02 Mart 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Bakanlıktan transit geçiş belgeleri açıklaması

Transit geçiş belgelerine ilişkin açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, geçen yıl mevcut geçiş belgelerine ilave Rusya'dan 7 bin 500, Kazakistan'dan 12 bin adet transit geçiş belgesi temin edildiğini bildirdi. Açıklamada, "Azerbaycan geçiş ücretleri konusu yeniden gündeme getirilmiştir. Önümüzdeki dönemde ücretler konusunda önemli gelişmeler beklenilmektedir." ifadelerine yer verild

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, geçen yıl mevcut geçiş belgelerine ilave Rusya’dan 7 bin 500, Kazakistan’dan da 12 bin adet transit geçiş belgesi düzenlendiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, koronavirüs salgını nedeniyle geçiş belgelerine talep arttı ve temin edilen belgeler kısa sürede tükendi. Geçen yıl Azerbaycan tarafı ile yapılan görüşmeler sonucunda, ro-ro maliyetleri 300 dolara düşürüldü, 4 bin 500 adet ilave belge alınarak sefer başına 100 dolar indirim sağlandı. Özbekistan geçiş belgesi kotası ise 37 bine yükseltildi ve 10 bin adet ücretsiz geçiş belgesi temin edilerek sefer başına 400 dolar indirim yapılmış oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, 31 Mart 2021’de Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ve Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Rashad Nabıyev ile gerçekleştirdiği toplantılara dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Azerbaycan geçiş ücretleri konusu yeniden gündeme getirilmiştir. Önümüzdeki dönemde ücretler konusunda önemli gelişmeler beklenilmektedir. Bakanlığımızca yapılan girişimler neticesinde 2020 yılında mevcut geçiş belgelerine ilave olarak Rusya’dan 7 bin 500 adet, Kazakistan’dan ise 12 bin adet transit geçiş belgesi temin edilmiştir. Kovid-19 salgını nedeniyle Türkmenistan sınır kapılarının kapanması ve Orta Asya ülkelerine yönelik ticaretteki artış sonucu, geçiş belgelerine talep artmış olup temin edilen belgeler kısa sürede tükenmektedir. Kazakistan’dan alınan 2 bin adet transit geçiş belgesi normal zamanlarda yıl boyunca yeterli gelirken, 2021 yılında alınan 4 bin transit belge, Türkmenistan güzergahının kapalı olması nedeniyle 75 günde tükenmiştir.”

Sorunun çözümü için 25 Mart 2021’de Bakan Karaismailoğlu’nun Kazakistanlı mevkidaşı Beibut Atamkulov ile görüştüğü ve 3 bin ilave transit geçiş belgesi konusunda mutabakat sağlandığı bilgisini aktaran Bakanlık, söz konusu belgelerin Büyükelçiliğe teslim edilir edilmez, bir gün içerisinde Türkiye’ye ulaştırılarak 2 Nisan’da taşımacılara dağıtılmaya başlanıldığını bildirdi.

Türkmenistan güzergahı için görüşmeler sürüyor

Rusya’dan da 5 bin ilave transit geçiş belgesi temini konusunda mutabakata varıldığı, bu belgelerden Türkiye’ye ulaşan bin adet transit geçiş belgesinin dağıtımına başlanıldığı ve geri kalan belgelerin dağıtımına kısa sürede başlanılacağı belirtilen açıklamada, “Türkmenistan güzergahının yeniden açılması amacıyla Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Türkmen muhatabı ile görüşme gerçekleştirmiş, sonrasında diplomatik kanallardan yürütülen girişimlerin de neticesinde Türkmenistan tarafı Nisan 2021 itibarıyla ülkemiz taşıtlarının ro-ro ile Türkmenistan’a ikili taşımalarına müsaade etmeye başlamıştır. Türkmenistan güzergahının transit taşımalara da açılması amacıyla görüşmeler devam etmektedir.” denildi.

Orta Asya ülkelerine yönelik taşımacılığa Afganistan üzerinden yeni bir alternatif güzergah kazandırmak amacıyla çalışmaların yürütüldüğü ve Şubat 2021’de Afganistan heyetinin Türkiye’de ağırlanarak güzergah seçeneklerinin görüşüldüğünün kaydedildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ayrıca 12 Nisan 2021 tarihinde de Bakanlığımıza gelen taşımacılarımız ile üst düzey görüşmeler gerçekleştirilmiş, sorunlar dinlenmiştir. Firmalarımız Bakanlığımıza çağrı merkezi, telefon, e-posta, sosyal medya başta olmak üzere çeşitli kanallar ile de ulaşabilmektedir. Gün içinde taşımacılarınızdan gelen pek çok sorun çözüme kavuşturulmaktadır. Yabancı plakalı taşıtlara yönelik kontroller ise yıldan yıla artmakta olup, yabancı taşıtın ilgili cezayı ödememesi durumunda ülkemizden çıkışına veya çıkış yapmış olması durumunda ise ülkemize tekrar giriş yapmasına müsaade edilmemektedir.”

AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Milli fırkateyn Türk savunma sanayisinde kilometre taşı olacak

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.