25 Eylül 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

TBMM’de 28. Dönem yemin töreni

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 28'inci yasama dönemi başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın locadan takip ettiği ilk oturum, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Geçici TBMM Başkanı olarak gerçekleştirdiği Meclis açılış konuşması ile başladı. İlk oturumda, milletvekilleri sırayla yemin ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın locadan takip ettiği ilk oturum, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Geçici TBMM Başkanı olarak gerçekleştirdiği Meclis açılış konuşması ile başladı. 28’inci dönemin ilk birleşimini en yaşlı üye sıfatıyla Meclis Geçici Başkanı olarak yürüten MHP lideri Devlet Bahçeli Meclis açılış konuşmasının ardından ilk yemini etti.

Milletvekilleri, Anayasa’da yer alan “Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet’e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim” şeklindeki yemini ederek görevlerine başlıyor.

Ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında yemin edebilecek.

Ant içmekten imtina eden milletvekilleri, milletvekili sıfatından kaynaklanan haklardan yararlanamayacak.

Meclis‘te İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Bahçeli şu ifadeleri kullandı:

Sayın vekiller şimdi gündeme geçiyoruz. Gündemimize göre ant içme töreni yapılacaktır ama önce Meclis başkanı sıfatı ile sizleri selamlamak istiyorum.

Muhterem Cumhurbaşkanım, değerli vekiller. 14 Mayıs seçimi ile tecelli eden TBMM’nin ilk töreninin ant içme töreni öncesi hepinizi selamlıyorum. Büyük Türk milletine şükranlarımı sunuyorum. Yeni dönemin, vekillerimize, siyasi hayatımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. İlk turu 14 Mayıs 2023’te, ikinci turu da 28 Mayıs’ta yapılan seçimde cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı da gönülden kutluyorum.

KILIÇDAROĞLU MECLİS’TE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yemin törenini izlemek için TBMM’de.

BAHÇELİ, TBMM BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ GEÇİCİ OLARAK DEVRALDI

Geçici TBMM Başkanı Devlet Bahçeli Meclis Başkanlığı görevini Mustafa Şentop’tan devraldı.

ATATÜRK ANITI ÖNÜNDE TÖREN

Daha sonra ise Meclis Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Her milletvekili Anayasa’daki yemin metnini kürsüden yüksek sesle okuyacak. Milletvekilleri seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabe sırasına göre tek tek yemin edecek. Böylece milletvekilleri resmen göreve başlayacak. Herhangi bir sebepten ilk birleşime katılamayan milletvekilleri, sonra yemin edebilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN CUMARTESİ YEMİN EDECEK

Cuma günü 14.00’te başlayan yemin töreninin gece yarısına kadar sürmesi bekleniyor. Cumartesi günü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis’te yemin edecek. Kabinesini açıklamasının ardından da bir gün sonra yeni bakanlar Genel Kurul’a giderek yemin edecek.

Cuma günü Milletvekillerinin yemin töreni ile Meclis Başkanı seçim süreci de başlayacak.

Meclis Başkanı seçildikten sonra Başkanlık Divanı ve komisyonlar oluşturulacak.

İlk olarak genel kurulda Bahçeli kürsüye çıkarak yemin etti. Ardından başkanlık koltuğuna geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da locadan yemin törenini izledi. Milletvekilleri illere göre soy isim ve isim sıralamasıyla kürsüye çıkarak yemin edecekler. İl sıralaması Ankara’ya geldiğinde Ulu Önder Atatürk için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Cumhurbaşkanı’nın da bir süre yemin töreninde kaldıktan sonra ayrılması bekleniyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Şampiyonluk kupası çalındı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.