25 Haziran 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

BOSCH’TAN BOSB GÜMRÜKLÜ TIR PARKINA TEKLİF

Türkiye'deki tır parkları arasında içindeki gümrük sistemi nedeniyle örnek gösterilen ve tek olan Bursa OSB Gümrüklü Tır Parkı; Avrupa'da adından söz ettirmeye devam ediyor. AB özelliklerine uygun olarak BOSB Denetim Kurulu üyesi Ahmet Özenalp tarafından projelendirilen Gümrüklü Tır Parkı, bu kez BOSCH Secure Truck Parking'in teklifliyle gündeme geldi.

Özge Comba Alkış

2017 yılında Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB)’nde kurulan Gümrüklü Tır Parkı içindeki sistem itibariyle Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Avrupa Birliği kriterlerine uygun olarak kurulan Tır Parkı’nda gümrük işlemleri de yapılıyor.

Fikir babası OSB Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Özenalp tarafından her aşaması ayrıntıyla hazırlanan Gümrüklü Tır Parkı yurtdışından da fark edildi.

BOSCH SECURE PARKİNG’DEN TEKLİF

Kurulduğu tarihten itibaren AB’ye ait 10 ülkede 72 parktan oluşan bir sistemin içinde yer alan tır parkı, BOSCH’dan gelen teklifle bu özelliğini tescillemiş oldu.

Teklifin detayları ile ilgili, Gümrüklü Tır Parkı’nın oluşmasının her aşamasında alın teri döken, projeler üzerinde bizzat kendisi çalışan Bursa Organize Sanayi Bölgesi Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Özenalp’la görüştük. Özenalp, “BOSCH Secure Truck Parking (Bosch Güvenli Tır parkı) kendi sistemlerine bizim tır parkımızı dahil etmek istediler. Çünkü bu özelliklere, ülkemizde sadece BOSB’de kurduğumuz gümrüklü tır parkı uyuyor” dedi.

Bosch Güvenli Tır parkı nedir?

BOSCH’un kurduğu sistemdeki amacın, güvenli park alanları yaratarak yoldaki flolar için parkın optimize edilmesini sağlamak olduğunu kaydeden Özenalp, “Bu da rota ve dinlenme sürelerinin daha verimli bir şekilde planlanmasına ve şirketlerin rekabet gücünü arttırmasına katkıda bulunuyor. İzin verilen sürüş sürelerinin sonuna gelmeden önce sürücüler için park yeri ayırmayı kolaylaştırıyor” dedi.

Sistemin ayrıntıları hakkında daha detaylı bilgi veren Özenalp, “Sonuç olarak bu sistem, sürücülerin park yeri aramak için harcadığı zamanı azaltıyor, yakıt tüketimini düşürüyor ve sürücülerin izin verilen sürüş sürelerini aşmalarını engelliyor” şeklinde konuştu.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

BOSCH Secure Truck Parking sisteminde güvenlik önlemlerinin de geniş kapsamlı olduğuna dikkat çeken Özenalp, “Hırsızlık gibi tehlikelerin önüne geçmek için güvenlik önlemleri olan tır park alanlarından yararlanmalarını sağlıyorlar. Tır parklarında güvenlik önlemleri hakkında kapsamlı bilgiler sunuyorlar. Ayrıca genel halkın erişemeyeceği özel, güvenli park alanlarına erişimi sağlıyorlar” ifadelerini kullandı.

NEDEN BOSB GÜMRÜKLÜ TIR PARKI?

Gümrüklü tır parkının projelendirilmesinden inşasına kadar her aşamasında yer alan Özenalp, “Sadece Bursa, değil Türkiye’nin ihtiyaçlarını göz önüne aldık. Tır parkının her detayında özenle çalıştım. AB kriterlerini uyguladık. Bu nedenle gelen bu teklif bizim için gurur kaynağıdır” dedi.

“AKILLI, YEŞİL VE GÜVENLİ”

Bursa OSB Tır Parkı’nın, tır parkı olmasından da öte olduğunu vurgulayan Özenalp sözlerine şöyle devam etti; “OSB Tır Parkı alanı; tercih edilen, en iyi uygulama alanı olarak gösterilen, akıllı, yeşil, güvenli bir tır parkı alanı olmak gibi bir vizyon içinde yapıldı. Böylesi bir projeyi hayata geçirmemizde ilgili dönemlerin yönetim kurullarına teşekkürü borç bilirim”.

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İzmir’deki depremle ilgili 7 tutuklama

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.