01 Şubat 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

Seramik, çimento ve cam sektörlerinde 2019 ihracat şampiyonları belli oldu

Seramik, Çimento, Cam sektörlerinin ihracatçı firmalarını bünyesinde bulunduran ve 2 binin üzerindeki üyesiyle tek ve koordinatör ihracatçı birliği olan Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği 2019 Yılı İhracat Şampiyonlarını açıkladı.

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği, (ÇCSİB) “2019 Yılı İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni”ni online olarak gerçekleştirdi. 

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği “2019 Yılı İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni”ne online olarak katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, çimento, cam, seramik ve toprak ürünlerinin geçmişten bu yana üretim ve ihracat yapısı içinde önemli bir paya sahip olduğunu belirtti. Bakan Pekcan, “Bu sektörler ihracatta yakaladıkları istikrar ve süreklilik nedeniyle ülkemizin gurur kaynağıdır. Bu yılki rakamlar da bizleri gururlandırdı. Değerli ihracatçılarımızın kıymetli ve yenilikçi çalışmaları sayesinde sektörlerimizin uluslararası başarılarını daha da ileriye taşıyacaklarına inanıyoruz.” dedi.

“Küresel ticaretteki fırtınaya rağmen Türk ihracatçıları farkını ortaya koyuyor”

Törende konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, dijital dünyanın tüm imkanlarını kullandıklarını, online olarak düzenlenen bu törenlerin de ihracatçıların yeni normale hızla uyumunu gözler önüne serdiğine dikkat çekti. “İki yıldır küresel ticarette deyim yerindeyse bir fırtınayla karşı karşıyayız.” diyen Gülle, ihracatçıların birçok pazarda, ardı ardına gelen şoklar ve zorlu ticari atmosfere rağmen, “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefine ulaşmak için önemli bir mücadele sergilediğini söyledi.

“Pandemi şartlarına rağmen ihracat yükselişe geçti”

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği, “2019 Yılı İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni” açılış konuşmasını yapan ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, sözlerine Türkiye ihracatına sağladıkları katkıları nedeniyle sektör ve firma temsilcilerine teşekkür ederek başladı. Çenesiz, yılın ilk 9 ayında pandemi şartlarına rağmen ihracatın hızla toparlanmaya başladığını ve yükselişe geçtiğini söyledi. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri sektörlerinin toplam ihracatının bu dönemde yüzde 4 artarak 2.8 milyar dolara çıktığını belirten Çenesiz, “Sektörlerimiz 2020 yılına yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda büyüme hedefi ile başlamıştır. Ancak tüm dünyada ve sektörlerde etkili olan Covid-19 salgını bu hedefleri değiştirmeye mecbur bırakmıştır. Sektör öncelikle krizden en az hasarla çıkmaya odaklanmıştır. Ardından yeni normal olarak adlandırılan süreçte bölgenin en önemli ve kaliteli üreticisi olarak yeniden yapılanacak küresel tedarik zincirlerinden azami pay artışı sağlamayı hedeflemektedir” dedi. Çenesiz, sektörlere yönelik şu bilgileri verdi: “2020 yılının ilk 9 aylık verilerine göre, çimento sektörü ihracatı yüzde 25 artarak 840 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde cam sektörü toplam ihracatımız ise 620 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılının ilk 9 ayında seramik sektör toplamında ihracatımız ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 artarak 925 milyon dolar olmuştur.”

“Çimento, cam ve seramik sektörlerinde küresel oyuncuyuz”

Türkiye’nin çimento, cam ve seramik sektörlerinde küresel pazarda önemli bir oyuncu olduğuna dikkat çeken Çenesiz, “Bu üç sektörümüz Avrupa’nın ve dünyanın başlıca üretici ve ihracatçı ülkeleri arasında yer almaktadır. Birçok alt sektörümüz Avrupa’nın en fazla üretim yapılan ülkesini Türkiye olarak kayıtlara geçirme başarısına sahip olmuştur.

