24 Temmuz 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Zübeyde Hanım 98 yıl önce bugün vefat etti

Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, 98 yıl önce 14 Ocak 1923'te vefat ettiğinde, oğlu Mustafa Kemal Paşa, Batı Anadolu'da önemli ve uzun bir göreve çıkmıştı.

Gazi Paşa, 27 Ocak 1923 günü sabahı İzmir’e gelir gelmez, Karşıyaka İstasyonu’nda trenden inerek annesinin defnedildiği Ferik Osman Paşa Camisi’ne gider; o sıra bir müezzin tarafından minareden salâ verilir. İzmir gezisinin 1923 yılında kitap olarak basılan “İzmir Yollarında”da yer alan bilgiye göre, Mustafa Kemal Paşa, annesinin kabri önünde “büyük bir dinî huşu ile” bir süre sessiz durur, “merhumenin ruhuna Fatiha hediye eyledikten sonra”, orada bulunanlara anılarını canlandıran konuşmasında, annesiyle birlikte yaşadıkları ızdıraplı günleri, ülkenin içinde bulunduğu o zor zamanlara işaret ederek anlatır. “Zavallı validem” diye başladığı konuşmasında annesinin, millet için bir ülkü olan İzmir’in kutsal topraklarına verildiğini belirtir. “Burada yatan annem, zulmün, zorun bütün milleti felaket uçurumuna götüren bir keyfi idarenin kurbanı olmuştur” diye devam eden Mustafa Kemal, sürgünde yaşadığı tehlikelerin annesinin hayatını ızdırap ve gözyaşları içinde geçirmesine neden olduğunu anlatır. Mütareke zamanında Anadolu’ya geçtiğinde annesini acı çeker bir halde İstanbul’da bırakmak zorunda kaldığından üzüntüyle söz eden Gazi, kısa süre önce İstanbul’dan kurtarabildiğinde annesine hasta bir haldeyken kavuştuğunu söyler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye’de koronavirüsten can kaybı 23 bin 325 oldu

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.