25 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

AB’den 35 bin gence ücretsiz Avrupa turu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, "DiscoverEU" programı kapsamında, aralarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da bulunduğu 35 bin genç için trenle ücretsiz Avrupa turu düzenleyecek. Trenle ücretsiz Avrupa turu için başvurular dün başladı. Başvuru süresi, 30 Nisan Salı günü TSİ 13.00'te sona erecek. Başvurular, "Avrupa Gençlik Portalı" (European Youth Portal) üzerinden yapılıyor. AB ile ilgili toplam altı sorunun bulunduğu bir testi yanıtlayan gençler, başvuru hakkını kazanıyor.

AB Komisyonu Türkiye vatandaşlarının da dahil olduğu 35 bin genç için trenle ücretsiz Avrupa turu düzenleyecek. BBCTürkçe’nin haberine göre, başvuru sonrası tura kazanmayı hak edenler 1 Temmuz 2024 ile 30 Eylül 2025 arasında, 30 gün boyunca trenle Avrupa’nın birçok kentini ücretsiz dolaşabilecek.

40 BİNDEN FAZLA İNDİRİM OLANAĞI

Gençler, gittikleri ülkelerde toplu taşıma, kültürel etkinlikler, konaklama, yemek, spor ve diğer alanlarda 40 binden fazla indirim olanağı sunan bir indirim kartına da sahip olacak.

ÜCRETSİZ AVRUPA TURUNA KİMLER BAŞVURABİLECEK?

Trenle ücretsiz Avrupa turu için başvurular dün başladı. Başvuru süresi, 30 Nisan Salı günü TSİ 13.00’te sona eriyor. Tur için, 1 Temmuz 2005-30 Haziran 2006 tarihleri arasında doğan AB üyesi ülke vatandaşları ile Türkiye, İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan’dan gençler başvurabiliyor.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Başvurular, “Avrupa Gençlik Portalı” (European Youth Portal) üzerinden yapılacak. AB ile ilgili toplam altı sorunun bulunduğu bir testi yanıtlayan gençler, başvuru hakkı elde edecek.

Gençler, tek başlarına ya da başvuruya uygunluk sağlayan dört arkadaşıyla da programa katılabilecek. Testi doğru yanıtlayan gençlerden 35 bini trenle ücretsiz Avrupa seyahati kazanacak.

AVRUPA TURUNA KATILANLAR NERELERİ GÖRECEK?

Tura katılma hakkı elde edenler, AB ülkelerinin tümü de dahil, istedikleri rotayı belirleyebilecek.

İsteyenlerse, geçen yıl başlatılan Yeni Avrupa Bauhaus ilkeleri doğrultusunda AB’yi güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı kılan kent ve bölgeleri içeren farklı güzergahları seçebilecek.

Ücretsiz tur, mimarlık, müzik, güzel sanatlar, tiyatro, moda ve tasarım gibi çeşitli kültürel noktaları birleştiren DiscoverEu Kültür Rotası ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Avrupa Kültür Başkentlerini de kapsıyor. Engelli veya sağlık sorunu bulunan gençlere özel destek sağlanacak.

2018 yılında başlatılan DiscoverEU programına, 1 milyondan fazla aday, 284 bin ücretsiz seyahat kartı için başvuruda bulundu.

TURA DAHA ÖNCE KATILANLAR NE DİYOR?

Daha önce Avrupa turuna katılan gençler arasında seyahat sonrası yapılan anketler göre, katılımcıların yüzde 72’si, yaşadıkları ülkeden yurtdışına ilk kez trenle seyahat ettiklerini söyledi.

Gençlerin büyük çoğunluğu, DiscoverEU programı olmasa, böyle bir seyahat için bütçe ayırmalarının mümkün olmadığını ifade etti. AB Komisyonu’na göre, DiscoverEU deneyimi, gençlerin Avrupa tarihinin yanı sıra diğer kültürleri de daha iyi anlamalarını sağladı.

AB Komisyonu‘nun, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Iliana Ivanova, “DiscoverEU, Avrupa’yı keşfetmek, yeni yerler keşfetmek ve yeni insanlarla tanışmak isteyen gençler için harika bir fırsat” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Konfederasyonlardan ortak açıklama: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.