29 Kasım 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Bebeklerde gelişim geriliğinin nedeni

Yıllarca bir diyetisyen olarak bebeklerin büyüme ve gelişmesiyle ilgili pek çok çalışmaya katıldım, annelere eğitim verdim, anne-baba okullarının açılmasına öncülük ettim. Tüm gayretimle toplumun temel taşı olan sağlıklı bebeklere sahip olunmasını hedefledim pek çok meslektaşım gibi. Ancak okuduğum son yayınlarda bunların yetmediğini görüp üzüldüm.

Yapılan araştırmalarda bilim insanları bebeklerin ekran başında geçirdiği sürenin uzamasının ileri yaşlarda farklı alanlarda gelişim geriliğine neden olduğunu ortaya koyuyor.

Japonya’daki Tohoku Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada 1 yaşındaki çocukların maruz kaldığı ekran süresinin gelişme geriliği ile ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Çalışmada 7 binden fazla anne-çocuk incelenip sonuçları yayınlandı. Ekranlı çeşitli elektronik cihazları kapsayan anket aracılığıyla çocukların ekran başında kaldıkları süre belirlendi. Çocuklar bu sürelere göre sınıflandırıldı. Araştırmaya alınan bu çocukların 2- 4 yaşlarına geldiklerinde iletişim, motor beceriler, problem çözme ve sosyal beceriler konusunda gelişimleri incelendi.

Çalışma sonucunda bir yaşındaki çocukların ekran başında geçirdikleri süre ile ileriki yaşlarda görülen gelişme geriliği arasında doğrusal bir ilişki bulundu. Bu sonuçlar, gelişme geriliği düzeyinin, ekran başında geçirilen sürenin uzunluğu ile birebir ilişkili olduğu anlaşıldı.

Bir yaşındaki çocukların ekran başında geçirdikleri sürenin uzaması, iki yaşında kaba motor beceriler dışındaki tüm alanlarda gelişim geriliği ile ilişkilendiriliyor. Artan ekran süresi dört yaşında iletişim ve problem çözme becerilerinin gelişmesinde yavaşlamaya neden oluyor.

JAMA Pediatrics dergisinde yayınlanan çalışmanın sonuçları ekran başında geçirilen zamanın çocuk gelişimi üzerindeki etkisini değerlendirirken, farklı gelişim alanlarını dikkate alınmasının önemini vurguluyor.  Gelecekteki çalışmalarda farklı ekran türlerinin etkilerinin de araştırması gerektiğini söyleniyor.

Araştırmacılar ekran başında geçirilen zaman ile gelişim geriliği arasında bir ilişki olduğunu ifade etse de bir nedensellik ilişkisi kurmuyor, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguluyorlar.

Bu araştırmanın bana verdiği mesaj çok anlamlı. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımla buluşup kahve içmek üzere bir alışveriş merkezinin içindeki kafeye oturduk. Çevremizde bebek arabalarındaki bebeklerin çokluğu dikkatimi çekti ve bu bebekler sessizce ellerindeki telefonlarda bir şeyler seyrediyor ve hiç sesleri çıkmıyordu. Anneleri de rahatça sohbet ediyor veya kendi telefonlarına bakıyorlardı. ‘’Susturucu takılmış bebekler’’ dedim. Susturucu takılmış bir toplum olmamız buradan mı başlıyor acaba?

Anne ve babalara bir mesajım var, dünyaya getirdiğiniz bu bebekleri iyi beslemek kadar iyi de ilgilenmek zorundasınız. İletişimsiz büyüyen çocuklar, gelecekte hem kendilerine hem aileye hem de topluma zarar verecektir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Milli halterci Cansu Bektaş dünya üçüncüsü

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.