24 Haziran 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Bursa’da 1. Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar kongresi düzenlendi

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ve Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği işbirliğinde düzenlenen 1. Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar Kongresi gerçekleştirildi.

10 ülkeden 87 akademisyenin katıldığı Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar Kongresi, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ve Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği işbirliğinde Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Gerçekleştirilen kongreye Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekleter Yardımcısı Mehmet Yıldız, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Bursa İYİ Parti Milletvekili Selçuk Türkoğlu ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Kongre İstiklal Marşı’nın ardından kısa tanıtım filmiyle başladı. Birliğin amacını açıklayan kısa film gösteriminin ardından Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu kürsüye çıkarak söz aldı. Tatlıoğlu, “Efendim davetimize icabet edip gelerek ülkemiz dışından gerek ilimiz dışından gelip Anadolumuz da, Türkiye’mizde ve Bursa’mızda sizleri ağırlamaktan onur ve gurur duyuyoruz. Dünya yeni bir yapıya bürünüyor. Küresel dünyanın değişimin süreç içerisinde insanlığa katkı sağlayacak yeni ve güçlü bir medeniyetin doğuşuna şahitlik ediyoruz. İnsanlığa hizmet olacak bu yüzyılda geçmişindeki yapıları öne çıkarmak çok önemli olduğu kadar bundan sonraki hayatında birlik oluşum ve düzeni sağlamak da o kadar önem arz eder. Kongreye katılan Bursa Büyükşehir genel sekleter yardımız, sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim. Bize desteklerini sağlayan tüm sponsorlarımıza ve Uludağ Üniversitesi rektörümüze ayrıca tüm ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

“TÜRK DÜNYASINA IŞIK OLABİLİRSEK NE MUTLU BİZE”

Ardından Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Cemal Akkuş kürsüye çıkarak söz aldı. Akkuş, “Bundan yaklaşık 6 ay önce değerli rektörümle bir aradayken nu kongreyi söylediğimizde direkt önünü açmıştı öncelikle ben ona teşekkür etmek istiyorum. Eğer biz stratejik yaklaşımlar geliştirebilirsek bu kongrede, devletimize bu anlamda ufuk kazandırabilirsek ve Türk dünyasına ışık olabilirsek ne mutlu bize demek istiyorum. Her yıl bir üniversitede farklı bir konuyla devam edecek bu kongrenin yanında Bursa Teknik Üniversitesi ile bilim dünyası kongreleri düzenleyeceğiz” şeklinde konuştu.

“TÜRK MİLLETİ HER YERDEDİR”

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Cafer Çiftçi kongreyi düzenleyen Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği‘ne teşekkür ederek sözlerine başladı. Çiftçi, “6 aylık sıkıştırılmış bir çabanın ardından bu kongreyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Çok geniş bir coğrafyanın içerisinde Türk milleti her yerdedir. Türk devleti sadece devlet kurma değil, sadece savaşma becerisi değil, aynı zamanda kültür izleriyle de  önemli izler bırakmıştır. Bu kongrede 17 oturum 65 bildiride bulunulacak. Ana başlıklara bakıldığında dolu dolu bir program geçeceğini görüyoruz” dedi.

“KONGREYE EV SAHİPLİĞİ YAPTIĞIMIZDAN DOLAYI GURURLUYUZ”

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz söz aldı. Yılmaz, “Bu kongreye ilk olarak ev sahipliği yapıyor olmaktan gururlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu kongrenin başarılı geçmesinin yanında sadece Türkiye’de farklı üniversitelerde değil, diğer Türk devletlerinin üniversitelerde devam etmesini umut ediyorum. Üniversite olarak hem yoğun faaliyetlerimizle öğrencilerimizin yüzde 10’u yabancı öğrencilerden oluşmaktadır ve yarıdan fazlası Türk kültür havzasından oluşuyor. Dün YÖK’te bir toplantıdaydım. Bir ön  toplantıydı.  Pazartesi Azerbaycan’da Türk üniversiteler birliği toplantısı gerçekleştirilecek. Türk üniversiteler birliğine Türkiye’den üye 19 üniversite var. Birisi de Bursa Uludağ Üniversitesi. Ve orada  bu 19 üniversiteye ilaveler olacak. Sayımızı 36’ya çıkaracağız inşallah. Tekliflerle gidiyoruz. Sadece üye teklifiyle gitmiyoruz oraya. Aynı zamanda  Türk üniversiteler birliğinin  gerçekten güçlü bir teşkilat yönünde dört ana başlıklı çalışmalar yapılıyor. Ana başlıklardan bir tanesini biz üstlendik. Vakıf ve burslar yani Türk üniversiteler birliği vakfı  ve ona bağlı olarak öğrencilerin burslandırılması gibi çalışmalar var. Tekrar Bursa Uludağ Üniversitesi olarak bu kongreye öncelik yaptığımız için mutlu ve onurlu olduğunu dile getirmek isterim” diye belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bursa’da orman yasağı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.