25 Mart 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

COVID-19 Salgınına Karşı Alınan Vergisel Tedbirler Yeterli mi?

Şu ana kadar alınan vergisel tedbirler oldukça etkindir. Ancak bu tedbirlere ilave olarak alınması gereken vergisel tedbirler şu şekilde belirtilebilir...

COVID-19 Salgınına Karşı Mevcut Vergisel Tedbirler

COVID-19 pandemisi olarak bilinen korona virüs salgını, tüm dünyada ekonomik, sosyal ve siyasal hayatta büyük dönüşümlerin yaşanmasına yol açmaktadır. Birçok devlet korona virüs ile mücadele kapsamında tarihte görülmemiş paketler açıklamakta ve genel olarak toplumu hayata bağlı tutabilmek için en etkin mücadele araçlarını devreye sokmaktadır.

Korona virüs salgınına karşı vergileme alanında alınan önlemlerin başında beyanname verme ve ödeme sürelerinin ertelenmesi gelmektedir. Çin, Güney Kore, Japonya, Hong Kong, İtalya başta olmak üzere birçok ülke salgın döneminde verilmesi gereken beyanname verme ve buna bağlı vergileri ödeme sürelerini ertelemiştir.

Korona virüs salgınına karşı vergileme alanında en etkin tedbir alan ülkelerinden birisi de Türkiye’dir. Şu ana kadar uygulamaya konulan vergisel tedbirler şunlardır:

1- 31 Mart 2020 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2019 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 30 Nisan 2020 Perşembe günü sonuna kadar uzatılmıştır.

2- 1 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe gireceği düzenlenen Konaklama Vergisinin yürürlüğe girmesi Kasım ayına ertelenmiştir.

3- Hava yolu ile yolcu taşımacılığı hizmetlerinde KDV oranı, 1 Nisan-30 Haziran 2020 tarihleri arasında geçici olarak %1’e indirilmiştir.

4- Geri Kazanım Katılım Payı beyan dönemleri; 2020 yılında altı aylık, takip eden yıllar için üç aylık olarak belirlenmiştir.

5- Alışveriş merkezleri dahil perakende ticaret, demir çelik ve metal sanayii, otomotiv imalatı ve ticareti ile otomotiv sanayii için parça ve aksesuar imalatı, depolama faaliyetleri dahil lojistik ve ulaşım, sinema ve tiyatro gibi sanatsal hizmetler, tur operatörleri ve seyahat acenteleri dahil konaklama faaliyetleri, lokanta, kıraathane dahil yiyecek ve içecek hizmetleri, tekstil ve konfeksiyon imalatı ve ticareti ile etkinlik ve organizasyon hizmetlerinin yanı sıra sağlık hizmetleri, mobilya imalatı, madencilik ve taş ocakçılığı, bina inşaatı ve özel inşaat faaliyetleri, endüstriyel mutfak imalatı, araç kiralama ile matbaacılık dahil kitap, gazete, dergi ve benzeri basılı ürünlerin yayımcılık faaliyetleri sektörlerinde faaliyette bulunan mükelleflerin mücbir sebep halinde olduğu kabul edilmiştir.

Bununla birlikte İçişleri Bakanlığı tarafından alınan tedbirler kapsamında faaliyetleri geçici süre ile durdurulan yüzme havuzu, hamam, kaplıca, spor, oyun ve düğün salonu, berber ve kuaför gibi işyerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyet gösteren mükellefler de bu süre boyunca mücbir sebep hükümlerinden yararlanabileceklerdir.

Bahse konu mükelleflere ilave olarak çiftçi, terzi, manav, avukat, mali müşavir, mimar, mühendis, eczacı, doktor, dişçi, veteriner, fizyoterapist, yazılımcı, sanatçı gibi mükellefler de dahil olmak üzere bilanço ve işletme hesabı esasına göre defter tutanlar ile serbest meslek kazancı elde eden gelir vergisi mükellefi olan yaklaşık 1.9 milyon vatandaşımız da mücbir sebep hali kapsamında değerlendirilmiştir.

Yukarıda yer verilen tüm mükelleflerin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında vermeleri gereken muhtasar ve katma değer vergisi beyannamelerinin verilme süresi 27 Temmuz 2020 günü sonuna kadar uzatılmıştır. Söz konusu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri ise altışar ay uzatılarak ödemelerin Ekim, Kasım ve Aralık aylarının son haftası içerisinde yapılabilmesi sağlanmıştır.

Diğer taraftan İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge uyarınca 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız için getirilen sokağa çıkma yasağı uygulaması çerçevesinde, 65 yaşın üzerinde olması ya da kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkamayacak olan vergi mükellefleri ile meslek mensupları açısından sokağa çıkma yasağının başladığı tarih ile sona ereceği tarih arasındaki dönemin mücbir sebep hali olarak kabul edilmiş ve bu döneme ilişkin olarak verilmesi gereken beyannameler ile bunlara istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süresi yasağın kalktığı tarihi takip eden 15’inci günün sonuna kadar uzatılmıştır.

 COVID-19 salgını kapsamında alınması gereken ilave vergisel tedbirler

Şu ana kadar alınan vergisel tedbirler oldukça etkindir. Ancak bu tedbirlere ilave olarak alınması gereken vergisel tedbirler şu şekilde belirtilebilir:

1- Mücbir sebep hali tüm mükellefleri kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Gelir vergisi mükelleflerini kapsayıp, tüm kurumlar vergisi mükelleflerini kapsamaması adaletsizliktir. Buna bağlı olarak 2019 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ve 2019 takvim yılına ait Kurumlar Vergisi Beyannamesi verme süreleri de Temmuz ayına ertelenmeli ve buna bağlı olarak ödeme süreleri yeniden belirlenmelidir.

2- Mücbir sebep süreleri içinde verilmesi gereken Ba-Bs Formu ve YMM Raporları gibi şekli ödevler de Temmuz ayına ertelenmelidir.

3- İşletmelere finansal rahatlama sağlanması açısından KDV iade alacaklarının teminat ve YMM Raporu aranmaksızın % 50’sinin iadesi yapılmalı ve şüpheli alacaklara ait KDV’nin indirim konusu yapılmasına yönelik düzenlemeye gidilmelidir.

4- Mücbir sebep hali, vergi ödevlerinin yanı sıra sigorta ödevleri açısından da kabul edilmelidir ve sigorta primleri de erteleme kapsamına alınmalıdır.

Korona virüs salgınına karşı alınan veya alınacak vergisel tedbirler kuşkusuz bu zor günlerde mükelleflere nefes aldıracaktır. Ancak işletmelerin ayakta kalması ve insanların hayatını sürdürebilmesi için bu aşamada öncelikle işletmelerin iflasını önleyecek düzenlemeler ve bireylere yönelik nakdi yardımlara ağırlık verilmesi gerekmektedir.

 Prof. Dr Adnan Gerçek

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bursa’da medikal malzeme üretimi seferberliği

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara