18 Haziran 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Sağlık Bakanlığı’ndan yeni rehber

Salgın sonrası hastanelerde de normale dönüş de zamanı. Ertelenen ameliyatlar, tedavi süreçleri yeniden başlayacak. Peki ne gibi önlemler alınacak? Sağlık Bakanlığı hastanelerde yeni sürece ilişkin bir rehber yayımladı.

KOVID-19 pandemisi sonrası sağlık kuruluşlarında normalleşme nasıl olacak? Vatandaşlar hastanelere nasıl gidecek? Tedavi esnasında nelere dikkat edilecek? Sağlık Bakanlığı sağlık kurumlarına ilişkin yayımladığı rehber ile süreci netleştirdi.

Buna göre, hastalık sürdüğü sürece hastanelere gelen herkes için KOVID-19 ayırıcı tanıda yer alacak. Hasta ve hasta yakınları KOVID-19 bulguları açısından sorgulanacak.

KOVID -19 sürecinde hizmet alamayan hastaların hastaneye artan başvurusu olabilir notu düşülen raporda, acil durum hariç hizmetler randevulu olmalı, refakatçi mümkünse kabul edilmemeli, hastalar hastane içinde gereksiz dolaşmamalı denildi.

Hastane asansörlerine ilişkin de geçiş işaretlemeleri yapılmalı asansör içinde sosyal mesafe korunmalı notu düşüldü

Yoğun bakımlarda hasta ve refakatçileri yatış süresi boyunca maske takmalı denirken, koronavirüse enfekte hastalar mümkünse tek kişilik odalara yönlendirilmeli uyarısı yapıldı.

Hastanede planlı cerrahi işlemlerinin bir program kapsamında yapılması gerektiğini söylenen rehberde, öncelikli cerrahi işlerin listelenmesi gerektiğini belirtildi. Cerrahi işlemden önce en kısa sürede hastaya KOVID-19 testi yapılması da önerildi.

Radyoloji üniteleri için de bir dizi öneri sıralandı. Görüntüleme cihazları için saatte en fazla 5 hasta alınmalı denilen rehbere göre, sağlık çalışanı hastaya 1 metre uzak durmalı,hastaların radyoloji bölümünde kalış süresi en aza indirilmeli.

DİŞ POLİKLİNİKLERİ

En riskli polikliniklerin başında gelen yerler için rehberde gereksiz başvurular önlenmeli, kronik hastaların gelişi en aza indirilmeli,dezenfeksiyon alanların yüzey kontamisyonu önlenmeli uyarıları yapıldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TCMB: Enflasyondaki düşüş için temkinli duruşun sürdürülmesi gerekiyor

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.