29 Mayıs 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Antalya’da yangın devam ediyor

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesindeki orman yangınını söndürme çalışmalarına gece de devam edildi. Rüzgarın etkisiyle anlık olarak bazı bölgelerde etkili olan yangın, ekiplerin yoğun çabasıyla kısmen kontrol altına alındı.

Antalya‘nın Gündoğmuş ilçesine bağlı Ortakonuş Mahallesi’ndeki ormanlık alanda 29 Temmuz’da çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılarak yerleşim yerlerini tehdit etti. Tedbir amaçlı mahalle boşaltılırken alevlere havadan ve karadan yoğun müdahale gerçekleştirildi.

Rüzgar nedeniyle alevler sürekli yön değiştirdiği için müdahale güçlükle yürütüldü. Ekipler, cansiperane mücadeleyle yangını söndürmeye çalıştı.

Yangın nedeniyle tahliye edilen mahalle sakinleri ise Milli Eğitim Müdürlüğünün yurtlarına yerleştirildi.

Gündoğmuş ilçe merkezi tahliye edildi

Alevler ilçe merkezini de tehdit ettiği için tedbir amaçlı boşaltılmasına yönelik cami hoplöründen anonslar yapıldı. Bölgede görev yapan jandarma ve polis ekipleri de tahliyelerin hızlı şekilde gerçekleştirilmesi için çaba sarf etti.

 

Bazı vatandaşlar kendi imkanlarıyla evlerinden ayrıldı. İlçede yardım faaliyetlerini sürdüren Kızılay, AFAD, Antalya Büyükşehir Belediyesi gibi kuruluşlar da ekipmanlarını topladı.

Kontrol altına alınan bazı bölgelerde ise soğutma çalışması başlatıldı.

Bakan Çavuşoğlu: Yangına yakın yerleşim bölgelerini tehdit ihtimaline karşı önceden boşalttık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, tedbir amaçlı tahliye çalışmalarının devam ettiği Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde Vali Ersin Yazıcı ve Kaymakam Hamza Özbilgi ile incelemelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Bayraktepe’de gazetecilere yaptığı açıklamada, yangınlarla ilgili etkin çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Bir gazetecinin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Gündoğmuş’a helikopter gönderilmediği yönündeki sözlerini hatırlatması üzerine Çavuşoğlu, “Doğru bilgi değil, dürüst bir bilgi olmadı maalesef. Kendisinin de bildiği halde, kendisi de bana ‘ata dostum’ der, ata dostum olduğu halde yakıştıramadığımı kendisine de söyledim.” dedi.

Yangına yakın yerleşim bölgelerini olası bir tehdit ihtimaline karşı önceden boşalttıklarını aktaran Çavuşoğlu, her mahallede bu önlemi aldıklarını bildirdi.

Çavuşoğlu, Akseki ilçesinde tahliye edilen bir mahallede sonradan 82 yaşındaki bir kişinin cenazesine ulaşıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Amcamız unutulmuş ya da uyuyordu. O amcamız vefat etti. Yine Manavgat’ta 2 vatandaşımız karı koca vefat etti, 2 şehidimiz de var. Antalya için söylüyorum. Sonuçta vatandaşlarımızın canı her şeyden önemli. Mal, mülk hepsi geri gelir. Evleri yapıyoruz, hayvanlarını geri veriyoruz, küçükbaş, büyükbaş fark etmez. Ağaç, tarım her türlü tespiti yapıyoruz. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz.”

Sahada hasar tespit çalışmalarının yapıldığına değinen Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da sahada tespit çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

Bir vatandaşın hayatının her şeyden kıymetli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “O nedenle tedbiren diğer yerlerde olduğu gibi Güzelbağ’da da yaşlılar, çocuklar ve hayvanlarla ilgili kaymakamlığın koordinasyonunda bazı tedbirler aldık. Çünkü rüzgar bu, ne olur ne olmaz. Bugün şu anda ciddi bir tehdit yok ama olabilir de. Biz buna göre her türlü hazırlığımızı yapmamız lazım.” diye konuştu.

İlçenin tahliyesiyle ilgili Kaymakamlığın koordinasyonunda bir çalışma olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Özellikle hayvanların kurtarılması için de çalışma yapıldı. Şu anda şehre doğrudan bir tehdit yok ama poyraza dönerse yine şehre doğru yönelebilir. O yüzden hava kararmadan sabahtan beri olduğu gibi tüm imkanlarımızla mücadele ediyoruz. Burada yangının tam olarak söndürülmesi için tüm arkadaşlarımız gerçekten durmadan çalışıyorlar. Onlara da çok teşekkür ederim.” ifadesini kullandı.

Söndürme çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Yangını tamamen söndürmeden şehirlerimiz bölgelerimiz için tehdit bitmiş sayılmaz. Yurt dışından gelen uçakların gelişleri gidişleri oluyor, takip ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, “Bu gayretlerimiz boşa gitmez. Daha fazla orman yanmadan tamamen kontrol altına alırız. Ama rüzgar maalesef perşembe gününe kadar aleyhimize esiyor. İnşallah bu zorluklara rağmen bunun da üstesinden geleceğiz.” şeklinde konuştu.

