Otomotiv pazarının lideri belli oldu

Otomotiv pazarının lideri belli oldu

Renault, yılın ilk 5 aylık döneminde Fiat'ı geride bırakarak Türkiye'de en fazla otomotiv satışı gerçekleştiren marka oldu
Gram altın 372 lira seviyelerinde

Gram altın 372 lira seviyelerinde

Çeyrek altın 610 lira, Cumhuriyet altını da 2.496 liradan satılıyor
Enflasyon rakamları açıklandı

Enflasyon rakamları açıklandı

Mayıs ayında enflasyon geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,39 arttı. Enflasyon bir önceki aya göre yüzde 1,36 artarken Tüketici Fiyat Endeksi on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,10 yükseldi. Fiyatı en çok artan gıda ürünü yüzde 40,87 ile çilek oldu.
Konutta yeni kampanya

Konutta yeni kampanya

Kamu bankaları konut sahibi olmak isteyenler için tarihin en uygun koşullu kampanyasını önceki gün açıkladı. Sıfır konutta kredi faizi 0.64’e, ikinci elde 0.74’a çekildi. 12 ay ödemesiz 15 yıl vade imkanı sunuldu.

Ekonomi Dünyası

"Alman ekonomisi bu yıl yüzde 7,1 küçülecek"
"Alman ekonomisi bu yıl yüzde 7,1 küçülecek" Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Alman ekonomisinin bu yıl Kovid-19 nedeniyle yüzde 7,1 küçüleceğini öngördü. 2021 yılı için yüzde 3,2 2022 içinse yüzde 3,8 büyüme tahmininde bulunuldu.

Piyasadaki döviz açılış fiyatları
Piyasadaki döviz açılış fiyatları İstanbul serbest piyasada dolar 6,7520 liradan, avro 7,6730 liradan güne başladı.

Küresel piyasalar ABD'nin istihdam verilerine odaklandı
Küresel piyasalar ABD'nin istihdam verilerine odaklandı Küresel piyasalarda, dün karışık bir seyir izlenmesinin ardından, bugün ABD'de açıklanacak mayıs ayı istihdam raporundaki veriler takip edilecek.

 "Avro Bölgesi’nde ekonomide yüzde 8,7 daralma bekliyoruz "
"Avro Bölgesi’nde ekonomide yüzde 8,7 daralma bekliyoruz " Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Avro Bölgesi'nin ekonomisinde küçülmenin ikinci çeyrekte "benzeri görülmemiş" bir düzeyde olacağını belirterek, "Ekonomide 2020’de yüzde 8,7 daralma bekliyoruz.” dedi.

Spot piyasada doğal gaz fiyatları
Spot piyasada doğal gaz fiyatları Spot doğal gaz piyasasında dün bin metreküp gazın referans fiyatı 1445 lira 38 kuruş olarak belirlendi.

AB'de perakende satışlar nisanda sert düştü
AB'de perakende satışlar nisanda sert düştü Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ve Avro Bölgesi'nin nisan ayı perakende satış verilerini yayımladı.

ABD ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 5 daraldı
ABD ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 5 daraldı ABD ekonomisi, koronavirüs salgınının etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 daralarak piyasa beklentisinin üzerinde bir küçülme gösterdi.

"Avro Bölgesi ekonomisi 2020'de yüzde 8 ile 12 arasında küçülecek"
"Avro Bölgesi ekonomisi 2020'de yüzde 8 ile 12 arasında küçülecek" Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yeni tip koronavirüs ile mücadele ederken yüzde 8 ile 12 arasında daralacağını söyledi.

Türkiye ve KKTC arasında önemli anlaşma
Türkiye ve KKTC arasında önemli anlaşma Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: "Anlaşma, salgının ekonomide açtığı yaraların hızla iyileştirilmesine destek verecek şekilde, güçlü bir gelecek projeksiyonuyla tasarlanmıştır.Anlaşma ile 2 milyar 288 milyon 976 bin lira tutarındaki mali kaynağı hibe ve kredi şeklinde aktarıyoruz.Anlaşma, yeni normale güçlü şekilde hazırlanan KKTC'nin ve kardeşliğimizin yükselme zemini olacaktır" dedi.

Alman sanayi firmalarının ihracat beklentisi mayısta arttı
Alman sanayi firmalarının ihracat beklentisi mayısta arttı Alman Sanayi Sektöründe İhracat Beklenti Endeksi, mayıs ayında toparlanarak eksi 26,9 puan olarak gerçekleşti.

Alman ekonomisi ilk çeyrekte daraldı
Alman ekonomisi ilk çeyrekte daraldı Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Almanya ekonomisinin koronavirüs salgınının hane halkı tüketimini ve yatırımları olumsuz etkilemesiyle bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 daraldığını teyit etti.

Avrupa ekonomisi çareyi kurtarma fonlarında arayacak
Avrupa ekonomisi çareyi kurtarma fonlarında arayacak Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Kovid-19'un etkileriyle baş edebilmek için 1 trilyon avronun üzerinde bir kurtarma fonu kurulmasını teklif edecek. Burada en dikkati çekici olanı ise Almanya ve Fransa'nın 500 milyar avroluk kurtarma fonu kurulması teklifi oldu. AB Komisyonu'nun üzerinde çalıştığı kurtarma programının detayları 27 Mayıs'ta açıklanacak.

Kapasite kullanım oranı mayısta arttı
Kapasite kullanım oranı mayısta arttı İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), mayısta bir önceki aya göre 1,0 puan artarak yüzde 62,6 seviyesine yükseldi.

"Kovid-19 nedeniyle tamamen yeni bir belirsizlik seviyesi yaşıyoruz"
"Kovid-19 nedeniyle tamamen yeni bir belirsizlik seviyesi yaşıyoruz" ABD Merkez Bankası Başkanı Powell, koronavirüs salgını nedeniyle tamamen yeni bir belirsizlik seviyesiyle karşı karşıya olunduğunu belirterek, salgının seyrinin görünümü karmaşık hale getirdiğini ifade etti.

Fitch'ten 9 bankaya kötü haber
Fitch'ten 9 bankaya kötü haber Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye'de faaliyet gösteren 9 yabancı sermayeli bankanın kredi notu görünümünü düşürdü. Fitch'e göre dış finansman gereğinden dolayı bankalara müdahale ekonomi üzerinde risk oluşturuyor

<