25 Haziran 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Otomobil piyasası 8 Temmuz’dan sonra alev alacak

Çin’den ithal edilen elektrikli otomobillerden sonra diğer yakıt türlerine de ek vergi getirilmesine yönelik tartışmaların sürdüğü bildirildi.

8 Temmuz’da yürürlüğe girecek yüzde 50 gümrük vergisi nedeniyle satış fiyatlarında ortalama yüzde 40 düzeyinde artış olacağı öne sürüldü.

1|8

Otomobil piyasası 8 Temmuz'u bekliyor: Fiyatlar yüzde 40 artacak - Sayfa 2

En çok etkilenecek Chery ise Türkiye’de üretimin araştırılacağını açıkladı. Bu markaların Türkiye’deki pazar payı yüzde 8’i geçti. Bu oranın kısa sürede 12’ye ulaşması beklenirken ek vergiler geldi.

2|8

Otomobil piyasası 8 Temmuz'u bekliyor: Fiyatlar yüzde 40 artacak - Sayfa 3

Vergi artışının Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Çin gezisinden sonra açıklanmasına dikkat çeken sektörden bir yönetici, bu vergi de satış hızını beklendiği kadar azaltmazsa elektrikli otomobillere uygulanan yedi bölgede 20 servisin distribütöre ait olma zorunluluğunu içeren yönetmeliğin benzinli ve hibrit araçlara da uygulanabileceğini belirtti.

3|8

Otomobil piyasası 8 Temmuz'u bekliyor: Fiyatlar yüzde 40 artacak - Sayfa 4

Vergi artışından etkilenecek markaların başında gelen Chery’nin Türkiye Başkanı Si Fenghuo, şunları söyledi:

4|8

Otomobil piyasası 8 Temmuz'u bekliyor: Fiyatlar yüzde 40 artacak - Sayfa 5

“Hükümetin vergi düzenlemesi kararına saygı duyuyoruz. Mevcut durumu göz önüne aldığımızda; bir taraftan yapılan değişikliklere uyum sağlamak için çalışırken diğer taraftan da ilgili bakanlıklarla beraber Türkiye’de fabrika inşasının ve Türkiye’de üretimin fizibilite analizine yoğun bir şekilde çalışıyoruz. En kısa sürede Türkiye’de üretim gerçekleştirebilmek için çaba içerisindeyiz.”

5|8

Otomobil piyasası 8 Temmuz'u bekliyor: Fiyatlar yüzde 40 artacak - Sayfa 6

MG’nin Türkiye distribütörü Doğan Trend Otomotiv’in CEO’su Kağan Dağtekin ise MG’nin Avrupa’daki ilk üretim tesisisin Türkiye’de kurulması için çaba sarf ettiklerini söylerken “Ülkeler ekonomi ve ticaret yönetimleri de doğal olarak kendisini koruyacak tedbirleri değerlendiriyor. Bu yeni uygulama bizim beklentimizden daha önce ve sert yönde gerçekleşti” açıklamasını yaptı.

6|8

Otomobil piyasası 8 Temmuz'u bekliyor: Fiyatlar yüzde 40 artacak - Sayfa 7

Vergi sonrası ise fiyatı 1 milyon 328 bin TL olan Chery Omoda 5 Comfort’ın fiyatı yaklaşık 1 milyon 860 bin TL’ye, MG HS Comfort 1.5T-GDI’ın 1 milyon 629 bin TL olan fiyatıysa yaklaşık 2 milyon 280 bin TL’ye yükselebilir.

7|8

Otomobil piyasası 8 Temmuz'u bekliyor: Fiyatlar yüzde 40 artacak - Sayfa 8

Markaların verebileceği destek miktarına göre bu fiyatlar aşağı inebilir ama rekabet güçlerini önemli ölçüde azaltacağına kesin gözle bakılıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cari dengede beklentilerin altında açık

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.