29 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Enflasyon Ne Zaman Düşmeye Başlayacak?

Piyasa 2023 yılı sonunda enflasyonun %35-40 arasında gerçekleşeceğini düşünüyor. Çünkü piyasadaki hakim beklentiye göre içeride enflasyon beklentilerinde çok güçlü bir iyileşme çok mümkün görünmüyor. Bu nedenle enflasyonun talep tarafının güçlü olacağı beklentisi hâkim.

Enflasyon Ne Zaman Düşmeye Başlayacak?

5 Kasım Pazartesi Kasım ayı enflasyon oranı açıklanacak. Bu ay başlayacak baz etkisi ile yıllık enflasyonda gerileme bekleniyor. Kasım ayı için aylık enflasyonun ortalama %3.1 olarak gerçekleşmesi beklenirken geçen ay %85.5 olan yıllık enflasyonun ise yaklaşık olarak %84.7’ye gerilemesi bekleniyor. Hatta Aralık ayında daha güçlü gerçekleşecek baz etkisi ile yıllık enflasyondaki gerilemenin çok daha güçlü ortaya çıkması bekleniyor. Bu doğrultuda Merkez Bankası bu yılın sonunda enflasyonun %65,2’ye olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyor.  Merkez Bankası’nın yayınladığı son piyasa katılım katılımcıları anketinde de sene sonu enflasyonu %68.06 olarak açıklandı. Piyasanı genel beklentisi ise ortalama olarak bu yılı %70 enflasyon ile kapatacağımız yönünde.

Merkez Bankası’nın Son Enflasyon Raporundaki Enflasyon Tahminleri

Merkez Bankası Aralık itibariyle başlayacak dezenflasyonist sürecin yani enflasyon oranındaki azalma hızınının Aralık ve Ocak ayında oldukça hızlı olacağını, Şubat-Haziran döneminde bu hızın biraz yavaşlayarak devam edeceğini ve Haziran’dan sonra ise 2023 sonuna kadar daha yavaş hızda devam edeceği beklentisinde. Bir diğer deyişle 2023 başında enflasyonun ana eğiliminde kademeli olarak düşüş gerçekleşeceğini bekliyor. Merkez bankası ilk olarak baz etkisi kaynaklı olarak gerçekleşmesi beklenen süreci iki temel nedene bağlıyor.  İlki dış koşullar. Merkez Bankası’na göre küresel düzeyde enflasyonla mücadele kapsamında diğer ülkelerin faiz artırması finansal koşulları sıkılaştırıp ülke ekonomilerinin daralmasına neden olacak. Bu süreçte küresel talep ve arzdaki azalma emtia fiyatlarının azalmasını sağlayarak enflasyonun maliyet kanadını düşürecek. Yine küresel talepteki daralma enerji fiyatlarında çok ciddi geri çekilme yaratmasa da daha ılımlı kalmasını sağlayacak, bu da maliyetleri azaltarak enflasyonun gerilemesine neden olacak. Merkez bankası içeride yaşanacak gelişmelerin de enflasyonu düşüreceğini belirtiyor. İlk olarak içeride uygulanan makroihtiyati tedbirler ile kredi oranlarının düşeceğini bunun da üretimi artırarak enflasyonu düşürücü etki yaratacağını belirtiyor. İkinci olarak yine uygulanan makroihtiyati politikalar sayesinde kurda sağlanan stabilitenin de enflasyonu düşüreceğini dile getiriyor. Ayrıca 2023 itibariyle enflasyonun ana eğiliminde başlayan kademeli düşüş ile birlikte içeride enflasyon beklentilerinde bir azalma olacağını ve bu sayede fiyatlama davranışlarında da bir normalleşme olacağını söylüyor. Bu gelişmelerle 2023 sonunda enflasyonun %22,3 2024’te de %8,8 olarak gerçekleşeceği öngörüsünde bulunuyor.

Piyasa ise 2023 yılı sonunda enflasyonun %35-40 arasında gerçekleşeceğini düşünüyor. Çünkü piyasadaki hakim beklentiye göre içeride enflasyon beklentilerinde çok güçlü bir iyileşme çok mümkün görünmüyor. Bu nedenle enflasyonun talep tarafının güçlü olacağı beklentisi hâkim. Ayrıca enerji tarafında da çok rahatlatıcı bir gevşeme olmayabileceği de maliyet tarafını beklenenden daha güçlü kılabilir. Ayrıca her ne kadar makroihtiyati politikalarla kredi oranları düşürülmüş olsa da krediye ulaşımda ciddi sorunlar var. Bu nedenle üretimdeki artış beklenildiği kadar güçlü olmayabilir, haliyle enflasyonda düşme beklenen kadar güçlü olmayabilir. Yine konut ve gıda fiyatları yüksek kalmaya devem edecek gibi görünüyor. Özellikle konut ve kira tarafında kalıcılık yüksek olabilir. Yine seçim öncesi dönemde yurt içi genişleme de beklenti üstü olabilir. İşte bu saydığım riskler nedeniyle 2023 ve sonrasında enflasyonda bir düşme olsa da bu beklenen kadar çok hızlı olmayabilir. Bu nedenle Merkez Bankası 2023 sonunda enflasyonu %22 civarında beklerken piyasa saydığım bu riskler nedeniyle 2023 yılı sonunda enflasyonun %35-40 aralığında gerçekleşebileceğini düşünüyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İYİ Parti Nilüfer’de kongre

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.