Sürdürülebilir Beslenme


Biliyoruz ki gezegenimiz aynı büyüklükte kaldıkça, ekilebilir alanlar aynı kalmadıkça sorun katlanarak büyüyecektir.
Bireysel olarak neler yapılabilir ben işin bu penceresinden bakmak istiyorum.Tüm dünya zor günler yaşamaya devam ediyor. Bir virüsün başımıza açtığı işlere bakın. Hastalıkla baş etmenin ardından ekonomi ve daha da önemlisi gıda üretim ve tüketimindeki dengenin kaybı görünüyor.

Açlık çağımızda olmazmış gibi görünen önemli bir tehlike. Bunu şimdi bile yaşayan ülkeler, bölgeler ve insanlar var, pek umursanmayan. Tehlike globalleştiğinde umuyorum ki tüm insanlık sarsılacak.

Gıda üretimi, insan yaşamı ile ilgili çevresel etkilere en önemli katkıda bulunan etkenlerden biridir. Tüm insanlar yiyecek ve temiz suya sahip olmak ister. Sürdürülebilir tarım ve hayvancılık; nüfus artışı ile yakından ilişkilidir. Biliyoruz ki gezegenimiz aynı büyüklükte kaldıkça, ekilebilir alanlar aynı kalmadıkça sorun katlanarak büyüyecektir. Bireysel olarak neler yapılabilir ben işin bu penceresinden bakmak istiyorum.

Mevcut yaşam tarzınızı korurken, gıda seçimleri ve kullanım yoluyla çevresel etkileri azaltmanın birçok farklı yolu vardır.

1. Bitkisel beslenmeye öncelik verin ve unutmayın ki bitkisel beslenmek tamamen etsiz beslenmek demek değildir.

20. yüzyılın başlangıcında, protein gereksinmemizin çoğu bitkisel kaynaklardan sağlanırdı. Sonra ekonomi, dünya görüşü ve kültürler değişti, toplumlar et tüketimini artırdı. Et ve süt ürünleri üretimi dünya çapında taze su kullanımının 1/3'i ve insan faaliyetleriyle ilgili sera gazı emisyonlarının yaklaşık% 20'sini oluşturuyor.

2. Gıda israfını azaltın. Gıda arzının 1/3'i gıda israfına dönüşüyor. Tüm dünyada kattrilyonlarla ifade edilen gıda israfı var. Bu boşa harcanan yiyeceklerin yanında, bu yiyecekleri üretmek için harcanan enerji, su ve diğer kaynaklardan bahsetmiyoruz bile. Gıda tedarik zinciri boyunca üretilen sera gazı emisyonlarına ek olarak, düzenli depolama sahaları metan emisyonlarına büyük katkıda bulunmaktadır.

Bu sorunları çözümlemede bazı ipuçları var

1. Sağlıklı bir gezegen ve sağlıklı bir insan için tabağınız en az yarısını meyve ve sebzelerle oluşturun.

2. Hayvansal gıdaların yerine bitkisel gıdaları koymayı hedefleyin. Eti bir garnitür olarak düşünün. Hazırladığınız yemeklerde bitkisel ürünlerin oranını artırın, hayvansal kaynaklı ürünleri ancak gereksinmeyi karşılayacak kadar tüketin.

3. Alışverişlerinizi bilinçli yapın. Yapacağınız market listesi ile alışveriş yapmak, paradan tasarruf etmenize ve yemeyeceğiniz yiyeceklerin aşırı satın alınmasını önlemenize yardımcı olur. Listenizi yaparken, buzdolabı ve kilerinizdeki malzemeleri kontrol edin, var olanları satın almaktan kaçının. Şu noktaları önemle vurgulamak istiyorum. Küçük önlemler büyükleri etkiler.

Dondurun! Tüketeceğinizden fazla yemek hazırladıysanız buzdolabında bozulmadan 2-3 gün saklayabilirsiniz. Bu süreyi aştıysanız kalanları daha sonra kullanmak için dondurun.

Alıp götür! Dışarıda yemek yerken, tabağınızı bitirmeniz için kendinizi zorlamayın. Kalan yemeğin boşa gitmesine de izin vermeyin. Paket edip yanınızda "Alıp Götürme"yi ve daha sonra tüketmeyi yapın, bu utanılacak bir durum değildir.

Bir kez pişirin, iki kez yiyin! Tavuk mu pişirdiniz ve arttı mı? Ertesi gün çorbaya veya pilava katabilirsiniz. Pilav pişirdiniz arttı mı? Çorba yapın, dolma içi olarak kullanın ama çöpe atmayın. Dünyanın kaynakları sonsuz değil, lütfen unutmayın.

Etiket bilgilerini bilin!

Kullanım tarihinden önce ürünleri tüketin veya başka bir yiyeceğe çevirin. Kullanım süresi dolmak üzere olan sütü kaynatıp içine tuz ve limon sıkarak çökeltin, börek veya makarnalarda kullanabileceğiniz çökelek elde edersiniz. Süzdüğünüz suyu atmayın, buna peynir altı suyu denir ve whey proteinden, riboflavinden zengindir. Çorbanıza katabilirsiniz. Yemeğinizin kalan kısmını değerlendirmek için en iyisi kendi bilgi ve deneyimlerinizi kullanın. Suyu kullanımındaki israf ayrı bir yazı konusu olacak kadar uzun ve detaylı. Dünyada temiz suya ulaşamayan milyonlarca insan olduğunu unutmayın. Suyu israf etmeyin ve idareli kullanın. Sağlıklı kalmayı başarmak için ve bu mavi gezegeni iyi korumaktan başka çaremiz yok gibi.

Son söz: Coronasız/Covid-19'suz günler çabuk gelsin. 

<