30 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

İYİ Parti’den ‘pinokyolu eylem’

İYİ Parti Bursa İl Teşkilatı tarafından Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü önünde 'pinokyolu eylem' yapıldı.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının çarpıtılmış olduğu iddiasıyla, kurumun Bursa Bölge Müdürlüğü önünde bir araya gelen İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu ve beraberindeki partililer, ‘pinokyolu eylem’ olarak nitelendirdikleri protestoyu gerçekleştirdi.

Bursa – Ankara karayolu kenarında bulunan bölgede emniyet güçleri tarafından güvenlik önlemleri alındı.

Basın açıklaması için toplanan partililer, üzerinde ‘Tüikyooo‘ yazılı olan, yalan söyledikçe burnu uzayan ünlü masal kahramanı Pinokyo’nun bir maketini de yanlarında bulundurdu.

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu’un yaptığı basın açıklaması şöyle;

“Bu ülkede her ayın 3’ünde, bir kamu kurumu olan ve milletimizi ciddi verilerle bilgilendirmek gibi resmi bir görevi bulunan TÜİK‘in eliyle adeta bir komedi filmi vizyona sokuluyor. Allah da kul da biliyor ki bu filmin vizyona sokulduğu gün açıklanan enflasyon rakamları, gerçeğin yarısına bile tekabül etmiyor ve bu TÜİK, yalancılıkta ünlü masal kahramanı Pinokyo‘yu da gerilerde bırakıyor. İşte o nedenle biz İYİ Parti Bursa Teşkilatları olarak, yalan söyledikçe burnu uzayan o palavracı Pinokyo maketini, hep birlikte TÜİK’in kapısına bırakmak amacıyla buradayız. İktidarın emrinde neredeyse şamar oğlanına dönen bu TÜİK’in üst düzey yönetimi öylesine acınacak durumda ki masallardakinden çok daha komik durumlara düştüklerinin farkında bile değiller.

Bu TÜİK var ya bu TÜİK, bir daha altını çizelim ki işte o meşhur Pinokyo’nun pabucunu vallahi de billahi de çoktan dama attı. Siz bakmayın bakkalda, kasapta, manavda, markette saat başı değişen etiketlere. Siz boşverin temel tüketim maddelerindeki fiyatların arşı alemlere yükselmesine. Siz fazla ciddiye almayın zam furyasının gece gündüz demeden ortalığı kasıp kavurmasına. Her ayın 3’ünde TÜİK’e kulak verin, açıklanan enflasyon rakamlarıyla adeta transa geçip rahatınıza bakın. Hatırlayın geçtiğimiz 3 Ekim’de yani daha dün gibi ne dedi bu TÜİK Pinokyosu? ‘TÜFE’deki değişim 2022 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3.54, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 57.80, yine bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85.51 ve son 12 aylık ortalamalara göre ise yüzde 65.26 olarak gerçekleşti’ dedi.”

ENAG NE DEDİ?

Açıklamasına, “Peki, bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu olan ENAG ne dedi?” diyerek devam eden Türkoğlu, “‘Ekimde aylık enflasyon yüzde 7.18, yıllık enflasyon ise yüzde 185.34 oldu.’ dedi. ENAG da böyle dedi değil mi? Yahu Allah’tan korkun, yüzde 3.54 nere, yüzde 7.18 nere. Yüzde 85.51 nere, yüzde 185.34 nere. Olur ama bu kadar da fark olmaz!

Hadi vazgeçtik ENAG’dan. Biliyor musunuz, TÜİK Pinokyosu’nun açıkladığı yıllık yüzde 85.51’lik enflasyon oranı bile, son 24 yılın yeni zirvesi oldu. TÜİK, estirdiği yalan rüzgarıyla Pinokyo’yu bile güldürmeye devam etsin, biz milletimize en temel ürünlerdeki gerçek rakamları buradan bir kez daha haykıralım” dedi.

“VATANDAŞ ÜSTÜNE BAŞINA İKİNCİ EL KIYAFET BAKMAYA BAŞLADI”

Türkoğlu, “TÜFE’de aylık olarak en yüksek artış, yüzde 26.23 ile sofralarımızın vaz geçilmezi sebzede görüldü. Domates, biber, patlıcan, soğan, patates, marul, maydanoz, tere otu… Bunların hepsi lüks oldu lüks! Vatandaş masasına çoban salata bile yapıp da koyamaz oldu, siz neyin kafasını yaşıyorsunuz? Makarnada bile fiyatlar geçen ay tam yüzde 12.72 yükseldi. Yumurtada yüzde 9.62, şebeke suyunda da yüzde 7.17 oldu. Yani evimizdeki çeşmelerden bile dert akıyor dert! Kadın giyimde yüzde 12.38, erkek giyimde yüzde 9.40’lık artış kaydedilirken, vatandaş üstüne başına ikinci el kıyafet bakmaya başladı. Bundan haberiniz var mı?

Kırtasiye ve çizim malzemeleri de yüzde 11.79 yükseldi. Millet artık okulda çocuk değil, dert okutuyor. Haydi bir de beyaz eşyadan örnek verelim. Çamaşır makinesi fiyatları bile yüzde 9,11 arttı. Ne diyor TÜİK, ‘fiyatlar Ekim’de aylık yüzde 3,54 arttı’ diyor. Bakıyoruz, buradaki rakamların en düşüğü yüzde 9.11, en yükseği 26.23. Yüzde 3,54 nere, yüzde 26.23 nere diye sormayın.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış 33,48 ile haberleşmede, buna karşılık, en yüksek artış ise yüzde 117.15 ile ile ulaştırmada oldu. Bu arada 2022 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en az artış yüzde 0,36 ile eğitimde, en yüksek artış ise yüzde 8,34 ile giyim ve ayakkabıda gerçekleşti” ifadelerinde bulundu.

“TARİHE GEÇECEKSİN HABERİN OLSUN”

Türkoğlu sözlerini, “Bu zamlara mukabil maaşlar ne oldu, tabii ki yerinde saydı. Vatandaş da enflasyon karşısında tuş oldu. Ey TÜİK Pinokyosu, bugünler de geçecek az kaldı. Ama sen de tarihe geçeceksin haberin olsun. O yalan söyledikçe, büyüdükçe büyüyen burnunla birlikte tarihin o kapkara sayfalarına gömüleceksin. Vatandaş seni, milletin parasıyla milleti kandırıp aldatan, zavallı bir algı kurumu olarak tanıyıp belleyecek. Bunu böyle bilesin!” diyerek sonlandırdı.

Açıklamanın ardından İYİ Parti Bursa İl Teşkilatı, Pinokyo maketini TÜİK Bursa Bölge Müdürlüğü önüne bıraktı. Partililer alkışlarla ‘Tüikyo‘ sloganları attı.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dünyanın otomotiv sektörü Bursa’ya geliyor

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.