02 Mart 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Teknolojik ürünlerde iade ücretini “tüketici” ödeyecek!

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenlemeye göre artık cep telefonu, bilgisayar, tablet ve akıllı saatlerde cayma hakkı kullanılamayacak. Keyfi iadenin kaldırıldığı düzenleme 1 Ekim'de yürürlüğe girecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete‘de yayımlanan karar ile Mesafeli  yeni düzenlemeler yapıldı. Online gerçekleştirilen alışverişlerdeki iade işlemlerine kısıtlamalar getirildi.  Yapılan düzenlemenin ardından karar 1 Ekim 2022’de yürürlüğe girecek.

Tüketiciler artık kargolarının iade ücretini kendisi karşılamak zorunda olacak.  Satın alınan cep telefonu, akıllı saat, tablet, bilgisayar ve drone gibi teknolojik ürünlerde cayma hakkından faydalanılamayacak.

Yeni yönetmelikte bulunan ilgili düzenlemeler şu şekilde:

“Tüketici, ön bilgilendirmede kararlaştırılması ve satıcının öngördüğü taşıyıcı ile iadesinde tutarına yer verilmesi halinde teslim masraflarını geçmemek üzere iade masrafını karşılamakla yükümlüdür. Ancak, tüketiciye teslim edilen malın Kanunun 8 inci maddesi kapsamında ayıplı olması durumunda tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Tüketicinin talep etmesi halinde iade masrafı, kendisine iade edilecek mal veya hizmet bedeli ile teslimat masraflarından mahsup edilebilir.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SGK’yı zarara uğratanlar hakkında suç duyurusu

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.