31 Mart 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

TÜRKLAB’DAN KORONAVİRÜS TESTİ

TÜRKLAB Tıbbi Malzemeler Sanayi ve Ticaret A.Ş, Koronavirüs hastalığı ile ilgili önemli bir gelişmeye imza attı. Türkiye'de ilk defa geliştirilen testle Koronavirüs hastalığına sebep olan virüslere karşı vücut tarafından üretilen antikorlar tespit edilebilecek.

Özge Comba Alkış 

1996 yılında İzmir’de Dr. Şahin Yağlıdere tarafından kurulan TÜRKLAB tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs hastalığı ile ilgili bir test üretti. Sağlık Bakanlığı’na ilk numuneleri gönderilen testin şuan Hıfzıssıhha’da performans deneyleri gerçekleştiriliyor.

ANTİKORLAR TESPİT EDİLECEK

Rekabet.Net’e konuşan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Dr. Şahin Yağlıdere koronavirüs testiyle ilgili bilgi verdi. Bu testin Türkiye’de ilk kez üretildiğini belirten Yağlıdere, “bu testle koronavirüs antikorlarını tespit edebileceğiz”dedi.

Yağlıdere konuşmasına şöyle devam etti; “bu test hastalık bulaşının 5’inci gününden itibaren 12’inci gününe kadar “İmmunglobulin M (IgM)” antikorlarını tespit ediyor. Ayrıca daha sonra ortaya çıkan İmmunglobulin G (IgG) ” antikorlarını da tespit ediyor.”

GEÇ KALANLAR TESPİT EDİLECEK

TÜRKLAB tarafından üretilen bu testin hastaneye başvurusunun gecikmiş olan kişiler için çok önemli olduğunu vurgulayan Yağlıdere, “hastaneye başvurusu gecikmiş bir hastanın 5 ile 10 gün arasında hastalığını tespit edebileceğiz. IgG sonuçları ile de hastalığı geçirdiğini, antikor geliştirdiğini ve bağışıklık kazandığını tespit edebileceğiz.

Şu an performans deneyleri yapılan test parmaktan kan örnekleri alınarak uygulanıyor ve 15 dakikada sonuç veriyor.

HIV TARAMA TESTLERİ

TÜRKLAB ayrıca DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ile bağlantılı olarak Güney Afrika Cumhuriyeti ve bazı Afrika ülkelerine 3 yıldan beri HIV tarama testleri üretiyor. Ayrıca dünyanın birçok ülkesinin sağlık bakanlıklarına hızlı tarama testleri üretiyor.

Rekabet.net 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

THY tüm dış hat uçuşlarını durdurdu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara