02 Mart 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

BURTARIM 2022 Bursa’da başladı

Türkiye'nin en büyük tarım fuarlarından biri olan BURTARIM 2022 Bursa Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile Bursa Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı'nın açılış töreni yapılıyor.

Bu yıl 19’uncusu düzenlenen ve 4-8 Ekim tarihleri arasında tarım ve hayvancılık sektörlerinin paydaşlarını buluşturacak olan BURTARIM 2022 Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi ile Bursa Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı’nın açılış töreni Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Tüyap ve TARMAKBİR iş birliğiyle düzenlenen ve 15 farklı ülkeden 200’den fazla sektör temsilcisinin katılması beklenen fuarda, ziyaretçilere etkileşimli bir fuar deneyimi yaşatılması hedefleniyor.

Fuar açılış törenine Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da katıldı.

Açılış töreninde Bursa Valisi Yakup Canbolat konuştu. Canbolat’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

“Ülkemizin en büyük 5 fuarında biri olan bu fuarın 19’uncusu düzenleniyor. Fuarımızda katılımcı firmalara; ürün ve hizmetleri tanıtıp yeni çözüm ortakları bulma, kurumsal imaj oluşturma, marka değerini ortaya çıkartma, sektöre ilişkin karşılıklı deneyim aktarma olanağı sağlanıyor. Ziyaretçilere ise yeni ürün ve hizmetlerle tanışma, teknolojilerini yenileme, bilgilenme ve yeni iş bağlantılarını kurma olanağı sağlıyor.

Biz Bursa olarak bir fuar şehriyiz ve geçen yıllara göre daha katılımlı fuarlara imza atmaktayız. Bugün açılışını yaptığımız iki fuarımız da bu açıdan bakıldığında oldukça önemli fuarlardır.

Tarım fuarları tarımın gelişmesinde en büyük etken haline gelmiştir. İyi bir tarım ve iyi bir hayvancılık için iyi bir tohum, iyi bir ekipman olmazsa olmazdır. Bu fuarlara bu açıdan bakıldığında tarım ve hayvancılığın ihtiyaç duyduğu bütün gerekliliklerin en iyisini temin etmeye yönelik alanlar olarak bizlere destek vermektedir. Bu fuar sadece katılımcılara değil, aynı zamanda ilimizin tarımına ve hayvancılığına önemli katkılar sunacaktır.

Dünyamız çok hızlı değişim ve gelişmelere şahit olmaktadır. Pandemi sürecini yeni atlatan dünyamız, Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşta farklı sıkıntılara girmiştir. Küresel çapta meydana gelen bu değişimlerle tarımın ve gıdanın sadece toprak ve üründen ibaret olmadığını, birbirleriyle ilgili değerler zinciri oluşturduğunu bir kez daha anlamış olduk. Tarımın sağlık, gıda güvenliği, lojistik, finans gibi birçok sektörü nasıl etkilediğini dikkatlerinize sunuyorum.

Türkiye’nin 2023 vizyonunda tarımsal üretimin 150 milyar, tarımsal ihracatın da 40 milyar dolara çıkarılması hedefi vardır. Bu, gerçekleştirilebilir bir hedeftir, çünkü sahip olduğumuz topraklarda iklim ve insan faktörüyle birlikte bu hedeflere ulaşmanın çok zor olmadığını ifade etmek isterim.

Bugün 19’uncu tarım fuarımızı gerçekleştirdiğimiz Bursa’mız güçlü sanayisinin yanı sıra tarımıyla da ön plana çıkmaktadır. Bursa kendine özgü tarımsal ürünleriyle bugün ülkemizin önemli destinasyonlarından biri konumundadır. Bursamız bugün sadece ülkemize değil, dünyaya tarımsal markasını tanıtan en iyi il olmuştur. Gemlik zeytini, deveci armudu, siyah inciriyle uluslararası pazardaki farklı yerini almıştır. İlimiz 60 bin tonu geçkin tarımsal ihracatı ile ülke ekonomimize 400 milyon doları aşkın bir getiri sağlamaktadır. Elbette tarımın yanında Bursa hayvancılığının Türkiye hayvancılığındaki yeri de büyük öneme sahiptir. Bursa sanayisini hızlı bir şekilde geliştirirken tarımını korumamız ve ileriye taşımamız da büyük önem arz etmektedir.

19’uncu Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi ile Bursa Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı her geçen gün kendini daha da güncellemektedir. Tarımın ve hayvancılığın gelişmesi, yeni teknolojik gelişmelerle buluşması, ürün kalitesinin artırılması bakımından bu çifte fuarın üreticilerimiz için çok önemli olduğunu düşünmekteyim. Tabii sadece bizim için değil, tüm dünya ve komşu ülkelerimiz için de bu önemlidir. Bu yüzden de fuarlarımızı uluslararası boyuta taşımaktayız. Katılımcıları ilimizde misafir etmenin heyecanını yaşamaktayız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

4. Dünya Göçebe Oyunları’nın kapanış töreni yapıldı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.