28 Kasım 2022 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

TÜRKİYE’NİN İLK OSB’Sİ 60 YAŞINDA

Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi, 60. kuruluş yıldönümünü görkemli bir gece ile kutladı. Sanayici ve iş insanlarının iştirak ettiği geceye BOSB'de daha önce Denetim Kurulu Üyeliği yapan Bursa Gümrük Müşavirliği A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özenalp'de katıldı.

Planlı kalkınma ve sanayileşme hamlesi kapsamında Türkiye’de kurulan ilk organize sanayi bölgesi olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi, kuruluşunun 60. yılını görkemli bir gece ile kutladı.

Bursa OSB ve BOSİAD için hazırlanan filmin gösteriminin ardından ilk olarak kürsüye çıkan BOSİAD Başkanı Rasim Çağan, Bursa OSB’nin sosyal yüzü olma hedefiyle kurulan BOSİAD’ın, 10 yıl içinde Bursa’nın önemli SİAD’ları arasında yerini aldığını söyledi. Çağan, “Öncü bir organize sanayi bölgesinin sivil toplum kuruluşu olarak, sadece sanayinin üretimine değil aynı zamanda bu üretimin sürdürülebilir olmasına odaklandık. Geçen 10 yılda çalışmalarımızın omurgasını 3 ana başlık, oluşturdu. Bunlar; Çevre, mesleki eğitim ve gençlik. 2015 yılında start verdiğimiz BOSİAD Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması ile sanayide çevre bilincini daha ileriye taşımayı hedefliyoruz. Meslek liselerinin eski itibarına kavuşması için birçok çalışma gerçekleştirdik. Bölgemizdeki Atatürk Endüstri Meslek Lisemizin sorumluluğunu üstlendik. Sanayicilerimizin de desteği ile Endüstri 4.0 laboratuvarının kurulmasına yardımcı olduk. Öğrencilerimizin sınıflarına konuk olduk ve onları tesislerimizde eğittik. Amacımız; onların ara eleman değil aranan eleman olmalarını sağlamak. İlk defa sanayide X, Y ve Z kuşağı bir arada çalışmaya başlıyor. İş hayatına yeni giren Z kuşağı çocuklarımızın ve çalışanlarımızın kuşak farkını iyi anlamak zorundayız. Bu sebeple Z gençlerinden oluşan bir Z meclisi oluşturduk. Bu meclis ile sanayi ve Z kuşağının beklentilerini anlayarak gençlerin sanayiye uyum sürecini hızlandırmaya çalışacağız. Çevre, mesleki eğitim ve genç fikirlerle sürdürülebilir bir sanayi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Örnek olmak kıvanç verici

Bursa OSB Başkanı Hüseyin Durmaz da, geçen sene pandemi nedeniyle 60’ıncı yıllarını kutlayamadıklarını ifade ederek, “Kısmet bugüneymiş. Biliyoruz ki; ilk olmak kolay değil. Ama örnek olmak bir o kadar da kıvanç verici. Bursa OSB olarak biz, bizden sonra kurulan 374 OSB’ye hep örnek olduk ve örnek olmaya devam ediyoruz. Bölge olarak belirli aşamalardan geçerek bugünlere geldik. Bölgemizi kuran değerli büyüklerimizi, başkan olarak görev yapanlar ile yönetim kurullarımızda görev alan yöneticilerimizi şükranla anıyor, aramızdan ayrılanlara da rahmetler diliyorum” diye konuştu.

Hep birlikte büyük işlere imza atmalıyız

BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur ise, en uzun yolculukların atılacak bir adımla başladığını söyleyerek,  Bursa’nın ve ülkemizin sanayileşerek kalkınmasına kendilerini adamış büyüklerimizin emaneti olan bu köklü ve güçlü yapının, geçen 60 yılda oluşturduğu birikimle aynı çizgide ve aynı istikamette yoluna devam edeceğine yürekten inanıyorum. Bursa’mızın büyümesi ve cazibe merkezi haline gelmesinde sürükleyici bir rol oynayan sanayinin gelecekte de bu rolünü daha güçlü şekilde sürdürebilmesi için bugün hep birlikte çalışmamız ve büyük işlere imza atmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay da, kentlerin kaderini belirleyen dönemler olduğunu, 1961 yılında alınan kararla kurulan Bursa OSB’nin de bu noktada önemine işaret etti. Burkay, Bursa bugün 25 milyar dolar ihracata sahipse bunda en büyük payın 1961’de OSB’yi kuran vizyonun ve aklın payı olduğunu dile getirdi. Burkay, “Bizim de çocuklarımıza bırakacağımız güçlü hamlelerimiz olmalı. Bu nedenle katma değeri yüksek üretime yönelmeliyiz. Buna da öncelik edecek olan TEKNOSAB’dır” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Bursa’nın otomotiv, tekstil, makine gibi sektörleri barındıran Bursa OSB ile sanayi kenti kimliğini taşıdığını belirterek, tüm dünyanın zor günlerden geçtiği bugünlerde daha iyi günlere ulaşmayı umduklarını söyledi.

