17 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

ABD’nin Rusya’ya karşı yeni yaptırım listesinde Türkiye’den de firmalar var

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlarını açıkladı. Bu yaptırımlara ek olarak Türkiye'nin de içinde bulunduğu altı ülkenin, ticari faaliyetleriyle Rusya'ya yardım ettiği belirtilen toplam 93 kuruluş yaptırım listesinde yerini aldı.

Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna işgalinin ikinci yıldönümü dolayısıyla ve Rus muhalif lider Aleksey Navalny’nin hapiste ölümünü takiben Rusya’daki yüzlerce kişi ve kuruluşa karşı kapsamlı yaptırımlar açıkladı. Ayrıca ABD,  altı ülkede ticari faaliyetleriyle Rusya’ya yardım ettiğini belirttiği toplam 93 kuruluşu da yaptırım listesine aldı.

TÜRKİYE’DEN 16 FİRMA YAPTIRIM LİSTESİNDE

Faaliyetleri ABD’nin ulusal ve güvenlik çıkarlarına aykırı hareket ettiği belirtilen bu şirketlerin 63’ü Rusya’da, 16’sı Türkiye’de, sekizi Çin’de, dördü Birleşik Arap Emirlikleri’nde, ikisi Kırgızistan’da ve birer tane de Hindistan ve Güney Kore’de bulunuyor.

İşte Türkiye’den yaptırım listesine giren şirketler 
ABD Tİcaret Bakanlığı tarafından hazırlanan listede adı geçen Bursa’dan da bir firmanın bulunduğu Türk şirketleri, faaliyetleri açısından üç ayrı kategoride yer aldı. Buna göre:

Karasani Dış Ticaret Limited Şirket
Orel Dış Ticaret Ltd

ABD Ticaret Bakanlığı, bu iki şirketin ABD menşeli takım tezgahları, elektronik test cihazları ve elektronik test cihazları üreterek Rusya’nın sanayi sektörüne destek sağladıkları ve ekipman ve takım tezgahı yedek parçalarını gerekli lisansları olmadan Rus son kullanıcılara sattığı için eklendiğini belirtti. Bu ürünlerin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını, Rusya’nın endüstriyel üretimini geliştirerek sürdürmesini sağladığına da dikkat çekildi.

Öte yandan ABD Ticaret Bakanlığı, aşağıda adı bulunan 11 kuruluşun, potansiyel öneme sahip ABD menşeli ürünlerin Rusya’ya tedarik edilmesi dahil Rusya’nın savaş çabalarını desteklemekten dolayı ABD dış politikasına aykırı davranışlarda bulundukları için eklendiğini belirtti.

Bion Group İç Ve Dış Ticaret Limited Şirketi
Alesta World Dış Ticaret Ltd
Azu Uluslararası Bilgi Teknolojileri Ve Dış Ticaret Limited Şirketi
Çözüm Yazılım Donanım Elektronik İç Ve Dıs Tic A Ş
CTL Dış Ticaret Limited Şirketi
CTM Dış Ticaret Ltd. Şti
Ervacan Makina Ekipmanları ve Sanayi Tedarik Ltd Şti
Kayı Bilişim Elektronik Enerji Madencilik Ve Danismanlik Ltd. Şti
Megasan Elektronik Ticaret Ve Sanayi A.Ş
Smart Trading Taşımacılık San Ve Tic Ltd Şti
Transeurope Bilişim Dış Ticaret Limited Şirketi

Bakanlık, aşağıda adı bulunan üç şirketin de ABD’nin Rusya’ya uyguladığı ihracat kontrollerini açıkça ihlal ederek ABD menşeli malları Rusya’ya gönderdikleri için eklendiğini belirtti.

Bunlar;

Miray Global Sanayi Ve Ticaret
Ramses Turizm İşletmesi Danışmanlık
Svista Turizm Ve Havacılık Ltd Ştd olarak listelendi. Hafta başında Rusya’ya yeni yaptırımlar açıklayan Avrupa Birliği’nin yeni yaptırımlar listesinde Türkiye’den Antalya merkezli Yıldız Çip Teknoloji Elektronik Elektrik Bilgisayar Malzemeleri Ticaret Sanayi Limited Şirketi bulunuyordu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dış Ticaret Sürecinizde yalnız değilsiniz

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.