02 Aralık 2022 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

Uzaya gidecek ilk Türk kim?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Saklıkent Gökyüzü Gözlem Etkinliğinde konuştu. "Birileri gençleri ölüme gönderirken biz çocuklarımızın ellerine teleskoplar vererek onları bilime yönlendiriyoruz" diyen Varank, uzaya gidecek ilk Türk vatandaşının da bu sene içinde açıklanacağını söyledi.

Saklıkent-Antalya Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla yapıldı.

Saklıkent Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin açılış programında konuşan Bakan Mustafa Varank, pandemi ve orman yangınları nedeniyle gözlem etkinliğinin 2 yıldır düzenlenemediğini belirterek, “Gördüğüm coşku ve heyecandan anlıyorum ki, aslında hepimiz Saklıkent’te göğe bakmayı özlemişiz. Burası ülkemizdeki ilk gözlem etkinliğine ev sahipliği yapan çok özel bir yer” dedi.

Bakan Varank: Uzaya gidecek ilk Türk bu sene belli olacak

“Bu sene bitmeden uzaya gidecek vatandaşımızı kamuoyuyla paylaşacağız”

Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünde 100 yıllık bir hayali gerçekleştirerek, insanımızın aslında inandığında neleri başarabileceğini bir kez daha dünyaya göstermiş olacaklarına dikkati çeken Varank, şunları dile getirdi:

“Hükümet olarak üzerinde titizlikle durduğumuz Milli Uzay programımız da hız kesmeden devam ediyor. Milli gözlem uydumuz İMECE’yi inşallah 2023 yılı başında yörüngesine fırlatacağız. Seçilecek bir Türk vatandaşını, 2023 yılında, bilimsel faaliyetler gerçekleştirmek üzere 10 günlüğüne Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndereceğiz. Buradaki seçim süreçleri büyük bir titizlikle devam ediyor. Ve bu topluluk içerisinde canla başla gitmek isteyen gönüllüler var. Bakalım ülkemizi gururla Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kim temsil edecek, ay yıldızlı, al bayrağımızı Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk kim taşıyacak, biz de heyecanla bu süreçleri takip ediyoruz. İnşallah bu sene bitmeden uzaya gidecek vatandaşımızı da kamuoyuyla paylaşacağız. Tabi bizim özellikle belirtmemiz lazım. Milli Teknoloji Hamlesi’nin ve kritik öneme sahip projelerin taşıyıcısı olarak gördüğümüz gençlerimizi de biz hiçbir zaman yalnız bırakmıyoruz. Bir taraftan bilim ve teknoloji merkezlerinde gençlerimize farklı yetenekler kazandırırken diğer taraftan bilim festivalleri ve yarışmalarla onlara araştırma kültürünü aşılıyoruz. Gençlerimiz geliştirdikleri roketleri, insansız hava araçlarını, denizaltıları TEKNOFEST’te sergileme fırsatı bulurken takım halinde çalışmayı öğreniyorlar. Bizler de gençlerimize bu yolda rehberlik etmenin keyfini yaşıyoruz.”

“Gençlerle Türkiye’nin başarı hikayesini yazacağız”

Bakan Varank, geleceğin çocukları, gençleri için çok çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Türkiye’nin başarı hikayesini gençlerle yazacaklarını belirten Varank, TEKNOFEST’i örnek gösterdi. Anadolu’da bu ateşi tutuşturduklarını ve TEKNOFEST Karadeniz’i bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun’da düzenleyeceklerini belirten Varank, tüm Türkiye’yi Samsun’a davet etti.

Etkinliğe katılanların Türkiye’nin hangi yerli ve milli teknolojileri geliştirdiğine TEKNOFEST Karadeniz’de şahit olacağını aktaran Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazıları sürekli olumsuzluk pompalama derdinde. Sürekli diyorlar ki ‘Gençler, bu ülkeyi terk etmek istiyor.’ Yalan yanlış bilgilerle insanların, gençlerin kafalarını karıştırmak istiyor. Bunu söyleyenler gerçekten gençler neler yapıyor, neler yapabilir, kabiliyetleri neler, görmek istiyorlarsa gelsinler, buyursunlar kapımız herkese açık, gökyüzü gözlem etkinliklerine katılsınlar. Gelsinler, TEKNOFEST’e katılsınlar. O gençler ne kadar başarılı, imkan verildiğinde neleri yapıyorlar, hep beraber gelsinler, görsünler. Gençlerimizin, ülkemiz ve milletimiz için canını dişine takarak nasıl çalıştıklarına şahitlik etsinler ve genç mucitlerimizle tanışsınlar. Ama biz biliyoruz ki onların öyle bir cesareti yok. Varsa yoksa manipülasyon, yalan, kafaları bulandırma, dezenformasyon. Bu yalanlarla siyasi anlamda her platformda mücadele ediyoruz ama gençlerimizle olan muhabbetimizi bu sahte gündemlerle de kirletmiyoruz. Çünkü teknoloji ve bilim ışığında gençlerimizle bizim daha çok gidilecek yolumuz var.”

“Yarının Aziz Sancar’ları buradaki gençlerimiz arasından çıkacak”

Gençlerle her daim birlikte yürümeye devam edeceklerini belirten Varank, birileri gibi gençleri kuşaklara bölmeyeceklerini, her daim birleştireceklerini, bir ve beraber olmanın kıymetini somut bir şekilde yaşayarak göstereceklerini ve bu ruhu da Anadolu’nun her köşesine taşıyacaklarını vurguladı.

Bakan Varank, Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin büyük bir gayretle düzenlendiğini, organizasyonda büyük emek bulunduğunu söyledi.

Etkinliğin düzenlenmesine katkıda bulunanlara teşekkür eden Varank, “El birliğiyle imece usulüyle bu etkinlikleri yapıyoruz, neticelerinden çok memnunuz. İnşallah bu etkinliklerimize devam edeceğiz. Bu etkinliğe katılan gençlerimiz, yarının en başarılı bilim insanları olacak. Yarının Aziz Sancar’ları buradaki gençlerimiz arasından çıkacak. Biz buna yürekten inanıyoruz” sözlerini kullandı.

AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Suriye ile ileri seviyede adımları temin etmemiz gerek”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.