22 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

26 Ocak Dünya Gümrük Günü’nü kutlayabiliyor muyuz?

Gümrük Müşaviri Ahmet Özenalp, 26 Ocak Dünya Gümrük Günü’nde gümrük müşavirlerinin yıllardır çözülmeyen sorunlarını gündeme getirdi. Özenalp, “Gümrük müşavirleri olarak bu anlamlı günü en iyi şekilde kutlayabilmemiz için taleplerimiz artık dikkate alınarak, Gümrük Kanunu’nda değişikliğe gidilmelidir” dedi.

Özge Alkış

Kurucu Sözleşmesini ilk onaylayan ülke olduğumuz Gümrük İş birliği Konseyinin, 26 Ocak 1953’de Brüksel’de yaptığı toplantısına atıfta bulunarak ilan edilen “26 Ocak Dünya Gümrük Günü”; sadece bir kutlama, etkinlik tarihi değil, gümrüklerin uluslararası yol haritasının da belirlendiği özel bir gün olarak kabul ediliyor.

Bu yapı, dünya ticaretinin yüzde 98’ini temsil eden 184 ülkenin gümrük idaresini bir araya getiren Dünya Gümrük Örgütü, bu yönüyle gümrük uygulamaları açısından küresel düzeyde temel ilke ve kuralları belirliyor.

ÖZENALP’TEN “DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ” MESAJI

40 yılı aşkın süredir Bursa’da Gümrük Müşavirliği yapan Ahmet Özenalp de Dünya Gümrük Gününü kutladı. Özenalp; “Uluslararası ticaretin etkinliğinin artmasında ve geliştirilmesinde önemli rol oynayan, tüm meslektaşlarıma ve gümrük camiasına, , gösterdikleri çaba için teşekkür ediyor ve gümrük camiamızın “26 Ocak Dünya Gümrük Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

“YETİŞMİŞ İNSANA İHTİYACIMIZ VAR”

Rekabet.net’e konuşan Özenalp, mesleğin erbabı olarak, yasa yapıcılara da seslendi. Gümrük müşavirlerinin sorunlarını da gündeme getiren Özenalp, “Teknik konuların çok önemli olduğu bir dönemdeyiz. Özellikle bizim işimizde bilgi her şeyin önünde geliyor. Bu mesleği yapanlar işini iyi yapamadıkları zaman, iş dünyasına ve sanayicimize olumsuz yansımaları oluyor. Bu nedenle yetişmiş insana ihtiyacımız çok fazla” dedi.

GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİNİN TALEPLERİNDE İLERLEME KAYDEDİLDİ Mİ?

“Gümrük Müşavirleri ve yardımcıları olarak, taleplerimiz yıllarca kulak arkası edildi. Artık bu durumun değişmesini istiyoruz” ifadelerini kullanan Özenalp, 2000 yılında yürürlüğe giren Gümrük Kanunu’nun Geçici 6’ıncı maddesi kalıcı hale geldi. Bu madde ile ilgili ilerleme kaydedilmedi” şeklinde konuştu.

GÜMRÜK KANUNU GEÇİCİ 6. MADDESİ NE DİYOR?

GEÇİCİ MADDE 6-. Gümrük müşavirleri ve gümrük müşavir yardımcıları çıkarılacak bir kanunla bağlı bulundukları gümrük ve muhafaza başmüdürlüğü görev alanı itibariyle kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu şeklinde örgütleninceye kadar aşağıdaki hükümler uygulanır:

1.1615 sayılı Gümrük Kanunu hükümlerine göre kurulan Gümrük Komisyoncuları Dernekleri faaliyetlerine devam eder ve sınav açılması ile izin belgeleri verilmesi işlemleri Gümrük Müsteşarlığınca yürütülür.

  1. a) Gümrük müşavirliği ve gümrük müşavir yardımcılığı sınavları Müsteşarlıkça belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde her yıl bir kez yapılır.
  2. b) 227 ve 228 inci maddelerde belirtilen koşulları sınavın açıldığı yıl başında sağlamış olanlar, o yıl açılan gümrük müşavirliği veya gümrük müşavir yardımcılığı sınavlarına müracaat edebilirler.
  3. c) Gümrük müşavirliği ve gümrük müşavir yardımcılığı sınavlarına en fazla üçer kez girilebilir. (Any.Mhk. E 2016-168, K 2017-82 Sayılı Kararı)

“ODA HALİNE GELMEK İSTİYORUZ”

Söz konusu maddeye atıfta bulunan Özenalp, gümrük müşavirleri ve yardımcıları olarak, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu şeklinde örgütlenmek, bir başka ifade ile oda haline gelmek istediklerini söyledi. Özenalp; “Ticaret Bakanlığı’mızın bu konuya öncülük yapmasını, TBMM’nin artık bu konuyu gündeme almasını ve verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

SINAV SAYISI 5’E ÇIKARILMALI

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, 2021 yılında gümrük müşavirliği yazılı sınavına 481 aday girdi, adaylardan yalnızca 97’si sözlü sınava girmeye hak kazandı. 2022 yılında ise gümrük müşavirliği yazılı sınavına girenlerin sayısı açıklanmazken, sözlü sınava girmeye hak kazananların sayısı ise 48 ile sınırlı kaldı.  Sınav konusuna da dikkat çeken Özenalp; “Gümrük Kanunu’nun Geçici 6’ıncı maddesinde gümrük müşavirleri ve yardımcılarının 3 kez sınava girme hakkı bulunuyor. Bu madde değiştirilerek sınava girme hakkı 5’e yükseltilmelidir” dedi.

PUAN 60’A DÜŞÜRÜLMELİ

Ayrıca sınav kazanma puanın 70’den 60’a indirilmesi gerektiğini de kaydeden Özenalp “İnsanları belgelendirirseniz, yapılan işleri daha iyi kontrol altına alırsınız. Gümrük Müşavirliği   mesleği, bilgiye dayanan yüksek sorumluluk gerektiren bir meslektir” ifadelerini kullandı. Özenalp, ayrıca gümrük müşavirliği asgari ücret tarifesinde yapılan düzenlemelerden dolayı Ticaret Bakanlığına teşekkür etti.

Rekabet.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“DİİB belgelerine yeni süre tekrar düşünülmeli”

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.