27 Ocak 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

DİL VE EĞİTİM ŞARTI OLMADAN İNGİLTERE’DE İŞ KURULUR MU?

İngiltere'de eğitim ve dil şartı olmadan yaşamak mümkün mü? Orada yaşamak ve çalışmak için neler yapılması gerekiyor? Ankara Anlaşması nedir? Ankara anlaşması vizesiyle neden en rahat İngiltere'den vize alınabiliyor? Peki bu anlaşmanın süresi ne zaman dolacak. Kendisi de İngiltere'de yaşayan zaman zaman memleketi Bursa'ya gelen Avukat Zeynep Polat tüm bu soruların yanıtını Rekabet.net'e yanıtladı.

ÖZGE COMBA ALKIŞ

Temeli Avrupa Birliği Ekonomik İşbirliği Anlaşması’na dayanan Ankara Anlaşması Avrupa Birliği Ekonomik İşbirliği Anlaşması’na dayalı olarak Türkiye ve Birleşik Krallık arasında yapılmış olan bir alt protokoldür. Bu protokol gereği; Türkiye Avrupa Birliği Ekonomik İşbirliği Anlaşması’na üye olduğu için  Birleşik Krallık, 1973 göçmenlik yasalarını Türk vatandaşlarına karşı halen uygulamakla yükümlüdür. Ancak bu anlaşmanın süresi dolmak üzere… İngiltere’de iş kurmak isteyen biran önce harekete geçmeliler… Konuyla ilgili tüm ayrıntıları Avukat Zeynep Polat Rekabet.net’e anlattı.

Ankara Anlaşması Nedir?

“Ankara Anlaşması vizesi, Türk Vatandaşlarının Birleşik Krallık sınırları içerisinde yani İngiltere, İskoçya, İrlanda ve Galler’de kendi işlerini kurmak koşuluyla çalışma ve oturma hakkına sahip olabildikleri bir vize türüdür. Türk insanı iş vizesi olarak da geçmektedir.

Temeli Avrupa Birliği Ekonomik İşbirliği Anlaşması’na dayanır. Avrupa Birliği Ekonomik İşbirliği Anlaşması’na dayalı olarak Türkiye ve Birleşik Krallık arasında yapılmış olan bir alt protokoldür. Bu protokol gereği; Türkiye Avrupa Birliği Ekonomik İşbirliği Anlaşması’na üye olduğu için  Birleşik Krallık, 1973 göçmenlik yasalarını Türk vatandaşlarına karşı halen uygulamakla yükümlüdür. İngiltere 1973 göçmenlik yasaları ise ülkeye göç edenlerde sadece kendi işlerini yapma kriterini aradığı için şu an başka bir şart aranmadan kendi işini kurmayı taahhüt eden ve bu işi yapacağına dair inancı, sunduğu iş planı ile kanıtlayan her Türk vatandaşı bu vizeyi alabilir.”

“DİL ŞARTI ARANMIYOR”

Bu vize türüne başvuru yapabilmek için şartlar nelerdir?

“Herhangi bir eğitim, dil ya da sermaye şartı yoktur. Önemli olan yapmak istediğiniz iş ile ilgili olarak sunacağınız iş planının inandırıcı olmasıdır. Bu da şu demektir; sunduğunuz iş planını gerçekleştirebilmeniz için yeterli eğitim, deneyim ve niteliklere sahip olduğunuzu ve bu işten para kazanabileceğinizi göstermeniz gerekir.

Bunu da; bugüne kadar almış olduğunuz tüm eğitimler (meslek lisesi, üniversite, master, doktora, sertifika programları, kurslar) ile ilgili diploma ve sertifikalar ve  bugüne kadar yapmış olduğunuz işlerle ilgili SGK dökümü, ticaret sicil gazetesi, staj belgesi, gönüllü çalışma belgesi gibi tüm belgelerle gösterebilirsiniz.”

“İŞ KURMAK İÇİN GEREKLİ MİKTAR”

Sermaye koşulu nedir?

“Sermaye koşulu yani herhangi bir sermaye sınırı olmamakla birlikte söylediğiniz işi kurabilmek için ihtiyacınız olan sermayeyi göstermeniz beklenir. İşin kuruluşu, tanıtımı ve bu iş için gerekli ofis, araç-gereç gibi malzemeleri sağlayabilecek bir sermayeniz olmalıdır. Bu sermaye miktarı ise yapacağınız işe göre değişmektedir. Genellikle home office bir danışmanlık işi için, kişinin bir kaç aylık konaklamasını da göz önünde bulundurarak 8-10 bin pound sermaye göstermesini tavsiye ederiz. Elbette bu sermaye çok basit ve en masrafsız iş için ön gördüğümüz sermaye tutarıdır. Siz dükkan ya da ofis açmanızı gerektirecek bir iş yapacaksanız, bu işi yaparken mal stoğu yapmanız gerekecekse bu durumda elbetteki gösterilecek sermaye de artacaktır.”

