20 Temmuz 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Bursa’da Film Festivali Zamanı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği tarafından bu yıl 8. kez düzenlenen “8. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali 7. Sanat Yazlık Sineması”, açık hava gösterimlerine başlıyor.

Bursa’nın tarihi ve turistik mekânlarında film haline getirilen, orta çağın 7 büyük hekimini konu alan senaryolar, sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye’yi ve tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle, sağlık çalışanlarına adanan bu yılki festival kapsamında, ücretsiz halk gösterimleri 11-12-13-14 Eylül tarihlerinde Kent Meydanı AVM açık alanda, 16 Eylül’de İnegöl Heykel önü açık alanda, 21:00 / 22:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Bu yıl 8. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali’nde, ‘Büyük Çağın Hekimleri’ adı altında, büyük hekim İbn-i Sina, tarihte ilk karantinayı uygulayarak cüzzamın çaresini bulan İbn-i Cessar, kimyayı tıpta ilk kez uygulayarak, ilk dezenfektanı yapan Er Razi, orta çağa ismi verilen büyük farmakolog El-Biruni, ilk psikolog İbn-i Bacce, küçük kan dolaşımını bulan İbn-i Nefis ve cerrahinin babası olarak görülen El-Zehravi sinema perdesine taşındı. Festivalde 7 tarihi film gösteriminin yanı sıra, kısa film kategorisinden insan ve insani değerleri yücelten 7 kısa film gösterimi yapılacak. Festival Komite Başkanı Eda Sürmeli yaptığı açıklamada; “Bu yılki festival kapsamında 3 neslin yan yana izleyebileceği filmler ürettik ve üretilmesine vesile olduk. Tüm Bursalı’ları ücretsiz halk gösterimlerimize bekliyor, tüm sağlık çalışanlarımıza adadığımız festivali her yıl olduğu gibi bu yılda coşkuyla tamamlamak istiyoruz.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

MSB 9 Eylül’ü böyle kutladı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.