22 Eylül 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Tek haneli enflasyonu ne zaman göreceğiz?

OVP’ye göre yıl sonu enflasyonun %65’e gerileyeceği beklentisi var. OVP’ye göre tek haneli enflasyon rakamına %9,9 ile 2025 yılında ulaşabiliyoruz.

Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜFE aylık %1,46 yıllık ise %80,2 ile beklentilerin altında açıklanırken, Yİ-ÜFE’de aylık %2,4 yıllık ise %143,7 olarak gerçekleşti. Böylelikle ÜFE-TÜFE makası 63,5 olarak gerçekleşirken negatif reel faiz de 67,2’ye yükselmiş oldu.

TÜFE’nin alt kalemlerini incelediğimizde ulaştırma aylık bazda %1.7 azalsa da yıllık %116.8’lik artış hala dramatik. Yine gıda fiyatları da aylık %0.8’lik artış göstermiş olmasına rağmen yıllık artış %90.2 seviyesinde. Yİ-ÜFE tarafında da aylık bazda enerji kaleminde %1.7’lik bir azalma var. TÜFE tarafında ulaştırma kaleminde Yİ-ÜFE tarafında da enerji kaleminde aylık bazdaki azalmanın sebebi son dönemde resesyon fiyatlaması ile petrol fiyatlarında yaşanan geri çekilme.

Enflasyon demişken bildiğimiz gibi dün Orta Vadeli Plan (OVP) açıklandı. OVP’ye göre yıl sonu enflasyonun %65’e gerileyeceği beklentisi var. OVP’ye göre tek haneli enflasyon rakamına %9,9 ile 2025 yılında ulaşabiliyoruz.

OVP’ye Göre Enflasyon Tahminleri

OVP açıklandıktan sonra eleştirilerle ilgili en çok gözüme çarpan şey planda hedeflerle ilgili tutarsızlıklar. Örneğin yukarıdaki enflasyon örneğinden gidecek olursak, enflasyonun yıl sonu %65’e gerilemesi çok mümkün görünmüyor. Yılsonu hâkim beklentiye en iyi ihtimalle enflasyonun %75’den daha az olması beklenmiyor. Öte yandan enflasyonla mücadele masada değilken nasıl olacak da seneye yılsonunda %24,9’a gerileyecek. Çünkü ekonomi yönetiminin büyüme hedeflerine de baktığımızda 2022-2025 döneminde %5-5.5 civarında bir büyüme gerçekleşecek ise enflasyonda düşme beklemek çok da rasyonel değil.

Yine bir diğer tutarsızlık da cari açık beklentisi ile ilgili. Aşağıdaki tabloda da görülebileceği gibi 2022 yıl sonu için 105 milyar dolarlık dış ticaret açığı beklentisi var. Peki bu denli yüksek dış ticaret açığı verecek isek nasıl olacak da bu yılın sonunda sadece 47,3 milyar dolarlık bir cari açık vereceğiz? Yani bu yılsonu beklenen cari açık hedefinin de fazla iyimser olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu noktada hâkim kanıya göre OVP’de en tutarlı olabilecek hedef büyüme hedefleri gibi görünüyor. Bu noktada plana baktığımızda çok açık olarak ekonomi yönetimi tarafından “enflasyona rağmen büyüme” modelinin devam ettirileceği de çok açık olarak anlaşılıyor.

Bir diğer çok tartışma yaratan ve eleştirilen kalemde ortalama dolar kuru tahmini. OVP’ye göre bu yılın sonunda ortalama dolar kurunun 16.62 olacağı varsayılıyor. Bu demektir ki OVP’ye göre kur bu sene sonunda 18.80 civarında gerçekleşecek. Kurun şu anki değeri 18.22. Yani oldukça kritik bir seviyede. Eğer 18.36 olan tarihi zirveyi geçerse- ki beklenti de yakın bir zamanda geçeceği yönünde- kurun 20’li seviyelere ulaşması an meselesi olacak. Yani hâkim beklentiye göre kurun yıl sonunda 22 civarı olacağı düşünülüyor. Kanımca hem bu yılsonu hem de 2025’ e kadar olan dönem için dolar/TL tahmininde bir hayli iyimser olduğunu söylemek de yanlış bir tespit olmasa gerek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

‘Vücut ağırlığının yüzde 10’unu aşmamalı’

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.