29 Kasım 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Kayıp kıta bulundu

Kayıp kıta 'Argoland' milyonlarca yıl gömülü kaldıktan sonra ortaya çıkarıldı. Parçaları 7 yıl boyunca tek tek bir araya getiren bilim insanları yaklaşık 155 milyon yıl önce Batı Avustralya'dan ayrılan 3 bin 100 mil uzunluğundaki kara parçasının kalıntılarını tespit etti.

Hollandalı bilim insanları, Güneydoğu Asya‘daki ormanların altında kayıp kıta “Argoland“ın kalıntılarını buldular. Utrecht Üniversitesi’nden yerbilimciler Douwe van Hinsbergen ve Eldert Advokaat, Argoland adını verdikleri kayıp kıtayı yeniden modelleme yöntemiyle inşa etti. Yerbilimciler, yaklaşık 155 milyon yıl önce 5000 kilometre uzunluğunda bir kıta parçasının Batı Avustralya‘dan kopup sürüklendiğini uzun zamandır biliyordu.

Karar’ın haberine göre; Bilim insanlarına göre bunun kanıtı, kuzeybatı Avustralya açıklarındaki okyanusun derinliklerinde, Argo Abisal Ovası olarak bilinen havzanın bıraktığı boşluktu. Araştırmada, buradaki deniz tabanının yapısı, Argoland’ın kıtanın kuzeybatısına doğru sürüklendiği ve Güneydoğu Asya adalarının bulunduğu yerde sona erdiğine işaret edildi. Araştırmacılar, Güneydoğu Asya adalarının altına saklanmış sağlam bir kıta bulmayı bekliyordu ancak sadece küçük parçalar keşfetti.

Öte yandan bu kalıntılar, Argoland’ın bilinenden çok daha önce sürüklenmeye başladığını gösterdi.

Araştırmacılar, Sumatra, Borneo ve Andaman Adaları da dahil olmak üzere çeşitli adalardaki yeniden inşaa modeli ve saha çalışması verilerini kullanarak Argoland’ın hiçbir zaman tek ve birleşik bir kıta olmadığını keşfettiler. Araştırma için yüz milyonlarca yıl öncesindeki levha hareketlerini yeniden canlandırmalarına olanak sağlayan bir yazılım kullandı. Eldert Advokaat, “Argoland farklı parçalara bölündü. Araştırmamız da bu yüzden uzun sürdü. Yapbozu bir araya getirmek için 7 yıl harcadık” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Öğrencilere cep telefonu, bilgisayar ve internet desteği Resmi Gazete’de

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.