28 Ocak 2023 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

a

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Özgürlüklerde Türkiye’yi dünyanın en ileri ülkelerinden biri haline getirdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'a net mesaj vererek "Hakkımızı yedirtmeyiz" dedi. Erdoğan, Doğu Akdeniz gerilimiyle ilgili olarak bugün Merkel ve AB Konseyi Başkanı ile bir görüşme gerçekleştireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, konuşmasının önemli bir bölümünü Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ayırdı, Yunanistan’a ve AB ülkelerine net mesajlar verdi.

Erdoğan, Lübnan’daki gelişmelerle ilgili olarak Macron’a da sert tepki gösterdi.  

“AKŞAMKİ KONUŞMAMIZDA KADIN MESELESİ VİZYONUNU ORTAYA KOYACAĞIZ”

Terörle, şiddetle, gazete manşetiyle iktidar hayali kuranlar başarılı olamadılar. 19 yıl önce kefenimizi giyerek çıktığımız yolda başımız dik yürümeyi sürdürüyoruz. Bu akşamki konuşmamızda nasıl bir Türkiye hayal ettiğimizi aziz milletimizle paylaşacağız. Partimizin kadın meselesi ve kadın kolları meselesi olmak üzere farklı alanlarda vizyonunu ortaya koyacağız. Türkiye’ye hizmet sancağını daha yukarılara taşımaya devam edeceğiz.

Merkel ve AB Konseyi Başkanı ile bugün görüşeceğim.

MACRON’A SERT TEPKİ

Birileri gibi bizim derdimiz fotoğraf çektirmek, kameralar karşısında şov yapmak değil. Giden arkadaşlarımız Macron’un yaptıkları gibi değil, tam aksine insanlığımızın gereğini yerine getirdik. Macron’un derdi tekrar sömürgeci yapıyı ayağa kaldırmak. Biz insani ve İslami görevimizi yerine getiriyoruz. Gerek Lübnan makamları gerekse Lübnan halkı tarafından heyetimize gösterilen hüsnü kabul, Türk bayrakları ve Lübnan bayrakları, bunun en güzel ispatıydı. 

YUNANİSTAN İLE DOĞU AKDENİZ GERİLİMİ

Türkiye’nin dış siyasette aktif tavrı birilerini rahatsız etmektedir. İçeride de rahatsız oluyorlar. Ülkemizi enerji rekabeti dışında bırakmak isteyenler haklarımıza sahip çıkmamızdan rahatsız oluyorlar. Doğu Akdeniz’deki adımlar hem iç hem dış politikada bir turnusol kağıdına dönüştü. CHP böyle bir meselede dahi Yunan medyasının ağzıyla konuşuyor. Bizim için önemli olan CHP’nin ve rakiplerimizin savundukları tezler değil, milletimizin meseleye nasıl baktığıdır. Başkalarının etki ajanlığını yapan marjinaller dışında, 83 milyonun tamamı ülkemizin attığı adımları güçlü bir şekilde desteklemektedir. Akdeniz’de gerginliği artıran Türkiye değil. Türkiye’yi ve KKTC’yi yok saymaya çalışan Rum-Yunan zihniyetidir. Rum Kesimi adayı tapulu malı gibi görüyor. Petrol, doğal gaz arama faaliyetlerine yönelik imtiyaz ruhsatları veriyor. Sözde ruhsat sahalarından bazıları Türkiye’nin kıta sahanlığı ile açıkça çakışıyor. Bir amaç ise ülkemizi Antalya Körfezi’ne hapsetmektir. Biz böyle bir oyuna asla gelmeyeceğimizi ilan ettik. Hiçbir şirket ya da geminin deniz yetki alanlarımızda arama faaliyetlerinde bulunamayacağını dile getirdik. Son günlerde Yunanistan ve Rum Kesimi yanlış adımlar atıyor. Çok açık ve net konuşuyorum, kimse şov peşinde koşmamalı. Sorunlarımızın çözümünü hep masada aradık. Buradan gerçeğin altını çizmek istiyorum. Bizim kimsenin hakkında gözümüz yok ancak hiçbir ülkeye de hakkımızı yedirtmeyiz. Türkiye’yi ve Kıbrıs Türklerini dışlayan hiçbir girişim ve anlaşmanın başarı anlayışı yoktur. Oruç Reis’in çalışması Türkiye’nin BM’ye bildirdiği kıta sahanlığı sınırları içindedir. Kimse endişe etmesin. Yunanistan’ın tavrı art niyetlidir. Türk kıyılarına iki kilometre, Yunan ana karasına ise mesafe 580 kilometre uzaklıktaki Meis Adası üzerinden deniz yetki alanı talep etmek akılla izah edilemez. 10 kilometrekarelik bir adanın 40 bin kilometrekare deniz alanına sahip olduğu iddiası hem komik hem temelsizdir. Buradan Yunanistan’ı Türkiye’nin hak ve hukukuna riayet etmeye tekrar davet ediyorum. Batı Trakya’daki soydaşlarıma saldıranlar da bilmeli ki, uluslararası hukuktaki diğer yöntemlerle hesabını verirler. Buradan AB’yi de uyarıyorum, AB olarak üyeniz olan bir ülkenin AB hukukuna göre, azınlıkların hukukunu koruma sorumluluğun yerine getiriyor mu getirmiyor mu? Bunun hesabını AB’nin sorması lazım. 

KORONAVİRÜS SALGINI

Temizlik, maske büyük önem arz ediyor. Bakıyorsunuz, maskeyi taktığını söyleyen çenesinin altına koymuş. Bu olmaz, bunları dikkatle uygulamamız lazım. Hastanelerimiz yeteri sayıda, hatta dünyaya göre çok daha fazla bir konumdayız. Böyle olduğuna göre, bizler burada maskeye, mesafeye ve temizliğe dikkat edeceğiz ki, öbür tarafta zaten hastanelerimiz en modern anlamda var. Halkımız da bizi anlasın. Toplu yerlerdeki eğlenceler vs. ara verin ya. Herhalde hastane yataklarında komada yatmaktansa eğlenceye ara vermek daha evladır. Aileleri üzmeyelim. Bunun için tedbirle hareket edelim. Tedbir bizden, takdir Allah’tan.

Şu anda attığımız adımlara çok daha iyi bir hedefe ulaşalım diyoruz. Sizlerin de aynı hassasiyetle çalıştığınıza inanıyorum. Bizim öncelikli görevimiz şehrimize ve insanımıza hizmet etmektir. Hem virüsle ilgili önlemleri üst düzeyde alacağız hem de vatandaşlarımızın yanında olacağız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

KPSS sonuçları açıklandı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

escort ankara