02 Ekim 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

Bursa’nın 108 günlük suyu kaldı

BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Devrim İzgi, Bursa’nın barajlarda 108 günlük suyu bulunduğunu söyledi. İzgi, bu rakamın yağmur ve kar yağmaması durumunda geçerli olduğunu da belirtip, ekim ayı itibarıyla kuyulardan da su çekildiğini belirtti.

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yeşil Bursa Çalışma Grubu tarafından düzenlenen,  “Su Ayak İzi ve Bursa’nın Su Potansiyeli” konulu çevrim içi etkinliği düzenlendi.

Etkinliği, BUSİAD Yeşil Bursa çalışma grup üyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Efsun Dindar, yönetti.

BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Devrim İzgi, Bursa’da su döngüsünü “Marmara’da su buharlaşır Uludağ’da soğukla yağış olarak Bursa’ya düşer” diye özetledi. Yer altı derin kuyulardan 150 bin metreküp su çekebildiklerini kaydeden İzgi, Bursa’nın ortalama günlük su ihtiyacının 400 bin metreküp olduğunu  kaydetti. İzgi, şu anda Nilüfer ve Doğancı Barajlarında ortalama yüzde 43.19 doluluk olduğunu belirterek, ekim ayında kuyulardan su çekildiğini söyledi.

“ÜRETİM YAPAMAYACAĞIZ”

İzgü; “Geçen sene bu rakam yüzde 28’di. Çınarcık Barajı’nı da şehrimize içme suyu olarak kazandırmak istiyoruz. İlave kaynaklara ihtiyacımız var. Çınarcık için 100 milyon euro gerekli. Ancak bu yatırımla Bursa’nın 20 yıllık ihtiyacı çözülür. Evet Bursa sanayi şehri. Bundan sonra da sanayi ile anılacak ama 10 yıl 15 yıl sonra bugünkü üretim şartlarında üretim yapamayacağız. Daha az su ve enerji tüketerek üretim yapmak zorundayız.” şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bursalılar dikkat! Yarın o yollar trafiğe kapanacak

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.