20 Temmuz 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Dijital Dönüşümün Şirketlere Katkıları

Telefon numarası, adres bilgileri, kredi kartı bilgileri ve niceleri. Bu kişisel bilgilerin tümü de korunmak mecburiyetinde. Bunları bir defter ile kayıt altında tutmaya çalışsak nasıl olur? Karmaşa şimdiden gözünüzde canlandı değil mi?

Şirket içi yapılanmalar, yönetim tarzları her geçen gün değişip büyüme kat ediyor. Fakat bu şirket içi yapılanmalar tek başına rekabet için yeterli olmuyor. Hızla ilerleyen teknolojik büyüme şüphesiz şirketlerin piyasadaki rekabete ayak uydurabilmeleri adına büyük önem arz ediyor. Yaşadığımız dönem artık yalnızca büyük firmaları değil küçük işletmeleri dahi dijital dönüşüm hareketine dahil olmaya itiyor. Dijitalleşme kelimesini Vikipedi üzerinden araştıracak olursak, ‘’ …ulaşılabilir bilgilerin herhangi bir bilgisayar tarafından okunabilecek şekilde dijital ortama aktarılması sürecine verilen addır… ‘’ bilgisine ulaşıyoruz. Yani herhangi bir şekilde erişebileceğimiz verilerin tek bir çatı altında toplanması ve daha kolay ulaşılabilir hale getirilmesi olarak açıklayabiliriz. Çok basit bir olay üzerinden örnek vermek gerekirse; Bir sigorta acentesi olduğumuzu varsayalım. Belli bir müşteri portföyümüz var, örneğin 200 kişi olsun. Bu 200 kişinin tümünün bilgileri sizde kayıt altında tutulmak mecburiyetinde. Telefon numarası, adres bilgileri, kredi kartı bilgileri ve niceleri. Bu kişisel bilgilerin tümü de korunmak mecburiyetinde. Bunları bir defter ile kayıt altında tutmaya çalışsak nasıl olur? Karmaşa şimdiden gözünüzde canlandı değil mi? Hele ki işleyişi ne derece yavaşlatacağını ve işinizi zorlaştıracağını tahmin edebilirsiniz. Peki bu durumun tam tersi olarak bilgisayarda tek bir dosya içerisinde bütün bu bilgileri düzenli şekilde hem de şifreleme yöntemiyle saklayabilirsek daha mantıklı olmaz mı? Sayfalarca isim aramak, numara aramak yerine tek bir tuşa basarak saniyeler içinde aradığımız tüm bilgilere ulaşabiliriz. Bu bilgilerin defter benzeri bir ortamda el ile tutulduğunda kaybolma ihtimalinin olduğu fakat dijital ortamda kolaylıkla yedeklenebileceğinden bahsetmiyorum bile.

Bu basit örnek üzerinden de anladığımız gibi dijital dönüşüm işletmelere büyük faydalar sağlamakta ve artık bu dönüşüm rüzgarına büyük küçük ayırt etmeksizin tüm işletmeler uymak mecburiyetinde.

Bu rüzgara kapılmanın kar elde etme, farklılaşma, hız gibi birçok artısı bulunmaktadır. Kim sunduğu herhangi bir hizmeti daha hızlı ve karlı hale getirmek istemez ki? Belki birkaç yıl öncesinde bile hayal gibi gelebilecek bu durum artık şüphesiz rekabet için kaçınılmaz bir noktaya gelmiş bulunmaktadır. Çok düşük maliyetli, uzaktan bakıldığında potansiyel olarak yerinde sayması beklenen kimi firmalar dijitalleşmeyi olağanüstü şekilde uygulayarak kendilerini markalaştırabilirler. Artık akıllara kazınan bir marka olmak için illa ki büyük plazalarda yer edinmeye, fabrikalar kurmaya, göz önünde durmaya çalışmaya gerek yok. Son zamanlarda sıklıkla kullanmaya başladığımız online alışveriş markası Getir’in depolarının yerlerini hangimiz biliyoruz, Trendyol, Hepsiburada gibi online alışveriş sitelerinden hangisinin ana merkezlerinin konumlarından haberdarız. Bu örnekleri sayarak bitiremeyiz, çünkü gün geçtikte bunların sayısı artıyor. Yerini, işleyişini bilmediğimiz birçok firmayı sosyal medya vb. ortamlardan görerek öğreniyoruz. Gözümüz o markaların renklerine, isimlerine alışıyor. Sloganları dilimize dolanabiliyor. Yoğunlukla vakit geçirdiğimiz internet ortamı firmaların bize kendilerini tanıtmaları için mükemmel bir saha haline gelmiş durumda ve bunu kullanabilenler rekabette öne geçiyorlar.

İşin özüne bakacak olursak, her alanda her konuda adından çokça söz ettiğimiz dijitalleşme artık hayatımızın bir vazgeçilmezi. Gün geçtikçe de bizler üzerindeki etkileri daha da fazla artacak. Bireysel olarak etkilenmemizin yanı sıra tüzel kişiliklerinde fazlasıyla buna uyum sağlaması gerektiğini görüyoruz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türk gemisinde hukuk dışı arama

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.