22 Temmuz 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

BENİ DUYUYOR MUSUNUZ?

Oysa insan kulağı, en sofistike akustik mühendisini bile kıskandıracak bir maharetle çalışır. Bir an bile düşünmeden veya en ufak bir duraksamadan, keman ile klarnet arasındaki farkı duyabilirsiniz.

Şu günlerde içimdeki ses hep bu cümleyi tekrarlayıp duruyor.   Nedeni kimsenin söylediğini kimsenin duymaması olabilir mi acaba? Tüm sağlık çalışanları bağırıyor ‘’ ölüyoruz’’ diye. Kimse de tık yok. Duymuyorlar galiba. Maske takın ve evinizde kalın bu hastalık affetmiyor diye bas bas bağırıyorlar ama duymayan bir çoğunluk var. Daha ne kadar doktoru, hemşireyi, sağlık çalışanını feda edeceğiz? Meslek hastalığı olmadığını iddia edenler ne zaman duyacaklar bu feryatları? 

Toplumsal bir sağırlık sorunumuz olduğu kanısındayım. Duymuyoruz. Duymayınca konuşmuyoruz, konuşmayınca etrafımızda olup bitenleri görmüyoruz. Yani 3 maymun durumumu…

Oysa insan kulağı, en sofistike akustik mühendisini bile kıskandıracak bir maharetle çalışır. Bir an bile düşünmeden veya en ufak bir duraksamadan, keman ile klarnet arasındaki farkı duyabilirsiniz. Seslerin solunuzdan veya sağınızdan gelip gelmediğini ve uzak mı yoksa yakın mı olduğunu anlayabilirsiniz.

Toplumsal sağırlığımızı bir tarafa bırakırsak, herkes çeşitli nedenlerle zaman zaman işitme sorunu yaşar bu fizyolojik bir olaydır. Yaygın nedenler arasında kulakta, kulak kiri veya sıvı birikmesi, kulak enfeksiyonları veya uçak kalkarken hava basıncındaki değişiklik sayılabilir. Hafif derecede kalıcı işitme kaybı, yaşlanma sürecinin kaçınılmaz bir parçasıdır. Ne yazık ki, iletişimi zorlaştıran büyük işitme kaybı, özellikle 65 yaşından sonra artan yaşla daha yaygın hale gelir. İşitme kaybının nedeni ne olursa olsun sosyal problemleri de getirir. Duymayan kişi diğer insanlarla iletişimden kaçınır, anlayamadığı konuya yorum yapamaz, içine kapanır, topluma ve çevreye duyarsızlaşır. Korkuyorum biz böyle bir süreci yaşıyoruz.

O zaman şu soruları kendinize sorun:

  1. Televizyonunuzun veya radyonuzun sesini sürekli yükseltiyor musunuz? (bazı yayın organları hariç duyulan sesler hep aynı şeyi söylüyor ne yazık ki.)
  2. Sosyal ortamlardan uzaklaşmaktan veya yeni insanlarla tanışmaktan çekiniyor musunuz? Onları anlamamaktan endişe duyuyor olmalısınız. (Benim bildiğim bana yeter durumu olabilir, yenilikler çok önemli değil bakış açısını yaratır.)
  3. Kalabalık ortamlarda kimin ne söylediğini net olarak duyamıyor ve sürekli konuları kaçırıyor musunuz? (Tam da bugünün durumu galiba. Herkes aklına geleni söylüyor özellikle aşı konusunda ki karmaşa bu duymazlıktan olabilir)
  4. İnsanlardan söylediklerini tekrar etmelerini sık sık istiyor musunuz? (Kimsenin bir dediği diğer söylediğini tutmuyor, yalan mesajların içinde yuvarlanıp duruyoruz.)
  5. Telefon sesini kaçırıyor musunuz? Telefonda işitme sorunu mu yaşıyorsunuz?(Sosyal medya karmaşası ve yeni propoganda teknikleri)
  6. Tüm insanların sizi asla dinlemediğinden mi şikayet ediyorsunuz? (Ne yazık ki kimse kimseyi dinlemiyor bir kakafoni içinde bağrışıp duruyor insanlar, hoş dinleyecek yetkin bir ağızda yok gibi)
  7. Bir arkadaşınızdan bir dizi kelime veya sayıyı fısıldayarak sizi test etmesini isteyebilirsiniz. (Doğruları söyleyecek bir arkadaşınız olsun)

Eğer duymadığınız konusuna objektif olarak karar verdiyseniz gerekli testleri yaptırmaya gidiniz. Tedaviye yol yakınken başlamak çok önemlidir.

 Yapılan tibbi muayene ve testler sizin duyma sorununuza çözüm getirecektir. Yapılan duyma testlerinde mükemmel işitmeye sahip kişiler genellikle 20 desibel (dB) veya daha düşük tonları duyabilir. 45 ila 60 dB’den daha yumuşak sesleri duyamıyorsanız, orta derecede işitme kaybınız vardır. Eğer sesleri 76 ila 90 dB’ye çıkana kadar duymazsanız, ciddi işitme kaybınız olduğunu gösterir. Şimdi soruyorum biz toplum olarak kaç desibel sesleri duyabiliyoruz. Yoksa biz gerçekten sağır olduk da farkında mı değiliz? 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Gübretaş’a ait maden sahasında 3,5 milyon onsluk altın varlığı tespit edildi

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.