18 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Sanayide çarklar yavaşladı

İSO verilerine göre, eylül ayında 46,9 olan manşet PMI, ekimde 46,4’e geriledi. Üst üste sekizinci ay eşik değer 50’nin altında kalan PMI, sektörün performansında sert yavaşlamaya işaret etti. 10 sektörün 8'inde üretim azaldı.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Ekim 2022 dönemi sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, eylül ayında 46,9 olan manşet PMI, ekimde 46,4’e geriledi.

Manşet PMI, üst üste sekizinci ay eşik değer 50’nin altında kalarak sektörün performansında sert yavaşlamaya işaret etti.

Bu yavaşlama Mayıs 2020’den bu yana en belirgin düzeyde gerçekleşti.

YENİ SİPARİŞLERDE GÖZLE GÖRÜLÜR YAVAŞLAMA

İSO’dan yapılan açıklamaya göre, yeni siparişlerde talep eksikliğine bağlı olarak devam eden ve 13’üncü aya ulaşan ivme kaybı, faaliyet koşullarındaki bozulmada etkili oldu.

Benzer şekilde yeni ihracat siparişleri de gözle görülür bir şekilde yavaşladı. Talepteki zayıflık, üretim tarafını da etkiledi.

Ekim ayında imalatçıların yeni siparişlerdeki yavaşlamayı satın alma faaliyetlerine ve çalışan sayılarına da yansıttığı belirtilen açıklamaya şöyle devam edildi:

İSTİHDAMDA MAYIS 2020’DEN BU YANA BELİRGİN AZALMA

“İstihdamda Mayıs 2020’den bu yana en belirgin azalma gerçekleşti.

Girdi alımlarındaki azalma, tedarik zincirleri üzerindeki baskının hafiflemesini sağlayarak teslimat sürelerinin azalmasında rol oynadı.

Tedarikçi performansı son 34 ayda ilk kez iyileşme sergiledi ve bu iyileşme Eylül 2014’ten bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Girdi maliyetleri ve nihai ürün fiyatları ekim ayında keskin bir şekilde artmaya devam etti. Ancak her ikisinde de enflasyon önceki aya göre düşüş gösterdi.

Girdi maliyetlerindeki yükseliş büyük ölçüde para birimindeki zayıflıktan kaynaklanırken enerji ve ham madde fiyatlarında da artış bildirildi. Firmaların girdi maliyetlerindeki artışı müşterilere yansıtmasıyla birlikte nihai ürün fiyatları da yükseldi.”

10 SEKTÖRÜN 8’İNDE ÜRETİM AZALDI

Talebin son altı ayda dördüncü kez arttığı kara ve deniz taşıtları hariç olmak üzere, tüm sektörlerde yeni siparişler yavaşlama kaydetti.

Eylül ayından beri en sert ivme kayıpları tekstil, metalik olmayan mineral ürünler ile giyim ve deri ürünleri sektörlerinde gerçekleşti.

Ekim ayında 10 sektörün sekizinde üretim azalırken en belirgin düşüşler tekstil ve metalik olmayan mineral ürünler sektörlerinde ölçüldü.

Kara ve deniz taşıtlarında Ağustos 2021’den beri en güçlü büyüme gerçekleşirken, gıda ürünleri sektöründe daha ılımlı bir üretim artışı gözlendi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sanayicinin doğalgaz faturası yüzde 37 artacak

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.