“AMAÇ KENDİ İŞİNİ KURMAK”

Ankara Anlaşması vizesi olanlar işe girip çalışabilir mi?

Hayır. Ankara Anlaşması vizesi kişiye bir işe girip çalışma hakkı vermez. Bu vize türü kişiye kendi işini kurarak, kendi vergi levhasının sahibi olma ve kendi faturasını kesip vergisini ödeme hakkı verir. İngiltere’de freelancer olarak çalışma çok yaygın olduğu için bu durum sorun yaratmaz. Kişiler genelde uzmanlık alanlarında firmalara dışarıdan kendi faturalarını kesip hizmet veriyorlar.”

“6 YILDA İNGİLTERE VATANDAŞI OLURSUNUZ”

Ankara Anlaşması vizesi kişiye ne sağlar?

“Öncelikle Ankara Anlaşması vizesi alan kişi ilk etapta UK(Birleşik Krallık)’de bir yıl çalışma ve yaşama hakkı elde eder. Bu bir yılın sonunda kişi tekrar vize uzatımına başvurarak 3’er yıllık uzatımlarla hakkını korur. 5. yılın sonunda kişi süresiz oturum hakkını elde eder. 6’ıncı yılın sonunda da vatandaşlığını alır.”

Süresiz oturum nedir?

“Ankara Anlaşması vizesi sahipleri için süresiz oturum; 5 yıl boyunca UK’de yaşamaya  ve  kendi işlerini yapmaya devam etmeleri halinde, elde ettikleri ve  UK’ye süresiz olarak giriş-çıkış hakkı ve UK’de süresiz olarak çalışma hakkı veren bir vize türüdür.”

SADECE İNGİLTERE DEĞİL

Peki sürekli İngiltere’den bahsediyoruz diğer ülkeler için Ankara Anlaşması yok mu?

“Sadece İngiltere için değil, tüm Birleşik Krallık ülkeleri için Ankara Anlaşması söz konusu. Dolayısıyla Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda da buna dahil.”

SÜRE DOLMAK ÜZERE

Peki İngiltere’nin AB’den çıkışı durumu nasıl etkileyecek? Ankara Anlaşması bitecek mi?

İngiltere AB(Avrupa Birliği)’den çıktığında bu alt protokol dayanağını kaybedeceği için evet Ankara Anlaşması da bitecek. Bu nedenle de Ankara Anlaşması’na başvurmak isteyenlerin bir an önce karar verip, işlemlere başlaması gerekir. Türk vatandaşları 31 Aralık 2020 olan geçiş süreci sonuna kadar Ankara Anlaşması’na başvuru yapabilecek. İngiltere bu tarihten sonra başvuru kabul etmeyecek. 31 Aralık 2020 sonuna kadar başvuru yapan kişilerin hakları devam edecek”

“BİRAN ÖNCE HAREKETE GEÇİN”

Bu kararı verdikten sonra süreç nasıl ilerliyor, ne kadar sürede vize çıkıyor?

“Dosya hazırlık süreci dediğimiz bir sürecimiz var. Bu süreç iş planının yazılması, evrakların toparlanması, evrakların tercümeye verilmesi, online kayıtların oluşturulması,  formların doldurulması ve vize randevusunun alınmasından ibaret olup şu an ortalama 4 haftadır. Ancak süreç sona yaklaştığı için yoğunluk artmakta olup, hazırlık sürecinin uzaması mümkündür. Bu nedenle yukarıda da ifade ettiğim gibi son ana bırakıp sıkışmamak adına başvuru yapmak isteyenlerin bir an önce harekete geçmesi gerekmektedir.

Vize basvuru yapıldıktan sonra kararın çıkması maksimum 3 aydır. Bu dönemde bizim en son aldığımız kararlar ortalama 40-45 günde gelmiştir ancak yogunluğun bu süreci de uzatması beklenmektedir.”

DİĞER VİZE TÜRLERİ

Son olarak bu vize dışında başka vize türleri de var mı?

“Evet var. Şu an için en kolay vize türü olduğu için ve sürecin sonuna yaklaşıldığı için Ankara Anlaşması vizesi üzerinde duruyoruz. Bunun dışında girişimci vizesi, yatırımcı vizesi, üstün yetenek vizesi gibi başka vize türleri de olmakla birlikte şu an bunlardan geçici süre ile durdurulanlar da var. AB’den çıkışla birlikte göçmenlik yasalarında bir takım değişiklikler yapılması planlandığı için şuan için bu vize türleri ile genel bilgilendirme yapmanın doğru olmayacağı kanaatindeyim.“

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakanlıktan zeytin, badem ve cevize yatırım çağrısı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara