25 Haziran 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Otomotiv Sektörünün Önemli Kuruluşlarından Özgür Metal Koronavirüs Sürecinde Dış Ticaretini Nasıl Yönetti?

Koronavirüsün ekonomiye yarattığı olumsuz etkilerinden otomotiv sanayi de payını aldı. Doğal olarak bu negatif süreçten otomotiv yan sanayi de etkilendi. 1988 yılında Bursa'da kurulan Özgür Metal, dış ticarette kayıp yaşasa da süreci iyi yöneterek durumu kurtarmayı başardı. Ayrıca çözüm ortaklarından Bursa Gümrük Müşavarliği A.Ş ile ithalatı sorunsuz gerçekleştirdi.

Özge Comba Alkış

Rekabet.net firmaların dış ticaret departmanlarının nabzını tutmaya devam ediyor. Bu haftaki konuğumuz ise Bursa’da 1988 yılında kurulan Özgür Metal… Koronavirüs sürecinde en çok etkilenen sanayi kuruluşlarının arasında otomotiv sanayi yer aldı. Özellikle sürecin başladığı dönemlerde otomotivin devleri fabrikalarını kapatarak üretime ara vermek zorunda kaldı. Bu durumdan doğal olarak da otomotiv yan sanayi etkilendi.Otomotiv yan sanayi olarak plastik enjeksiyon baskı ve plastik enjeksiyon kalıp üretiminde hizmet veren Özgür Metal Dış Ticaret ve Satış Yöneticisi Gökhan Uğur’la süreci nasıl yönettiklerini konuştuk.

“ÜRETİMİ YAVAŞLATTIK”

Özgür metal olarak dış ticaret departmanınızda çalışma sistemi koronavirüs sürecinden etkilendi mi?

“Maalesef her sektör gibi otomotiv sektörü de pandemi sürecinden olumsuz etkilendi. Firmamızda sipariş ve üretim kapasitesi ilk dalgada %60 daha sonraki süreçte %30 civarında düşüş gösterdi. Vaka olarak ciddi bir problem yaşamasak da temaslı kişilerden dolayı vardiya kapatma ve üretimi yavaşlatma problemleri ile karşılaştık.”

 “ÇABUK SIYRILDIK”

Koronavirüs sebebiyle dış ticaret işlemlerinizde ne gibi değişiklikler oldu?

“Dış ticaret anlamında çok etkilediğini söyleyemeyiz. İlk aylarda tabii ki üretim ve sevk anlamında zorluklar yaşadık. Sevk ve teslim işlemleri gecikti veya sekteye uğradı fakat sektör bu durumun üstesinden yetenekli ve tedbirli çalışanlar sayesinde çabuk sıyrıldı.”

 “YÜZDE 95 ÜRETİM”

Hangi ülkelerle hangi mallar üzerinden ticaret gerçekleştiriyorsunuz?

“Yoğunluk olarak Avrupa’nın tümüne, Hindistan, Rusya, Asya ve Amerika kıtası ülkelerine %95 oranında otomotiv plastik aksamları üretip, sevk ediyoruz.”

“DIŞ TİCARET YÜZDE 30 DÜŞTÜ”

Dış ticaret rakamlarınız nedir? Bu sıkıntılı süreçte kayıp yaşadınız mı ? Ne kadar?

“Firma kuralları gereği miktar paylaşamamak ile birlikte %30 oranında düşüş yaşadık. Süreç bugün itibari ile daha olumlu olsa da pandemi psikolojisi atlatılana kadar benzer kayıpların yaşanabileceği kanaatindeyim.”

“OTOMOTİV BEKLETİLMEYİ SEVMEZ”

Nakliye sıkıntısı yaşıyor musunuz? Hangi yollar üzerinden ticaret gerçekleştiriyorsunuz?

“Yoğunluklu olarak kara ve deniz yollarını kullanıyoruz fakat pandemi süreci ile birlikte hava yolu ve ekspress minivan taşımacılığını da kullanıma aldık. Parsiyel ve komple tırların karayolunda bekleme ve diğer problemleri yaşaması klasik olarak piyasanın sıkıntısıydı. Buna pandemi süreci eklenince ekstra bir yavaşlama yaşandı ve bildiğiniz gibi otomotiv sektörü bekletilmeyi sevmez. OEM ve Tier1 firmaların yaptırımları ve diğer sıkıntılar yüzünden daha hızlı taşıma yollarına da başvurduk.”

ÇÖZÜM ORTAĞIMIZ BURSA GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ”

Bursa Gümrük Müşavirliği ile çalışıyor musunuz? Özellikle bu süreçte çalışmalarınızda herhangi bir sorun ya da aksaklık yaşadınız mı?

“Evet faal olarak çalışmaya devam ediyoruz. Hem makine ve teçhizat ithalatlarımızda hem de teşvikli işlemlerimizde çözüm ortağımız olarak firmamıza destek vermekteler”

Bursa gümrüklü tır parkıyla ilgili görüşleriniz nelerdir?

“Evet çalışıyoruz. Genel anlamda hizmet ve servis olarak yeterli. Geliştirilmesi ve büyümesi Bursa adına kazanım olacaktır.”

Özgür metalin çalışma alanları nedir?

“1988 yılından bu yana otomotiv yan sanayi olarak plastik enjeksiyon baskı ve plastik enjeksiyon kalıp yapımı alanında hizmet vermektedir. Özgürmetal, %95 oranında otomotiv sektörüne hizmet vermek ile birlikte silah, tarım , beyaz eşya ve elektrik elektronik sektörlerine de çalışmaktadır. Önceleri sadece kalıp imalatı yapılırken zamanla piyasanın isteği ile plastik parçaların üretimi alanına yöneldi. Hali hazırda mühendislik plastiklerinde uzman ve yetkin kadrosu ile hizmet vermektedir.”

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Gözler kabine toplantısında

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.