Bakan Karaismailoğlu: Tüm ekip teyakkuz halinde

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da ekiplerin bölgede yoğun şekilde çalışma yaptığını söyledi. İlçede incelemelerde bulunduklarını anlatan Karaismailoğlu, “Kent merkezine yaklaşmış olan yangın bertaraf edildi, kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor.” diye konuştu.

Hummalı bir çalışma yürütüldüğünü anlatan Karaismailoğlu, “Binlerce çalışanımız burada cansiparane çalışıyor, adeta savaşıyor. Hiçbir derdi olmayanların, oturdukları yerden dezenformayon yaparak, yalan yanlış bilgilerle arkadaşlarımızın moralini bozmaya hiç kimsenin hakkı yoktur.” açıklamasında bulundu.

Bakan Karaismailoğlu ise orman yangınları sebebiyle yaşanan sıkıntılı sürecin devam ettiğini, sıcaklığın 45 derecelere ulaşması ve nemin çok düşük olması nedeniyle tüm ekibin teyakkuz halinde olduğunu söyledi.

Bütün yolların kontrollerinin altında olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Daha çok lojistik amaçlı yolları açık tutmaya çalışıyoruz. İnşallah bunun da üstesinden geleceğiz, en kısa zamanda.” dedi.

Gündoğmuş Kaymakamı Özbilgi: Yerleşim yerlerini tehdit eden yangın havadan yoğun müdahale ile kontrol altına alındı

Gündoğmuş Kaymakamı Hamza Özbilgi, AA muhabirine, perşembe günü başlayan yangına ilk etapta Orman İşletme ekipleri tarafından müdahalede bulunulduğunu, daha sonra takviye ekiplerinin gelmesiyle müdahalenin devam ettiğini söyledi.

Nem oranının çok düşük olması ve esintinin sürekli konum değiştirmesi nedeniyle müdahalenin zorlaştığını belirten Özbilgi, yangının rüzgarın da etkisiyle 7 mahalleyi ve ilçe merkezini tehdit altına aldığını, bu nedenle tedbir amaçlı olarak çocuk ve yaşlıların tahliye edilmesinin planlandığını kaydetti.

Acil tedavi hizmetine devam ediliyor

İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür ise AA muhabirine, alevler ilçe merkezini tehdit ettiği için tedbir amaçlı Gündoğmuş Devlet Hastanesinin de bir bölümünün boşaltıldığını söyledi.

Hastane içerisindeki bir odada ve ambulanslarda hastalara müdahale edilmeye devam edildiğini anlatan Hülür, “Sağlıkçılar olarak biz ilçeden hala çıkmadık, acil hizmetlere devam ediyoruz, işçilerimizin muayenesini yapıyoruz.” diye konuştu.

Gündoğmuş Devlet Hastanesi Başhekimi Gökçe Duranoğlu Turgut da üç gündür devam eden yangınların bugün tehlike arz ettiğini belirtti.

Hastane için de tahliye kararı aldıklarını aktaran Turgut, “Kaymakamlığımızın bilgisi dahilinde tüm sağlık personelleriyle tahliye ediyoruz. Tüm değerli eşyaları, taşınabilir evrakları araçlara yükledik ancak sağlık hizmeti vermeye hala devam ediyoruz.” dedi.

Özveriyle sağlık hizmeti sunduklarını anlatan Turgut, şunları kaydetti:

“Yangın sıçrarsa yanacak ilk evlerden biri benim. Bizim oraya kadar yaklaştığı için eşimi ve bebeğimi yolladım. Ama ben hala burada çalışmaya devam ediyorum. Birlikte canla başla hizmet vermeye çalışıyoruz. İlçede çoğu insan yaylasına ya da Antalya’ya gitti ama biz buradayız, işimizin başındayız. Halkımız için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Eğer hastanede durulamayacak olursa sahada her yerde hizmet vermeye devam edeceğiz. İlçede son bir kişi kalıncaya kadar biz buradayız, vatandaşın sağlığı için ön plandayız.”

Turgut, yangın başladığından beri ilçede sağlık hizmetinin hiç durmadığını, yine durmayacağını belirterek, acil sağlık hizmetlerinin, UMKE’nin hizmetini tahliyeden sonra da sürdürdüğünü kaydetti.

Yangın söndürme çalışmaları gece boyu devam etti

İlçedeki orman yangınını söndürme çalışmalarına gece de devam edildi.

Yüksek sıcaklık, düşük nem ve kuvvetli rüzgar nedeniyle yayılan alevler, Ortakonuş’un yanı sıra Çarızözü, Senir, Narağacı, Balkaya ve Ümütlü mahallerine sıçradı.

Ekipler, yangın olan bölgelerde söndürme çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Rüzgarın etkisiyle anlık olarak bazı bölgelerde etkili olan yangın, ekiplerin yoğun çabasıyla kısmen kontrol altına alındı.

Bölgeye sabahın ilk ışıklarıyla birlikte havadan da etkili müdahalenin başlayacağı bildirildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Filenin Sultanları yüzümüzü güldürdü

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.