25 Temmuz 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Avrupa’nın devlerinden KORTEKS koronavirüsle birlikte dış ticaretini nasıl yönetti?

Avrupa'nın en büyük polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı Korteks de diğer firmalar gibi koronavirüs sürecinden etkilendi. Pandemi döneminin başlangıcında satışlarını tamamen durduran Korteks, en büyük daralmayı Nisan ve Mayıs ayında yaşadı. Rekabet.net'e konuşan Korteks dış ticaret yetkilileri özellikle bu zorlu süreçte Bursa Gümrük Müşavirliği A.Ş ile çalıştıkları için ihracat işlemlerinde sıkıntı yaşamadıklarını kaydetti.

Özge Comba Alkış

Dış ticaretimizin koronavirüs süreciyle yaşadığı düşüşün ardından yeniden toparlanmaya başladık. Özellikle bu süreçte firmaların dış ticaret departmanları çok etkilendi. Rekabet.net olarak, ithalat ve ihracatın mutfağına girerek konuyla ilgili nabız tutmaya çalıştık

Dış ticaret görüşmelerimizin ilk konuğu, 1989 yılında Bursa’da faaliyete başlayan Avrupa’nın en büyük ve en yüksek üretim kapasitesine sahip entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı konumunda olan Korteks…

Rekabet.net olarak Korteks Satınalma Müdürü Tuncay Özata ve İhracat Müdürü Güray Budak ile bu süreçte yaşanan zorlukları konuştuk.

“BU KADARINI TAHMİN ETMİYORDUK”

Korteks olarak dış ticaret departmanınız korona virüs sürecinden etkilendi mi?

“Aralık 2019 ‘da salgının Çin‘in Wuhan kentinde başlaması ve akabinde Çin hükümetinin ve ülkelerin aldığı kısıtlamalar sonrası başta Avrupa dan olmak üzere siparişlerin ülkemize dönmesi ile birlikte işlerimize ilk başta olumlu yansımalar oldu. Wuhan salgınının pandemiye dönme ve akabinde yaşanabilecekler içten içe endişelendirse de bu kadarını tahmin etmek o dönemde mümkün değildi.

Şirket üst yönetimi ve İK bulaşın yayılmaması için birçok önlem aldı ve almaya devam etmektedir. Alınan önlemlerden bazılarını; sosyal mesafe önlemleri, hijyen, düzenli maske dağıtımı, toplantı ve eğitimlerin mümkün olduğunca elektronik ortama taşınması, dönüşümlü ve kısa çalışma, dezenfektan dağıtımı, sözel ve görsel bilgilendirmeler v.s. şeklinde ifade edebiliriz. “

“DARALMA NİSAN VE MAYIS’TA ZİRVE YAPTI”

Koronavirüs sebebiyle dış ticaret işlemlerinizde ne gibi değişiklikler oldu?

“Ülkemizde ilk vakanın görülmesi ile birlikte pandemi etkisini satış ve üretim üzerinde hissetmeye başladık. Daralma Nisan ve Mayıs aylarında zirve yaptı. Sipariş iptalleri oldu ve satın alma taahhütlerimizi yerine getiremedik. Karşılıklı iyi niyet ve hoşgörü ile bu süreci yönettik.   İşlerimizde 2/3 daralma meydana geldi. İthalat ve ihracat işlemlerimizi 1-2 arkadaşla devam ettirdiğimiz günleri yaşadık. Özellikle Avrupa’da vaka artışları, gümrük kapılarındaki kontrolleri artırdı. Dolayısıyla araçlarımızın transit sürelerinde uzama, ithalat azalışları ile navlun maliyetlerinde artış ve en önemlisi şoförlere Kapıkule vb. gümrük kapılarımızda uygulanan karantina süreleri şoför tedarikinden dolayısıyla araç tedarikinde büyük sıkıntılar yaşamamıza neden oldu.  An itibariyle maliyet artışları devam etmektedir ve beklenti yılsonu ve yeni yılbaşına kadar devam edeceği yönündedir. Yaz mevsimi ile birlikte kısmen toparlanma süreci başladı. Yaraları sarmaya çalışırken kış ayları ile birlikte vaka sayıları endişeleri arttırdı. Belirsizlik nedeniyle önümüzü göremememiz bizi kısa dönemli planlamalara itmektedir.”

BELÇİKA’DAN GÜNEY KORE’YE

Hangi ülkelerle hangi mallar üzerinden ticaret gerçekleştiriyorsunuz?

“Belçika, İspanya, Portekiz, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Almanya ve Japonya başta olmak üzere 23 ülkeden ithalat ve Almanya, İtalya, Yunanistan, Rusya, ABD, Kanada başta olmak üzere 40’ın üzerinde ülkeye de ürettiğimiz tüm ürün gruplarında ihracat yapıyoruz.”

Dış ticaret rakamlarınız nedir?

“2019 yılında yaklaşık 110 Milyon USD olan İthalatımızın, 2020 ‘de 75-80 Milyon USD olacağını öngörmekteyiz, 2019’da 43M USD olan ihracatımız da USD 35M civarında olacak.”

Nakliye sıkıntısı yaşıyor musunuz?

“İthalatımızın ağırlıklı deniz yolu ile olması nedeniyle fazla bir sıkıntı yaşamadık. Fakat pandemi sürecinde Uzak doğu navlunları, konteyner sıkıntısı nedeniyle aşırı yükseldi. İhracatta satışlarımızın hemen tamamını kapı veya liman teslim yaptığımızdan, bazen ülkelerin kapalı olması, bazen de çeşitli karantina önlemleri sebebiyle ara ara sıkıntılar yaşadık, yaşıyoruz. Diğer yılardaki aynı dönemlerden farklı bazen araç bulma, bazen fiyat ile ilgili sıkıntılar oluşuyor.”

“BURSA GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ A.Ş”

Bu sıkıntılı dönemde de Bursa Gümrük Müşavirliği ile çalışıyor olmanız ihracat işlemlerinizi nasıl etkiledi?

“Bursa’mıza gurur duyacağımız, Avrupa standartlarında bir tır parkı yapıldı. Emeği bulunanlara teşekkür ederiz. İhracat işlemlerimizi ve nakliye taleplerimizi mail ortamında gerçekleştirdiğimizden tüm ihracat operasyonel işlemlerimiz Bursa Gümrük Müşavirliği A.Ş tarafından yapılmaktadır.Ayrıca tüm Bursa çıkışlarımız gümrüklü tır parkından yapılmaktadır. Yoğun olarak kullanıyoruz. İşlemlerimizin hızlı ve kontrol edilebilir olmasını sağlamaktadır. Araçlar beklemeden hızlı bir şekilde yoluna devam edebilmektedir.”

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Atatürk’ün ceketi satışa çıkarıldı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.