“Yerli Katma Değer Oranında Rekortmen Sektörleriz”

Bu üç sektörümüzün en önemli bir başka özelliği ise yerli katma değer oranında rekortmen olmalarıdır. Seramik sektörü yüzde 82, cam sektörü yüzde 79 ve çimento sektörü yüzde 68 yerli katma değer oranı ile üretim ve ihracat yapmaktadır. Bu açıdan bu sektörlerimizin ihracatının çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Sektörlerimiz ithalatı artırmadan ihracat yapabilen sektörlerdir” diye konuştu.

İhracatta başarılı 40 firmaya ödül

Sektörün yaklaşık 40 firması online olarak düzenlenen törenle açıklandı. Seramik, çimento ve cam sektörlerinde 2019 yılının ihracat şampiyonları:

2019 yılı ihracat şampiyonları

Seramik Sektörü

Seramik kaplama malzemeleri en fazla ihracat yapan ilk 5 firma

1 Ekom Eczacıbaşı Dış Tic. A.Ş.
2 Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik San. A.Ş.
3 Firma ismi açıklanmadı
4 Ege Seramik Sanayi Ve Ticaret Aş
5 NG Kütahya Seramik Porselen Turizm A.Ş.

Seramik sağlık gereçleri en fazla ihracat yapan ilk 5 firma

1 Ekom Eczacıbaşı Dış Tic. A.Ş.
2 KEY Banyo Ve Mutfak Ürün. Dış. Tic. A.Ş.
3 Ece Banyo Gereçleri San. Ve Tic. A.Ş.
4 Çanakcılar Seramik San. Ve Tic. A.Ş.
5 Ege Vitrifiye Sağlık Gereçleri San. Ve Tic. A.Ş.

Porselen ve seramik sofra, mutfak ve seramik süs eşyası en fazla ihracat yapan ilk 5 firma

1 Heriş Seramik Ve Turizm Sanayi A.Ş.
2 Kütahya Porselen San. A.Ş.
3 Kar Porselen San. Ve Tic. A.Ş.
4 Porland Porselen Sanayi Ve Ticaret A. Ş.
5 Ünsa Madencilik Turizm Enerji Seramik Orman Ür. Elektrik Üretim San.Tic. A.Ş.

Çimento sektörü

Çimento sektörü en fazla ihracat yapan ilk 5 firma

1 Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş.
2 MEDCEM Global Pazarlama A.Ş.
3 Nuh Çimento Sanayi A.Ş.
4 Akçansa Çimento San. Ve Tic. Aş
5 OYAK Çimento Fabrikaları Aş

Klinker sektörü en fazla ihracat yapan ilk 5 firma

1 Akçansa Çimento San. Ve Tic. A.Ş.
2 Nuh Çimento Sanayi A.Ş.
3 Medcem Global Pazarlama A.Ş.
4 Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş.
5 Batı Anadolu Grubu

Cam sektörü

Düzcam sektörü en fazla ihracat yapan ilk 5 firma

1 Şişecam Dış Tic. A.Ş.
2 Yorglass Cam San. Ve Tic. A.Ş.
3 Firma ismi açıklanmadı
4 Stargrup Cam A.Ş.
5 Yıldız Cam San. Ve Tic. A.Ş.

Cam ev eşyası en fazla ihracat yapan ilk 5 firma

1 Şişecam Dış Tic. A.Ş.
2 Firma ismi açıklanmadı
3 Arda Cam Dış Tic. A.Ş.
4 Akcam Cam Plastik İnş. San. Ve Tic.Ltd. Şti.
5 Solmazer Dış Ticaret Ve Makina San. Ltd.Şti.

Cam ambalaj sektörü en fazla ihracat yapan ilk 5 firma

1 Şişecam Dış Tic. A.Ş.
2 Firma ismi açıklanmadı
3 Marmara Cam San. Ve Tic. A.Ş.
4 Park Cam San. Ve Tic. A.Ş.
5 Birgi Sanayi A.Ş.

Dipnot:

* Firma sıralamaları 2019 yılı ihracat değerlerine ($) göre yapıldı. 
* Firmalar Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin üyesi. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Altının kilogramı yükseldi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara