30 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Karsan’dan Romanya’ya 35 milyon euroluk ihracat

Karsan, Romanya’da kazandığı iki elektrikli otobüs ihalesiyle 35 milyon euroluk ihracata imza attı. Şirket ihale kapsamında toplam 56 elektrikli otobüs teslimatı gerçekleştirecek ve bölgeye 75 şarj istasyonu kuracak.

Karsan, Romanya Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanlığı tarafından açılan yüzde 100 elektrikli toplu ulaşım ihalelerini kazandı.

İki ayrı törenle 35 milyon euro tutarındaki toplu taşıma sistemi ihracatı için imzalar atılırken, Karsan, iki ihaleyi de yüzde 100 elektrikli 18 metre uzunluğundaki otobüsüyle kazandı.

İhale kapsamında 44 adedi Timişoara Belediyesi’ne, 12 adedi Braşov Belediyesi’ne olmak üzere toplamda 56 elektrikli otobüs teslimatı gerçekleştirecek.

Karsan ayrıca, Romanya’ya 19’u hızlı şarj olmak üzere 75 şarj istasyonu kuracak ve 6 yıl boyunca araçların bakım ve garaj işletmesini üstlenerek kapsamlı bir elektrikli toplu taşıma sistemi hizmeti sunacak. Karsan, ilk teslimatları 2022 itibarıyla gerçekleştirmeyi hedefliyor.

“En büyük elektrikli otobüs parkımız Romanya’da bulunuyor”

Kazanılan iki ihaleye ilişkin bilgi veren Karsan CEO’su Okan Baş, ulaşımın geleceğinin elektrikli ve sürücüsüz toplu taşıma araçlarından geçtiğini ve bu alanda yatırımları hız kesmeden sürdürdüklerini söyledi.,2018’den beri yüzde 100 elektrikli modelleri ardı ardına yollarla buluşturduklarını belirten Baş, “Atak Electric ve Jest Electric Avrupa’nın sıfır emisyonlu tercihleri olmaya devam ederken aynı zamanda 1 milyon kilometreyi aşkın yol kat ederek önemli bir tecrübe edinmemizi sağladı. Bugün elektrikli otobüslerimiz Romanya, Fransa, Almanya, Portekiz hatta Meksika’ya kadar birçok dünya ülkesinde hizmet veriyor. Romanya ise bizim için çok kıymetli bir pazar. Fransa’dan sonra 65 adet ile en büyük elektrikli otobüs parkımız Romanya’da bulunuyor. Ayrıca, Romanya ulaşımda elektrikli dönüşüme çok hızlı uyum sağlayan bir ülke. Biz de Romanya’nın dönüşümdeki bu hızına ve verimli toplu taşıma aracı ihtiyaçlarına 6 metreden 18 metreye kadar tüm boyutlardaki yüksek teknolojili elektrikli ürünlerimizle cevap veriyoruz. Teknolojik dönüşüme hızla ayak uydurma anlamında Karsan markasının dinamiği ile Romanya’nın dinamiği birbiriyle oldukça örtüşüyor.” ifadelerini kullandı.

“Ulaşıma bir bütün halinde yaklaşıyoruz”

Çok yakında tanıtacakları 12 ve 18 metre sınıfındaki yeni yüzde 100 elektrikli otobüs modelleriyle araç portföyünü büyüteceklerini kaydeden Okan Baş, kazandıkları söz konusu ihaleyle de çok iyi bir başlangıç yaptıklarını belirtti. Baş, şunları söyledi: “35 milyon euro tutarındaki bu ihaleler yalnızca otobüs satışı anlamına gelmiyor. Karsan olarak ulaşıma bir bütün halinde yaklaşıyoruz. Bu kapsamda, 19’u hızlı şarj olmak üzere toplamda 75 adet şarj istasyonunu ve araçların tüm bakım işlemleri ile garaj işletmesini yine Karsan olarak biz gerçekleştireceğiz. Yani 35 milyon euro değerindeki bu anlaşmaya bir elektrikli toplu taşıma sistemi anlaşması diyebiliriz. Karsan olarak 35 milyon euroluk Türk otomotiv endüstrisinin en büyük elektrikli otobüs ihracatı anlaşmasına imza atmaktan dolayı çok mutluyuz. Yapılan anlaşmayı Türk otomotiv endüstrisi içerisinde yeni teknolojinin ihracatı bakımından da oldukça değerli buluyoruz. Elektrikli ve sürücüsüz araçlarla ülkemize katma değer sağlamayı sürdüreceğiz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Petrol ithalatı arttı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.