18 Haziran 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Bakan Koca Bursa’daki vaka sayısını açıkladı!

Bilim Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Bakan Koca "Bursa bir ayda vaka sayısı ortalama 64, bir haftada ortalama günlük 84, son üç günde 93, son gün 100'e yaklaştı." ifadelerine yer verdi. Koca, Bilim Kurulunun İstanbul, Ankara ve Bursa için maske kullanma zorunluluğu getirilmesi önerisinde bulunduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satırbaşları şöyle;

Amerika koronavirüs vaka sayısıyla listenin başında yer alıyor. 

Ülkemiz 1 milyon kişi başına 2 bin 151 vaka ile 51. sırada yer almaktadır. Kovid’e bağlı ölümlerde Avrupa ülkeleri yer almaktadır.

Türkiye bir milyon kişi başına 57 vefat ile 47. sırada yer almaktadır. 

Ülkemiz toplam ölüm oranıyla 81. sırada yer almaktadır. 

7 haziran günü salgının başlangıcından bu yana dünya en yüksek vaka sayısını gördü. Henüz etkili bir ilaç bulunamadı, aşı geliştirilemedi. 

Her mesajımda sizleri durumdan bilgilendirmeye ve risklere karşı uyarmaya çalışıyorum. Eski hayata dönmediğimizi ısrarla vurguladım. 

Üretim devam etmek zorunda. Hafta sonlarında vatandaşlarımızı açık havadan mahrum ettik, şehirler arası ulaşımı kısıtladık. Büyüklerimiz ve küçüklerimizden evde kalmalarını istedik. Gencimiz, yaşlımız maskeye, temizliğe dikkat ederek bu harekete güç kattı ve sonuç aldık.

Kara göründü ama deniz hala dalgalı. 

Normalleşme bir zorunluluktur. Kararlı adımlarla ilerledikçe dalgalardan korkmayız. Normalleşmeyi ne kadar kontrollü sosyal hayata çevirebilirsek o kadar güvende oluruz. Davranışlarımızı kontrol ederek ilerlersek o kadar başarıya ulaşırız. Son günlerde artan vakalar beklenen bir durumdur. Beklenen bir sınırdayız. Bu sınırı aşmamak sizlerin elinde. 

Hastalık kontrol altında, virüsün şiddetini düşürdüğüne yönelik bir bulgu yok ama vakalarımızın şiddeti düşüyor. Bu günlerde 1500 civarı vakamızın çok azı şiddetli hastalık geçiriyor. Yoğun bakımda geçirilen süre ise 18 günden  2,7 güne indi. Entübe edilenlerin vefat oranı önemli oranı düştü.

Virüsün etkisinde azalma henüz yok, hekimlerin tedavi gücünde önemli bir yükseliş var. Hastalıkların yaşı ilerledikçe hastanede kalma süreleri dramatik şekilde artmaktadır. 

Haziran ayında günlük entübe edilen hasta sayısı 18’e kadar düşmüştür. 

Son günlerde vaka sayıları farklı illerimizde farklı olmaktadır. Son günlerde dalgalanmarın seyri, farklı illerimizde farklı olmaktadır. Vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu 12’4 ile Gümüşhane’dir. En düşük olduğu il ise Yüzde 0.33 ile Kilis’tir.

Ankara’da günlük vaka sayısı 127, son üç günde ortalama vaka sayısı 177. İstanbul’da son bir haftada vaka sayısı 620, son üç günde 616. İzmir’de son bir haftada vaka sayısı 38, son 3 günde 34. Bursa bir ayda vaka sayısı ortalama 64, bir haftada ortalama günlük 84, son üç günde 93, son gün 100’e yaklaştı.

Türkiye’de son 24 saatte 1429 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 19 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 182 bin 727, can kaybı 4 bin 861 oldu.

Günlük yeni vaka sayımızda dün, bir önceki güne göre 125 azalma olmuştu. Bugün durum durağan.

Kontrollü sosyal hayat dediğimiz yeni normalleşmenin en önemli kontrol mekanizması 1,5 metreden aşağı olmayan mesafe, maske ve el hijyeni. Bu virüs insandan insana bulaşıyor. Dolayısıyla gerekli tedbir yapılırsa tehditte ortadan kalmış olur.

İSTANBUL, ANKARA VE BURSA İÇİN MASKE ZORUNLULUĞU ÖNERİSİ

Maske kullanımı ile ilgili şuan 45 ilde görüldüğü için karar alındı. Benzer şekilde ilave olabilecek illerimizin de olabilir. Bilim Kurulumuzun 3 il önerisi oldu. Bunlar İstanbul, Ankara ve Bursa’dır. Tedbir amaçlı maske önleminin alınması olmuştur. Şu dönemde uygulamada maske zorunluluğu olmasına rağmen bunun sağlanmadığını görüyoruz. Bu noktada sağlanmayan illerimizde veya ortamlarda vaka sayılarının arttığını çok net görüyoruz.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Önümüzdeki dönemde genel anlamda sokağa çıkma kısıtlaması gibi bir durumu düşünmüyoruz. Bilim Kurulunda gündeme gelmedi.

YAŞ GRUPLARINDA HASTA ORANI ARTTI MI?

18 yaş altı gençlerimizde bir artış olmadı. Ama demin verdiğim rakamlarda yaş ortalamasının aşağıya düşmesini ifade ettim. Özellikle gençlerimizin sokağa çıkmasıyla birlikte bu ortalamanın arttığı. Şu dönemde giderek yaş dağılımının 70.4’e çıktığı görüyoruz. Özellikle yaş ortalamasının yukarıya doğru çıktığını söyleyebilirim. Hem 65 yaş üstü hem de kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın daha az dışarı çıkmalarını tedbirlere dikkat etmelerini rica ediyoruz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

HSBC 35 bin kişinin işten çıkarılması için düğmeye bastı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.