22 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

MUSTAFA BARUTCUOĞLU YİNE KAYBETTİ

Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nin 04 Temmuz 2019 yılında gerçekleştirdiği genel kurula bazı OSB katılımcılarının açtığı dava sonuçlandı. 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde 2019 / 2020 esas numarası ile devam eden dava 04.11. 2020 tarihinde karara bağlandı.

Barmak Barutçuoğlu Gıda Makineleri San. Tic. Aş’nin, Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB)’ne açtığı davada mahkeme kararını verdi. Mahkeme, şirketi temsilen Mustafa   Barutçuoğlu’nun açtığı davayı reddetti. Barutcuoğlu’nun ‘yönetim aidatları’ ile ilgili açtığı davada mahkeme, BOSB’nin durumunu yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere uygun bularak, Barutcuoğlu’nun iddiasını kabul etmedi. Mahkeme BOSB’ni ‘yönetim aidatları konusunda’ da haklı buldu.

NE OLMUŞTU?

Barmak Barutçuoğlu Gıda Makineleri San. Tic Aş’yi temsilen Mustafa Barutçuoğlu, BOSB’nin 4 Temmuz 2019 yılında gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yönetim aidatları ve hizmet karşılıkları ile ilgili alınan kararların iptal edilmesiyle ilgili dava açmıştı.

Barutçoğlu, bahsi geçen genel kurulda kendisinin oy vermesinin engellendiğini ve genel kurula alınmadığını iddia etmiş, aynı dava dilekçesinde yönetim giderlerinin artırılmasının haksız olduğunu da belirterek OSB yönetimini suçlamıştı.

17 YILDIR YAPI KULLANMA İZNİ YOK

BOSB ise mahkemede, genel kurula katılma yetkisinin yapı kullanma izni olan firmalarda olduğunu belirterek, Barmak Barutçuoğlu Gıda Makineleri San. Tic. AŞ’nin yapı kullanma izni olmadığını savundu. Dava dosyasında ilgili firmanın yapı kullanma izni alması için defalarca uyarıldığı, buna karşılık hiçbir yanıt alınmadığına da dikkat çekildi.

Mahkeme kararı ile Mustafa Barutcuoğlu’nun iddiaları yalanlanmış oldu. Davacı firmanın, inşaatı 01.08.2001 tarih 011 sayılı yapı ruhsatı ile başlanılmış olup, 01.08.2003 tarihinde tamamlanmış ancak o günden bugüne yapı kullanma izni alınmadığı da ortaya çıktı. 17 yıldır fabrikasında yapı kullanma izni bulunmayan Barutcuoğlu‘nun işletme ruhsatı ve  buna  bağlı olarak alınması  gereken GSM, yangın söndürme ruhsatı da dahil hiçbir ruhsatı bulunmadığını söyleyen BOSB müdürlüğü yetkilileri, OSB yönetiminin  bu  tür  mesnetsiz   iddialarla enerjisinin boşa harcandığını belirtti.

TALEPLERİNİN HEPSİNE RED

Bursa Organize Bölgesi lehine sonuçlanan dosyada mahkeme, Barutcuoğlu’nun taleplerinin tamamının reddine karar verdi. Barutçuoğlu kaybettiği dava ile ilgili bir de karşı vekalet ücreti ödeyecek.  Kararda ayrıca firmanın 1. Olağan Genel Kurul toplantısı dışında hiçbir genel kurul toplantısına katılmadığı da kaydedildi.

YÖNETMELİK NE DİYOR?

OSB Uygulama Yönetmeliği’nin 19’uncu maddesi; (Genel kurulda oy hakkı ve temsil MADDE 19 –(1) (Ek cümle:RG-16/4/2020-31101) Genel kurulda, yapı kullanma izni alınmış olan her parsel için bir oy kullanılır. Genel kurul yapma hakkını elde etmiş OSB’lerde yapı kullanma izni almış olan her katılımcı, kendisi veya temsil ve ilzama yetkili bir temsilcisi ile genel kurulda temsil edilir. Katılımcılardan gerçek kişi olanların kendisi, tüzel kişi temsilcisi olan gerçek kişiler ise temsil ettikleri tüzel kişinin yılı içinde alınmış ticaret sicil tasdiknamesini ibraz etmeleri halinde genel kurula iştirak eder”

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Küresel piyasalar yeni haftada yoğun

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.