03 Şubat 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

Gümrük Yönetmeliği’nde Değişiklik!

Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 11 Ağustos 2020 Tarihli ve 31210 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlandı.

Ticaret Bakanlığının, “Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”i, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, gümrük müşavir yardımcılığı yazılı sınavından 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacak.

Yetkilendirilmiş gümrük müşavirleri, gümrük işlemleriyle ilgili tespitlerin yapılabilmesi amacıyla tespit raporuna konu edilecek işlemle sınırlı olmak kaydıyla ilgili firmadan bilgi ve belge isteyebilecek.

Söz konusu müşavirlerin, yaptıkları işlemlerden doğacak şahsi sorumlulukları saklı kalmak şartıyla, hukuki ve mali sorumlulukları yanlarında çalıştıkları yetkilendirilmiş gümrük müşavirine ait olacak.

Müşavirler, yapmaları gereken iş ve işlemleri başkasına yaptıramayacak. Bu şekilde davrandığı tespit edilenler bir daha yetkilendirilmiş gümrük müşaviri yanında çalıştırılmayacak.

Yetkilendirilmiş gümrük müşaviri olma şartları

Yetkilendirilmiş gümrük müşaviri olabilecek kişilerin, son 7 yıl içinde mesleki faaliyetten alıkoyma cezası almamış olması gerekecek.

Ayrıca, söz konusu müşavirlik için, kaçakçılık, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs suçları ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamı ve örgütlü suçlardan ceza almamış olma şartı aranacak.

Aranan şartlara sahip gümrük müşaviri gerekli evraklarla Bakanlığa müracaat edecek. Bakanlıkça yapılan değerlendirme sonucu şartları sağlayanlar yetkilendirilecek.

Verilecek yetki belgesinin süresi 2 yıl olacak. 2 belge dönemi boyunca herhangi bir disiplin cezası almayanların belge süresi 3 yıl olarak uygulanacak.

3 yıllık dönemde de herhangi bir disiplin cezası almamış olanlar için düzenlenecek belgenin süresi bir yıl artırılabilecek.  

Yetkilendirilmiş gümrük müşaviri olabilme şartlarından birinin kaybedilmesi, elde ettiği bilgi ve belgelerin yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği dışındaki amaçlar için kullanılması, tespit sözleşmesi kapsamında yapacağı işleri başkasına yaptırması gibi durumlarda yetkilendirilmiş gümrük müşavirlerinin yetki belgeleri geri alınacak. Bu şekilde belgeleri alınan gümrük müşavirlerine tekrar yetki belgesi verilmeyecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Brent petrolün varili 45,02 dolar

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara