03 Ekim 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

ÇGD Bursa’ya yıkım kararı!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 32 yıldır Kültürpark içinde bulunan Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi lokali için “İkinci Derece SİT” alanında olduğu gerekçesiyle yıkım kararı aldı. Binanın tahliye edilmesi için dernek yönetimine tebligat gönderilirken, karar basın camiasında tepkiyle karşılandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi’nin Kültürpark’taki dernek ve lokal binası için yıkık kararı aldı.
1xbet зеркало
ÇGD Bursa Şubesi yönetimine yapılan tebligatta lokal binasının “İkinci Derece SİT” alanında kaldığı, yıkılarak park alanına dahil edileceği, 2 Aralık’ta bitecek olan kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği ve binanın tahliye edilmesi gerektiği bildirildi.

BASIN CAMİASI TEPKİLİ 

ÇGD Bursa Şubesi, bundan 32 yıl önce yine bir 2 Aralık günü açılmıştı. Yıkım için de 2 Aralık tarihinin bildirilmesi manidar bulundu.

ÇGD Bursa Şubesi lokali sadece Bursa basın camiasının simge mekanlarından biri değil. Lokal aynı zamanda şehrin siyaset ve düşünce yaşamında da bir dönemin hafızası niteliğinde. Açıldığından bu yana siyasetçilerin de önemli uğrak mekanlarından biri olan ÇGD’de yapılan toplantılar Bursa’nın her kesiminden yüz binlerce kişiyi aydınlarla buluşturuyordu. Uğur Mumcu’dan Aziz Nesin’e, İlber Ortaylı’dan Erdal İnönü’ye ÇGD lokalinde Bursalılarla buluşmayan isim yok gibi…

Büyükşehir’in yıkım kararına karşı tüm hukuki yolların kullanılacağını belirten ÇGD Bursa Şubesi Yönetimi, Kültürpark içindeki diğer mekanların da buna emsal olduğunu kaydetti. Küçük bina hariç, büyük bölümü yeşil olan alanın ağaçlandırmasının da ÇGD tarafından yapıldığı hatırlatıldı.

Büyükşehir Belediyesi bir süre önce de 30 yıllık Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (ASGD) binasını tahliye ederek yıkmıştı.

ÇGD’DEN 15 KASIM ÇAĞRISI

Yıkım kararına ilişkin tartışmalar sürerken ÇGD’den yapılan açıklamada, “Yıkılmak istenen tam da adımızın başına koyduğumuz, onlarca yıl, binlerce balyoz darbesine maruz kalan çağdaş duruşumuz!” denilerek, Bursa’daki tüm gazeteci ve STK temsilcileri 15 Kasım saat 11.00’de ÇGD Lokali’ne davet edildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Marmarabirlik 35 milyon lira ödeme yapacak

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.