30 Kasım 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

TCMB Başkanı: Enflasyonda düşüş Mayıs 2024’ten sonra

Bugün Meclis'teki Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan, enflasyonun 2024 Mayıs'tan itibaren baz etkisiyle gerileyeceğini söyledi. Erkan ayrıca, akaryakıt fiyatlarının enflasyonda risk unsuru olmayı sürdüreceği konusunda uyardı.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda enflasyona ve para politikasına ilişkin bilgilendirme sunumu yaptı.

Erkan, “Yıllık enflasyonda düşüşü baz etkisiyle Mayıs 2024’ten sonra görmeye başlayacağız. 2025’te istikrar dönemi olacak ve 2026’da enflasyonu tek haneye indireceğiz” dedi.

“Petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süre gelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmakta” diyen Erkan, “Bu unsurlar enflasyonun yıl sonunda enflasyon raporundaki tahmin aralığının üst sınıra yakın seyredeceğine işaret etmekte” dedi.

“Ücret, vergiler ve kur enflasyona önemli ölçüde yansıdı” diyen Erkan, “Akaryakıt enflasyonda risk unsuru olmayı sürdürecek” diye konuştu.

‘KAMU HARCAMALARINI DENGELEME AMACI’

Fiyat istikrarı amacı doğrultusunda tüm araçları kararlılıkla kullandıklarını ve kullanmaya devam edeceklerini belirten Erkan, “Enflasyonda ana trendler eylülden itibaren yavaşlamaya başladı. Dezenflasyonu 2024’de Enflasyon Raporu’ndaki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıyız” dedi.

“Son dönemde vergi ayarlamalarının enflasyondaki artış üzerinde kısa vadede etkisi olmuştur” diyen Erkan, “Deprem nedeniyle ortaya çıkan finansman ihtiyacı ve artan kamu harcamalarını dengelemek amacıyla temmuz ayıyla birlikte kamu gelirlerini destekleyici tedbirler açıklanmıştır” ifadelerine yer verdi.

PARASAL SIKILAŞMA MESAJI

Erkan’ın konuşmasında öne çıkan satır başları şöyle:

* “Parasal sıkılaştırmayı makro ihtiyati çerçevedeki sadeleştirme ile birlikte yürüterek, hem parasal aktarım mekanizmasının güçlenmesini, hem de attığımız adımların makro finansal istikrarı pekiştirmesini hedefliyoruz.

* Parasal sıkılaştırma adımlarımızın birikimli etkileri ile ana eğilimi düşürerek, dezenflasyonu 2024 yılında Enflasyon Raporundaki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıyız.

* Politika faizinde gerçekleştirdiğimiz kademeli ve kararlı artışların yanı sıra makro ihtiyati çerçevede attığımız sadeleşme adımlarının da katkısıyla piyasa mekanizmasının yeniden tesisi sağlanmıştır.

* Kur korumalı mevduat (KKM) bakiyesi gerilerken rezervlerde de artış sağlanması, KKM’den ve döviz mevduattan TL’ye geçiş stratejisinin başarıyla ilerlediğine ve TL’ye arzu edilen sağlıklı geçişin başladığına işaret etmekte.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

THY’den ‘ucuz bilet’ kampanyası

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.