30 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

BGM A.Ş’DEN BEYÇELİK HOLDİNG’E DIŞ TİCARET EĞİTİMİ

Bursa Gümrük Müşavirliği A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özenalp ve Başkan Yardımcısı Engül Yavuzarslan, Türkiye’nin en büyük otomotiv sanayi üreticilerinden Beyçelik Holding çalışanlarına “dış ticaret” alanında eğitim verdi. Holding binasında gerçekleştirilen eğitime katılım yoğun olurken, bu etkinliklerin daha fazla yapılması kararlaştırıldı.

Bursa Gümrük Müşavirliği A.Ş (BGM) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özenalp  Türkiye’nin otomotiv sektörünün öncülerinden olan Beyçelik Holding çalışanlarına eğitim verdi. Eğitimde ithalat ve ihracat işlemlerinde yapılan hatalar örnekleriyle anlatıldı.

ÖZENALP KAÇAKÇILIK DOSYALARINDAN ÖRNEKLER PAYLAŞTI

Sektörde 40 yılı aşkın deneyimiyle tanınan BGM YK Başkanı Ahmet Özenalp, sunumuna; “Beyçelik grubumuz bizim için sadece dış ticaret işlemlerini yaptığımız, yüzlerce firmadan herhangi biri değildir. Bizim için çok özeldir. Biz de 40 yılı aşkın bir firma olarak gümrük işlemlerini elinde bir tomar kâğıtla takip edip sonuçlandıran bir meslek olarak görmedik. Her zaman dış ticarete yön veren, danışmanlık dahil dış ticaretin her aşamasında yer alan bir meslek kolu olarak görüyoruz.” Sözleriyle başladı.

Özenalp sunumunun devamında, 2002 yılından itibaren arşivlediği bilirkişi dosyalarını örnek olması bakımından eğitime katılanlarla paylaştı. Aynı zamanda adli bilirkişi olarak çalışmalarına devam eden Özenalp; “Kaçakçılık dosyalarında yer alan sanık ya da şüphelilerin yüzde 10’ nu gümrük müşavirlerinden, yüzde 10’unun da nakliyecilerden oluştuğunu görüyoruz. Yaklaşık yüzde 50’den fazlası ise firma sahiplerinden (şirket yetkilileri, genel md, finans md, mali müşavir, fabrika md, üretim, satın alma) geriye kalanların geneli de dış ticaret departmanı görevlilerinden oluşuyor” dedi. Bu  nedenle iletişimin önemini vurgulayarak, ticaret  sicil gazetesi  ile  iç yönergelerin  düzenlenmesi durumunda üst yönetimin daha az zarar göreceğinin altını çizen Özenalp  yargılamalara  dönük  çok çarpıcı örnekler  verdi.

EN UFAK BİR HATA YARGIYA GÖTÜRÜR

Çalışanlara uyarılarda da bulunan Özenalp, dış ticaret işlemlerinde yapılan en ufak bir hatanın kaçakçılıkla sonuçlanabileceğini, şoförden yöneticiye kadar herkesin yargılanabileceği, mail ve whatsapp konuşmalarının bile delil olarak kullanılabileceğinin altını çizdi.

ÖZENALP’E TEŞEKKÜR

Sunumların ardından soru cevap bölümüne geçildi.

Günlük işlemlerde kendisi ile sıklıkla görüşülen Beyçelik Holding Dış Ticaret Birim Lideri Mustafa Ozar, mevcut işlemlerin ve gelecekteki projelerin hayata geçirilmesinde, işlemlerin nasıl daha hızlı, kolay ve mevzuata uygun şekilde yapılması konusunda BGM A.Ş yöneticilerinden tavsiyeler aldı.

Sunumları için Özenalp’e teşekkür eden Beyçelik Holding Muhasebe Müdürü Erol Tunalı da, eğitimin oldukça faydalı olduğunu söyleyerek, bu etkinliklerin daha sık yapılmasını istedi.

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Polyester iplik ithalatına damping kararı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.