24 Eylül 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

MENŞE CEZALARINA ÇÖZÜM YÖNETMELİKLE GELDİ

Amerikan Menşeli Ürünlerin İthalatında Yaşanan Sorunlar Hakkında Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik yapıldı. Değişikliğe göre, menşe ibraz süresi 30.06.2021 tarihinden 31.12.2021 tarihine uzatıldı. Ayrıca ABD menşeili olduğu gerekçesi ile ceza kesilen firmalara menşe beyanı ibraz edilebilme hakkı tanındı. Bursa Gümrük Müşavirliği A.Ş’den Gümrük Müşaviri Engül Yavuzarslan değişikliği Rekabet.net’e değerlendirdi.

Bugün yayınlanan Resmi Gazetede Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yer aldı. Yönetmelik ile ‘Eşyanın menşeini tevsik eden belgelerin sonradan ibrazına ilişkin geçiş hükümleri’ içeren Gümrük Yönetmeliği’nin Geçici 16. Maddesinde değişikliğe gidildi.

Konunun detaylarını Rekabet.net’e açıklayan Gümrük Müşaviri Engül Yavuzarslan şunları söyledi; “Bilindiği üzere gümrüklerde menşe kaynaklı cezalarla ilgili ihtilaflar hat safhaya ulaştı. ABD menşeili olmadığı halde menşe belgesi sunulmamış olması, beyanname için sistem tarafından menşe ibrazı istendiği halde menşe ibraz edilmemiş olması gibi nedenlerle geriye dönük tarama yapılarak ithalatçı firma ve gümrük müşavirliği firmalarına çok sayıda ek tahakkuk ve ceza kararları düzenlendi.”

İBRAZ SÜRESİ UZATILDI

Bazı firmaların ceza miktarı az olduğundan veya dava konusu olmasın diye uzlaşma yoluyla ya da peşin ödeme indirimiyle cezaları ödediğini belirten Yavuzarslan; “Birçok firma itiraz ve mahkeme yolunu seçti. Mahkemelerin ithalatçı firmalar lehine karar verdiklerini biliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu nedenlerden dolayı Ticaret Bakanlığı konuya çözüm olacak bir değişikliği gündemine aldı. Yönetmeliğin geçici 16. Maddesinin 3. Fıkrasını değiştirerek aynı maddeye 4. Fıkrayı ekledi. 3. Fıkrada yapılan değişiklikle menşe ibraz süresi 30.06.2021 tarihinden 31.12.2021 tarihine uzatıldı.

Ayrıca, 4. fıkrada ise ABD menşeili olduğu gerekçesi ile ceza kesilen firmalara 31.05.2022’ye kadar fıkrada belirtilen formatta menşe beyanı ibraz edilebilme hakkı tanındı.

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İhracatçılara yönelik teşvik yasalaştı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.