02 Mart 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Yeni Bir Umut 2021

Gencinden yaşlısına, zengininden fakirine herkesin sınandığı zor bir yılı arkamızda bıraktık. Acı tecrübeler edindik. Gördük ki aslında hazırlıksız olduğumuz birçok şey varmış.

Her yeni yıla büyük umutlarla gireriz, temiz bir sayfa açmak, bir şeyleri sıfırdan düzene koyabilmek insanların fikirler hep. Aslında bugünün dünden farkı olmayacak ama insanoğlu içindeki umut ışığını söndürmek istemez, psikolojik olarak da bize kendimizi daha rahat hissettirir. Geçtiğimiz yıl da böyle başladı aslında çoğu insan için, fakat peşi sıra gelen olaylar zaten hayatlarında ister istemez problemlerle baş etmeye çalışan insanları tabiri caizse yıldırdı. Ülkemizde var olan deprem gerçeğiyle acı bir şekilde yüzleştik, dünya siyasetinin bir gecede ne gibi değişimlere uğrayabileceğini gördük. Bunun gibi daha birçok olay yaşandı 2020’de. Gerek ülkemizde gerek dünyada türlü hadiseler meydana geldi elbette ama şüphesiz en önemlisi hala yaşamakta olduğumuz pandemi gerçeği.

Böyle bir yıldan çıkıp yeni umutlarla dolu bir yıla girmek elbette kolay olmayacak. İster istemez psikolojik etkileri yıllar boyu sürecek ve nice nesillere bu yılın hadiseleri ders olarak anlatılacak. İnsanların artık olumsuz şeylere tahammülü kalmamış durumda, herkes umut arayışında. Sabah işe giderken kaydırılan sosyal medya ekranlarında, çevrilen gazete sayfalarında, açılan haber kanallarında herkes umutlu bir haber görmek, duymak istiyor. Bu umut farklı ülkelerin geliştirmekte olduğu aşı haberlerinde saklıydı aslında. Yavaş yavaş bir şeyler belirginleşmeye de başladı, önümüzdeki aylar içerisinde aşılanmalar başlayacak ve umut ediyoruz ki o beklediğimiz olumlu haberleri daha çok duymaya başlayacağız. İnsanları fazlasıyla germekte olan kısıtlamalar kademeli şekilde azaltılacak, büyüklerimiz daha rahat dışarı çıkmaya başlayacak ve belki de morale en çok ihtiyaçları olan bu dönemde uzun zamandır uzak kaldıkları aileleriyle daha rahat görüşebilecekler. Okullar açılacak öğrenciler çok özledikleri sıralarına kavuşacak. Geçtiğimiz yıl türlü zorluklarla sınava giren üniversiteye yeni başlayan kesim artık tam anlamıyla üniversite hayatlarına başlayacak. Geçmişte, yani her şey ‘’normal’’ olduğu dönemde şikâyet ettiğimiz çoğu şey belki de ‘’yeni normal’’ düzenden çıkarken özlem duyduğumuz şeyler olacak.

Kurulacak yeni düzen insanların büyük bir kesimini daha hatır bilir bir duruma getirmiş olacak. İnsanın hayatında geçirdiği her dönemin aslında ayrı bir önemi olduğu, bu dönemlerin hepsinde ne kadar zorluklar olsa da o dönemler yaşanırken o durumlardan şikâyet edilse de aslında hepsinin tadının apayrı olduğu gerçeği muhtemelen herkesin aklına kazınacaktır. Geçtiğimiz bu zorlu süreç ne ilk oldu ne de son olacak bu maalesef ki gerçek. Önemli olan bu gibi süreçlerde nasıl hareket etmemiz gerektiğini öğrenebilmiş olmak. Tecrübelerimizi gelecek nesillere de aktarabilelim ki dünya böyle bir durumla yeniden karşı karşıya kaldığında daha dirayetli ve güçlü kalabilsin.

Biz de umuyoruz ki bahsettiğimiz aşı haberlerinin gerek küresel gerek yerel etkisi olacak. Olumlu haberleri daha çok görür ve umudumuzu yeniden alevleriz. Yakın olan bahar aylarına gerçekten bir bahar havasıyla girebiliriz ve bunun değerini daha iyi bilerek değerlendirebiliriz. Umudunuz hiç bitmesin, herkese sağlıklı ve mutlu seneler!

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

14 ilaç geri ödeme listesine alındı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.