13 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL DESTEKLENMELİ?

Tıp doktorları ve bilim adamları bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasını şiddetle öneriyorlar. Magazin basın veya dijital medyada yalan yanlış pek çok haber dolaşıyor.

Son günlerde hepimiz covid-19 salgını ile yatıp onunla kalkıyoruz. Gündemde şimdi de aşılar var ve sık sık bu konudan bahsediliyor.  Ancak bağışıklık sistemi güçlü olmazsa Covid-19 ile savaşmak kolay olmayacağını biliyoruz. Tıp doktorları ve bilim adamları bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasını şiddetle öneriyorlar. Magazin basın veya dijital medyada yalan yanlış pek çok haber dolaşıyor. Yetkin kişiler yerine her aklına gelen çeşitli önerilerde bulunuyor ve tarifeler yazıyor.

İşin doğrusu nedir ve bunu nasıl yapabiliriz?

Bu noktada vücudun bağışıklık sistemini destekleyen antioksidanlardan söz etmeliyiz. Antioksidanlar sağlığımıza nasıl fayda sağlayabilir? Antioksidanlar tanım olarak, serbest radikallerin hücrelere verdiği zararı önleyebilen veya yavaşlatan maddeler olarak biliniyor. Bir diğer tanımlama ile vücudun çevresel ve diğer baskılara tepki olarak ürettiği kararsız moleküller diyebiliriz. Bunların kısmı endojen yani vücutta yapılırken, diğer bir kısmı vücut dışından alınır yani eksojen dir.Serbest Radikal nedir?Vücut besinleri işlerken ve çevreye tepki verirken hücreler tarafından üretilen atık maddelerdir. Bu atık maddeler hücrelere ve vücut işlevine zarar verebilir. Serbest radikaller ayrıca reaktif oksijen türleri (ROS) olarak da bilinir.Vücut serbest radikalleri verimli bir şekilde işleyemez ve yok edemezse ‘’oksidatif stres’’ ortaya çıkar.

Oksidatif stres: kalp hastalığı, kanser, artrit, felç, solunum hastalıkları, immün yetmezlik, amfizm, Parkinson hastalığı ve diğer enflamatuar veya iskemik durumlara neden olabilir.

Bu bağlamda, antioksidanların oksidatif stres olarak bilinen serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarına karşı koruma sağladığı düşünülüyor.

Oksidatif strese neden olabilecek faaliyetler ve süreçler şunlardır:

 • Mitokondriyal (hücre içi) aktivite
 • Aşırı egzersiz
 • İltihaplanma ve yaralanmaya bağlı doku travması
 • Belirli gıdaların, özellikle rafine edilmiş ve işlenmiş gıdaların, trans yağların, yapay tatlandırıcıların ve belirli boyaların ve katkı maddelerinin tüketimi
 • Sigara içmek
 • Çevre kirliliği, böcek ilacı ve ilaç gibi kimyasallara maruz kalma
 • Radyasyon
 • Kemoterapi
 • Endüstriyel çözücüler
 • Ozon

Antioksidan aslında bir maddenin adı değildir, daha çok bir dizi maddenin neler yapabileceğini açıklar. Vücuda dışından alınacak antioksidan örnekleri şunlardır:

 1. Vitamin A, C, E, Beta-karoten, likopen, lutein, selenyum, manganez, zeaksantin
 2. Flavonoidler, flavonlar, kateşinler, polifenoller ve fitoöstrojenler.

Her antioksidan farklı bir işleve sahiptir ve bir başkasıyla değiştirilemez. Bu nedenle çeşitliliği ve renkleri farklı diyetlere gereksinme vardır. Bulundukları besinlerle birlikte kullanılması önemlidir.  Biyo yararlılığını arttırıcı elemanları kullanabilir. Suplement dediğimiz ilaç benzerleri aynı etkiyi gösterememektedir.

Antioksidanlar hangi besinlerde bulunur?

En iyi antioksidan kaynakları bitki bazlı gıdalardır, özellikle meyve ve sebzeler zengin kaynaklardır. Antioksidan bakımından özellikle yüksek olan yiyecekler genellikle “süper gıda” veya “işlevsel gıda” olarak adlandırılır.

A Vitamini: Süt ürünleri, yumurta ve karaciğer

C Vitamini: Çoğu meyve ve sebze, özellikle meyveler, portakallar ve biber

E Vitamini: Fındık, badem, ceviz, ayçiçeği gibi yağlı tohumlar ve bitkisel yağlar ile yeşil yapraklı sebzelerde

Beta-karoten: Havuç, bezelye, ıspanak ve Trabzon hurması gibi parlak turuncu renkli meyve ve sebzelerde

Likopen: Domates ve karpuz dahil pembe ve kırmızı meyve ve sebzeler

Lutein: Yeşil, yapraklı sebzeler, mısır ve portakal

Selenyum: Pirinç, mısır, buğday ve diğer tam tahılların yanı sıra fındık, yumurta, peynir ve baklagiller de bulunur.

İyi antioksidan kaynakları olduğuna inanılan diğer yiyecekler de şunlardır:

 • Patlıcan
 • Sarımsak ve soğan
 • Lahana ve karnabahar
 • Kuru fasulye veya barbunya fasulyesi gibi baklagiller
 • Yeşil ve siyah çaylar
 • Kırmızı / siyah üzüm
 • Nar
 • Bitter çikolata

Sonuç olarak sağlıklı beslenmeyi esas alarak elimizdeki kaynakları iyi değerlendirirsek bağışıklık sistemimiz için iyilik yapmış oluruz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakanlık açıkladı… Karantina süresi değişti

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.