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık ise yıllar önce İngiltere ve Amerika’dan sonra Türkiye’de bir ilk olarak Bursa’da OSB’nin kurulduğunu anımsatarak, “Biz zaten Bursa ile gurur duyuyoruz. Bu kadar kriz geçiren bir ülkede bu krizleri başarıyla yönetmesini de takdir ediyoruz. OSB’ler kalkınma stratejilerinin en önemli yapı taşlarıdır” dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ise, Bursa’nın işvereniyle, işçisiyle çalışarak, üreterek ekonomiye değer katan bir şehir olduğunu söyledi. Yavuz Gözgeç, “Bursa, ayrıca TEKNOSAB ile GÖKMEN Uzay Havacılık Eğitim Merkeziyle ve Ar-Ge merkezleriyle bir teknoloji şehri. 2013 yılında 23 olan Ar-Ge merkezi bugün 161’e ulaşmış durumda. 2002 yılında 8 OSB vardı, bugün 17 OSB’miz var. Özellikle yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi adına Sanayi Bakanlığımızın projelere verdiği destek çok önemli. Bursa’da Türkiye’nin otomobili TOGG’un üretilecek olmasından da ayrıca gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Son olarak kürsüye çıkan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, 2022 yılı itibariyle 7 milyon metrekareye ulaşan Bursa OSB’nin Türkiye’nin birçok nadide sanayicisini de bünyesine katmış durumda olduğunu kaydetti.

Bakan Yardımcısı Büyükdede, “Türkiye’de bugün 280 bin hektar sanayi bölgesi var. Bunu büyütmeye çalışıyoruz. Bursa’da da TEKNOSAB gibi yatırımlarla sanayi bölgesi 120 milyon metrekare olacak. Bu alan küçük bir alan. Tabii Bursa’nın da kendine ait kısıtları var. Tarım alanı kısıtı var. Tüm sanayimiz 17 OSB, küçük sanayi siteleri dahil, TOGG dahil Bursa çok büyüyebilen, altyapısı çok iyi bir sanayi kentimiz. İyi bir işveren ve insan kaynağı var. Bunu çok iyi değerlendirmesi gerektiği kanaatindeyim. Bursa, Ankara ve Konya’nın ardından yaklaşık 120 milyon metrekare sanayi alanı ile 3. sırada bir sanayi kentimiz. Nitelik olarak da çok iyi bir kentimiz. Bu niteliğini çok iyi değerlendirmesi gerekiyor” dedi.

ÖZENALP DE KATILDI

Sheraton Otel’de düzenlenen geceye, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy, AK Parti Bursa milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç, Osman Mesten ve Atilla Ödünç, CHP Bursa Milletvekilleri Lale Karabıyık ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Nilüfer Belediye Başkan Vekili Engin Yener, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, İyi Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile bölge sanayicileri, kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Ayrıca BOSB’de uzun yıllar Denetim Kurulu Üyeliği yapan, bilgi ve deneyimiyle sanayi bölgesinde birçok ilke imza atan Bursa Gümrük Müşavirliği A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özenalp de geceye sanayiciler;  SNT Tekstil Genel Müdürü Meltem Turan, Sinta Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi İlker Oral ve İğrek Makine Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İğrek ile birlikte katıldı.

PLAKET VERİLDİ

Konuşmaların ardından, Bursa OSB’de ilk olarak kurulan ve hala faaliyetlerini sürdüren 10 firmaya ve Bursa OSB’nin kuruluşuna öncelik eden dönemin BTSO Genel Sekreteri Ergun Kağıtçıbaşı’na plaket takdim edildi. Bu kapsamda, İpeker Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş., Karsan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., SKT Yedek Parça ve Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş., Coşkunöz Metal Form Makina Endüstri ve Ticaret A.Ş., Burçelik Bursa Çelik Döküm Sanayi A.Ş., Coats Türkiye İplik Sanayi A.Ş., Çemtaş Çelik Makina San. ve Tic. A.Ş., Marelli Mako Türkiye Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş., Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. plaketlerini aldı.

60. yıl pastasının kesilmesinin ardından ünlü sanatçı Gülben Ergen sahne alarak katılımcılara keyifli bir gece yaşattı.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bursa’da hava aracı zeytinliğe düştü

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.