01 Aralık 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

BUSİAD TOPLANTISINDA ÖZENALP’TEN “REKABET” VURGUSU

Bursa’nın 2040 Çevre Düzeni Planı ile ilgili çalışmalarını sürdüren BUSİAD, hazırladığı mutabakat metnini sanayici, iş insanları ve sivil toplum örgütleriyle paylaştı. “Dijital, Yeşil ve Toplumsal Dönüşüm” vurgusu yapılan toplantıya, URTEB/ Bursa Gümrük Müşavirliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özenalp de katıldı. Toplantıda söz alan Özenalp, bu tür çalışmalarda mutlaka “rekabet” konusunun da yer alması gerektiğine dikkat çekti.

ÖZGE ALKIŞ

Bursa Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BUSİAD)’nin, uzmanlık gruplarıyla altı ayda hazırladığı “Sanayi, Tarım ve Turizm ile Gelişen Bursa” başlıklı çalışmasını sanayici, iş insanları ve sivil toplum kuruluşlarıyla paylaştı.

BUSİAD Başkanı Buğra Küçükkayalar, NOSAB Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirdiği sunumda 2022 verilerine göre Bursa’nın ihracat sıralamasında üçüncülüğe gerilediğini, kişi başına düşen ihracat tutarında ise Kocaeli’nin açık ara önde olduğunu kaydetti.

Bursa’da  yüzde 33,96’lık tarım alanı olduğunu, ancak bunun yüzde 6,62’lik alanın tarım amaçlı kullanılmadığını vurgulayan Küçükkayalar, 2017 verilerine göre Bursa’da yer alan organize sanayi bölgelerindeki 596 sanayi yapısının 1999 öncesi yönetmeliğine göre faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkat çekti.

Bursa’nın turizm verilerinin de çok iç açıcı olmadığını belirten Küçükkayalar, otellerde 2021 verilerine göre yüzde 40 doluluk olduğunu ve 1.8 gecelik konaklamanın yetersiz olduğunu belirtti.

Sanayi, turizm ve tarım ile ilgili yapılması gerekenlerin sıralandığı toplantıda katılımcılar da görüşlerini belirtti.

ÖZENALP’DEN “REKABET” VURGUSU

Toplantıda söz alan Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB)/ Bursa Gümrük Müşavirliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özenalp, BUSİAD tarafından yapılan bu çalışmayı çok anlamlı bulduğunu, ancak böyle bir çalışmanın için de mutlaka rekabet konusunun da yer alması gerektiğini kaydetti.

Ayrıca böyle kapsamlı bir çalışmanın, organize sanayi bölgelerine bağlı tüm kuruluşlara duyurulması gerektiğinin altını çizen Özenalp, tekil sanayi yapılarının bugünkü yasalara göre değerlendirildiğinde çok tehlikeli olabileceğini söyledi. Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde uzun yıllar denetim kurulu üyeliği de yapan Özenalp, OSB yasalarının uygulamada dikkate alınmadığını, bu nedenle yer tahsisi açısından denetlemenin de yetersiz olduğunu kaydetti.

“DİJİTAL, YEŞİL VE TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM”

Diğer katılımcılarının da söz aldığı toplantıda yer alan çalışmaların Bursa 2040 Çevre Düzeni Planı’nda mutlaka yer alması gerektiği, tarım, sanayi ve turistik amaç için kullanılacak alanların amacı dışında kullanılmaması gerektiği, katma değeri yüksek üretim yapacak tesislerin kurulmasının şart olduğu, tarım alanlarına dokunulmaması gerektiği vurgusu yapıldı.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

BTSO Başkanı İbrahim Burkay’dan OVP değerlendirmesi:

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.