01 Nisan 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

BGM’DEN Firmalara Uyarı: “OKS Yenileme Başvurusu Geciktirilmemeli”

Gümrük işlemlerini önemli ölçüde kolaylaştıran OKS belgesinin yenilenmesi için firmalarda hummalı bir çalışma başladı. Bursa Gümrük Müşavirliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Engül Yavuzarslan; “Belgenin alınması kadar yenilenmesi de önemli. Firmalarımıza bu konuda uzman ve deneyimli danışmanlarla çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Yenileme esnasında sunulan belge ve bilgilerde yanlışlık veya eksiklik olması halinde, belge iptal edilebilir” dedi.

Özge Comba Alkış

Dış ticaret yapan firmalara gümrük işlemlerinde önemli avantajlar ve kolaylıklar sağlayan OKS (Onaylanmış Kişi Statüsü) Belgesi yenilemelerinde en yoğun dönem başladı.

2016 yılında yapılan değişiklik ile OKS belgesinde geçerli olan A, B, C sınıfı ayrımı 15.08.2017 tarihinden itibaren kaldırılmıştı. İki yıl geçerli olan yeni tip OKS’lerin yenilenmesi ise en son 2019 yılının Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yapılmıştı.

OKS’LER YENİLENİYOR

Aradan geçen iki yıl sonunda firmalar ve bölge müdürlükleri OKS belgelerini yenilemek için tekrar çalışmalara başladı. 3 ay boyunca belge yenilemek için başvurular yoğun bir şekilde yapılacak.

Peki OKS Belgesi nedir? Firmalar neden bu belgeyi almak istiyor? Dış ticarette ve gümrük işlemlerinde sağladıkları avantajlar nelerdir? Hatalı, eksik veya sahte olduğu anlaşılan başvurularda firmaları neler bekliyor?

Rekabet.net olarak alanında otuz yılı aşan deneyimiyle sektöründe müşterilerine çözüm odaklı gümrükleme hizmeti sunan Bursa Gümrük Müşavirliği (BGM)’ni ziyaret ettik. Konuyla ilgili merak ettiklerimizi BGM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Engül Yavuzarslan ile konuştuk.

“GÜMRÜK İŞLEMLERİNDE KOLAYLIK”

Onaylanmış Kişi Statü Belgesi nedir?

“Belirli şartları sağlayan firmalar adına düzenlenen, gümrük işlemlerinde bazı kolaylıklar ve avantajlar sağlayan bir belgedir.”

Onaylanmış Kişi Statü Belgeleri tarihçesini anlatır mısınız?

“OKS uygulamasına ilişkin ilk tebliğ 2002 yılı Temmuz ayında yayımlandı. Yine A,B,C Sınıfı ayrımı 2004 yılı Ocak ayında yayınlan tebliğ ile yapıldı. A ve B Sınıfı OKSB sahiplerine ithalat ve ihracatta, C sınıfı OKSB sahiplerine sadece kati ihracatta mavi hattan yararlanma hakkı tanınmaktaydı. Son durumda 15.08.2017 tarihi itibari ile 1 seri nolu tebliğ yürürlükte bulunmakta.    Bu tebliğ ile A,B,C sınıfı ayrımı kaldırılmış ; ithalatta mavi hat uygulaması sonlandırılmıştır”

“İNDİRİMLİ TEMİNATTAN EKSİK BELGEYLE BEYANA KADAR…”

OKS’nin firmalara faydaları nelerdir?

“Eksik belgeyle beyan, kati ihracatta mavi hat, basitleştirilmiş işlem kapsamında A.TR düzenleme ve vize etme hakkı, taşıt üstünde eşyanın gümrükleme işlemlerini tamamlayabilme hakkı, indirimli teminattan faydalanma hakkı, götürü teminattan faydalanma hakkı, en az 100 kişi istihdam eden imalatçılar yıllık olarak en az 5 milyon FOB/ABD doları tutarında fiili ihracat veya toplam en az 20.000.000 ABD doları tutarında ithalat yapmaları halinde, ihracatta rejim kodu sınırlaması olmadan mavi hattan faydalanabilirler ve ithalat ve ihracatta beyan ettikleri eşya , diğer onaylanmış kişilerin eşyasına göre daha az oranda kırmızı hatta işlem görme olasılığına sahip olur.”

“BELGEYİ ALABİLMEK İÇİN…”

OKS yenileme ve yeni belge alımı için gerekli şartlar nelerdir?

“En az 2 yıldır fiilen faaliyette bulunmak, gümrük ve dış ticaret mevzuatını ciddi ölçülerde ihlal etmemiş olmak, ciddi mali suçlara ve ülke güvenliğini tehdit eden suçlara karışmamış olmak, kesinleşmiş vergi borcu bulunmamak, sigorta prim borcu bulunmamak, gümrük cezası borcu bulunmamak, geriye dönük yıllık olarak en az 1 Milyon FOB/ABD doları tutarında fiili ihracat veya toplam en az 6 milyon ABD doları tutarında ithalat ve ihracat yapmış olmak, en az 30 sigortalı çalışanı bulunmak”

OKS süresi ne kadardır ve ne zaman yenilenmelidir?

“Belge geçerlilik süresi 2 yıl olup yenileme için süre sonundan en erken 4 ay önce başvuru yapılabiliyor.”

 “FİRMALAR UZMAN VE DENEYİMLİ DANIŞMANLARLA ÇALIŞSINLAR”

 OKS alımında veya yenilenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Bursa Gümrük Müşavirliği olarak firmalara ne önerirsiniz?

“OKS, gümrük işlemlerini önemli ölçüde kolaylaştıran bir belgedir. Belgenin alınması kadar yenilenmesi de önemlidir. Ülke olarak pandemi döneminde bazı işlemlerin uzaktan da yapılabileceğini öğrendik. OKS yenileme ve belge alımında prosedürün azaltılması, bazı verilerin doğrudan belge düzenleme yetkisi olan kurumlarımız tarafından sistemden temin edilmesi yararlı olur kanaatindeyim.”

 “BELGENİZ İPTAL EDİLEBİLİR”

HATALI OKS YENİLEME BAŞVURULARINDA FİRMALARI BEKLEYEN RİSKLER NELERDİR?

“Firmalarımızın bu önemli belgeyi alma ve yenileme konularında uzman ve deneyimli danışmanlarla çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Hatalı başvurular reddedilecek, yanlış veya eksik bilgilere veya sahte belgelere dayanılarak verildiği anlaşılan statü belgesi, söz konusu belgeyi düzenleyen gümrük ve ticaret bölge müdürlüğünce iptal edilecektir.”

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Krizden çıkış yolu üretmek ve ihraç etmektir”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara