14 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

A’dan Z’ye Türk Yargısı Bursa’da konuşuldu

Daha İyi Yargı Derneği ile DÜNYA iş birliğinde düzenlenen ‘Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları’nın üçüncüsü Bursa'da gerçekleşti. DÜNYA Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte, Bursa iş dünyasının temsilcileri "A'dan Z'ye Türk Yargı Reformu"nu tartıştı.

Özge Comba Alkış

Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları’nın Bursa ayağında gerçekleştirilen panele, Bursa iş dünyasından BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar, BUİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Oya Eroğlu, GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya, Bursa Barosu Sayman Yönetim Kurulu Üyesi Av. A. Gonca Gülçin konuşmacı olarak katıldı. Türk yargı sisteminin iş dünyasıyla ilişkisinin ele alındığı panelin moderatörlüğünü ise, DÜNYA Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ üstlendi.

“Hukuk ekonominin olmazsa olmazıdır”

Panelde söz alan BUSİAD (Bursa Sanayicileri ve İş İnsanlar Derneği) Buğra Küçükkayalar; hukuk ekonomik yaşantının olmazda olmazıdır” dedi. Küçükkayalar; Hukuksal yapı toplumsal ilerlemeyle başbaşa giderse, başarı ve mutluluk gelir. Türk iş insanı tüm sıkıntılara rağmen, ihracatını yapan bir yapıya sahiptir. Ancak zaman zaman sekteye uğramaktadır. Bizler özgürlük ve demokrasinin ekonomik yaşam için vazgeçilmez olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

“Tek derdimiz kadının iş hayatında yer alması”

Bir diğer konuşmacı olan BUİKAD (Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Av. Oya Eroğlu da kadınların iş yaşamındaki konumlarıyla ilgili açıklama yaparken, kriz anlarında ilk gözden çıkarılanların kadınlar olduğunu vurguladı.

e-ticaretle birlikte teknolojinin kadınlar tarafından kullanılmaya başlandığına dikkat çeken Eroğlu, “bu sayede alın teri değil, akıl teri dökülmeye başladı” dedi.

Kadının iş yaşamında yeteri kadar olmamasının toplumsal bir sorun olduğunu kaydeden Eroğlu, “Tek derdimiz kadının iş hayatında yer alması” şeklinde konuştu.

“Sanayici sorunu masada çözmeli”

Bursa Barosu Sayman Yönetim Kurulu Üyesi Av. A. Gonca Gülçin ise, mahkemelerdeki dosya yoğunluğuna vurgu yaparak, Bursa’da 2021 yılında iş mahkemelerinde 7600 dosyanın, ticaret hukukunda ise 3600 dava dosyası görüldüğünü söyledi. Arabulucuk uygulamasının sanayiciler için çok önemli olduğuna vurgu yapan Gülçin, “sorunları yargıya intikal etmeden masada çözmeliyiz. İhracata yönelik çok çalışıyoruz. İstikrar ve güven istiyoruz” dedi.

“Rekabet Hukuku” Vurgusu

Panelde konuşmacı olarak yer alan bir diğer isim de GESİAD (Bursa Genç Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği) Murat Kaya, bir ülkede hukuk yoksa ekonomik krizin var olacağını söyledi. Yabancı yatırımcıların önce hukuk güvenliğine baktığını kaydeden Kaya, Rekabet Hukuku’nun nasıl kullanıldığının da önemli olduğuna vurgu yaptı.

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BOSB’de Hüseyin Durmaz yeniden başkan

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.