10 Haziran 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

SANAYİCİYE TEMİNAT ÇIKMAZI!

Pandemi nedeniyle zor günler geçiren sanayicimize, bir maliyette C tipi Antrepo teminat oranlarından geldi. Gümrük sistemlerin bozuk olması iddiasıyla teminat oranlarının %10 yerine, %100 olarak alındığını belirten sanayiciler, sorunun bir an önce çözülmesini istiyor.

Rekabet.net’in daha önce gündeme getirdiği sanayicinin teminat ile yaşadığı sıkıntı hala devam ediyor.

C tipi özel antrepo sahibi sanayiciler ve bazı yetkilendirilmiş gümrük müşavirleri yılbaşından itibaren gümrük sistemlerinde meydana gelen bazı hataların olduğunu ve bunların Ticaret Bakanlığı tarafından düzeltilmediğini açıkladı.

Konuyla ilgili Rekabet.net’e konuşan yetkililer, C tipi özel antrepoların sanayici ve ihtiyaç sahiplerinin kendileri için açılmış olduğunu belirttiler. Özel antrepoları bekleme alanı olarak kullandıklarını, burada yüzde yüz teminat ödeme zorunda kaldıklarında maliyetlerinin çok yükseldiğini, banka teminat mektubu almakta sıkıntı olduğunu ve teminatın her miktarının fazlalığının kendilerine ekstra maliyet olarak yazıldığını belirtti.

Rekabet.net dış ticaret servisi bu tür antrepolarla ilgili yaptığı araştırmada, bu tür antrepoların “GK 94. maddesi kapsamında izin verilen özel antrepolar” olduğunu, antrepolarda sanayici ve iş adamının kendi ihtiyacları için ham madde ve yedek parçalarını burada muhafaza ederek serbest dolaşıma giriş öncesi, ara bölge olarak kullandıkları belirlendi.

Konuyla ilgili özel açıklama yapan yetkililer, yasa gereği Bu antrepolara eşya konulduğunda, eşyanın gümrük vergileri tutarında teminat alınır” ifadesi yer alıyor. Ancak aynı yasal düzenlemeler  içinde, kendilerinin OKS belgeleri olması halinde 27. madde kapsamında, teminatların indirimli alınması gerektiğini  ,ama aylardır yüksek teminat verdiklerini açıkladı.

27.MADDE NE DİYOR?

 Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği’nde, bu antrepolara OKS belgesi kapsamında talep etmeleri halinde kısmi teminat alınacağı belirtiliyor.

MADDE 27 – (1) Gümrük antrepo, gümrük kontrolü altında işleme ve geçici ithalat rejimlerine tabi tutulan eşya için teminat alınması öngörülen durumlarda, sertifika sahibi kişilerden, talep etmeleri halinde, ithalat vergilerinin yüzde onu oranında teminat alınır.

YILBAŞINDAN BERİ AYNI

Rekabet.net’e konuşan yetkililer, “Yıllardır işleyen sistem birdenbire 2020 yılı sonu güncellemeleri kapsamında bozuldu ve o günden bugüne kadar bir türlü düzeltilemedi. Özellikle sanayicilerimizin kendi ihtiyaçları için açmış bulundukları C tipi antrepoda, devletin yazılı olarak belge verdiği firmalara belgelerinde derj ettiği teminatı %10 olarak alınacağı taahhüdü maalesef dikkate alınmıyor” dedi. Gerekçe olarak sistemlerin bozuk olduğunu ifade eden Ticaret Bakanlığı Antrepo Dairesi, Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırma Dairesi, konuya aylardır bir çözüm getiremedi. Basit bir anlatımla 100 bin TL teminat alınması gereken bir işlemden %90 daha fazla teminat alınarak 900 bin TL teminat talep ediliyor.

SANAYİCİ ÇÖZÜM BEKLİYOR

 Durumla ilgili hatanın düzeltilmesi ve mağduriyetin bir an önce giderilmesi için ilgili birimlere başvuru yaptıklarını bir kez daha dile getiren yetkililer, çözüm için herhangi bir muhatap bulamadıklarını ve bir an önce sanayicinin yaşadığı bu mağduriyetin Bakanlık tarafından düzeltilmesini talep etti.

 

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’na başvurular sürüyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara