04 Aralık 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

YÜRÜYELİM ARKADAŞLAR

Evde kalınan şu günlerde özellikle bacaklar ve ayaklarımız daima güçlü kalmalıdır. Bir erkek veya kadın yaşlandığında saçlarının beyazlaşmasından, cildinin sarkmasından veya kırışmasından korkmamalıdır, bu doğanın doğal akışıdır.

“Dağ başını duman almış, yürüyelim arkadaşlar”

Bu dizeleri bilmeyen var mı aramızda? Kurtuluş Savaşımızın başlangıç simgesidir. Ezgisiyle, sözleriyle ve taşıdığı anlamla gönüllerimizde ayrı bir yeri vardır. Bugün bu güzel marştan söz ederek 65 yaş üzeri olan sevdiklerimize sesleniyorum. Bu yaş grubu salgında en çok zarar görebilecek grup olarak tanımlandı ve evde kalmaları ısrarla vurgulanıyor. Biz, bu 65+ yaşa sahip olanlar, yüce gönüllü, fikir ve bilgi sahibi, deneyimli, alışkanlıkları, kararlı duruşu ile seçkin bir grubu temsil ediyoruz.  Sağ ve sağlıklı kalmak bu savaştan da zaferle çıkmayı hedef alıyoruz. 

Evde kalınan şu günlerde özellikle bacaklar ve ayaklarımız daima güçlü kalmalıdır.

Bir erkek veya kadın yaşlandığında saçlarının beyazlaşmasından, cildinin sarkmasından veya kırışmasından korkmamalıdır, bu doğanın doğal akışıdır.  Oysa ABD yayınlanan “Prevention” dergisi, uzun ömürlülüğün belirtileri arasında, güçlü bacak kaslarının olmasını listenin başında tutuyor. Bacaklarınızı iki hafta hareket ettirmemek bacak gücünü 10 yıl azaltır ifadesini kullanıyor.  

Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, iki haftalık hareketsizlik sırasında hem yaşlı hem de genç bacak kas gücünün üçte bir oranında zayıfladığını ve bu da 20-30 yıllık yaşlanmaya eşdeğer olduğunu buldu. Bunlar bilimsel çalışmaların sonuçları.

Bacak kaslarınız zayıfladıkça, rehabilitasyon egzersizlerini daha sonra yapsanız bile iyileşmeniz uzun zaman alacaktır. Bu nedenle yürüyüş gibi düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir.

 Tüm vücut basıncı bacaklarınız üzerindedir.

  1. Ayak, insan vücudunun yükünü taşıyan temel direktir.  Bir kişinin kemiklerinin % 50’si ve kasların % 50’si bacaklarında bulunur. 

İnsan vücudunun en büyük ve en güçlü eklem ve kemikleri de bacaklardadır.

Güçlü kemikler, güçlü kaslar ve esnek eklemler, insan vücudundaki en önemli yükü taşıyan ‘’Demir Üçgeni’’ oluşturur.

İnsan faaliyetinin % 70’i ve kişinin hayatındaki enerjinin yakılması, iki ayak tarafından yapılır.

  1. Ayak, vücut hareketinin merkezidir.

Her iki bacak birlikte insan vücudundaki sinirlerin% 50’sine, kan damarlarının% 50’sine ve içlerinden akan kanın% 50’sine sahiptir. Vücudu birbirine bağlayan büyük dolaşım ağıdır. Sadece ayaklar sağlıklı olduğunda, kanın geleneksel akışı sorunsuz çalışır, bu nedenle güçlü bacak kaslarına sahip kişiler kesinlikle güçlü bir kalbe sahip olurlar.

  1. Yaşlanma ayaklardan yukarıya doğru başlar.

Kişi yaşlandıkça, beyin ve bacaklar arasındaki talimatların aktarımının doğruluğu ve hızı, bir kişinin gençliğinden farklı olarak, azalır. Kemikler için ana madde olan kalsiyum minerali zamanla yoğunluğunu kaybedecek ve yaşlıları kemik kırılmalarına daha yatkın hale getirecektir. Yaşlılarda kırıklar, bir dizi hastalığı, özellikle beyin trombozu gibi ölümcül hastalıkları kolayca tetikler.

 Bacak egzersizi yapmak 60 yaş sonrasında da asla geç değildir

Ayaklarınız zamanla yavaş yavaş yaşlansa da ayaklarınızla egzersiz yapmak ömür boyu sürecek bir iştir. Kişi sadece bacaklarını güçlendirerek daha fazla yaşlanmayı önleyebilir.

Bacaklarınızın yeterli egzersiz yapmasını sağlamak ve bacak kaslarınızın sağlıklı kalmasını sağlamak için lütfen günde en az 30-40 dakika yürüyün.

Kısacası YÜRÜYELİM ARKADAŞLAR

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Asgari ücret belli oldu

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.