17 Nisan 2024 itibariyle Covid-19 ile mücadelede aşılanan sayısı kişiye ulaştı.

1xbetbetpasmariobet
a
en iyi rulet siteleri

“DALIŞLARDA BALIK GÖRMÜYORUZ”

Uludağ Üniversitesi Sualtı Topluluğu Başkanı Sezgin Vardar, Bursa’nın sahillerinde yaptıkları dalışlarda musilaj nedeniyle su altında balık görmenin imkânsız hale geldiğini söyledi. Su altında kaydettikleri görüntüleri Rekabet.net’le paylaşan Vardar; “Dalışlarda deniz dibindeki atıkları bile bulmakta zorlanıyoruz” dedi.

Özge Comba Alkış 

Yoğunlukla Marmara Denizi’nde görülen musilaj Karadeniz ve Boğazlar yolunu da tehdit etmeye başladı. Yüzeyden yapılan temizliğin yeterli olmadığını savunan uzmanlar, esas sorunun denizin dibinde olduğu uyarısını yapıyor.

 “GÖRÜŞ MESAFESİ ÇOK AZ”

Konuyla ilgili Rekabet.net’e konuşan Uludağ Üniversitesi Sualtı Topluluğu (USAT) Başkanı Sezgin Vardar, Gemlik Limanı ve Güzel Yalı sahilinde yaptıkları dalışlarda, görüş mesafesinin bazı bölgelerde 20-30 cm mesafeye kadar düştüğünü söyledi.

Vardar; “Bu bölgelerde su altındaki görüş genel olarak kısıtlı oluyor. Ancak bu yıl önceki yıllarla karşılaştırıldığında çok daha kısıtlıydı” şeklinde konuştu.

“BALIK GÖRMÜYORUZ”

Geçtiğimiz haftalarda deniz yüzeyinde görülen müsilajın büyük ölçüde deniz dibine çöktüğünü ve kalın bir tabaka haline geldiğini vurgulayan Vardar; müsilaj sadece görüntü kirliliğinden ibaret değil, su altı canlılığını da bir hayli tehdit ediyor. Bu dönemde su altında bir balığa veya herhangi bir canlıya rastlamak oldukça zor bir hal aldı” şeklinde konuştu.

 “ATIKLARI BİLE BULAMIYORUZ”

Musilajın yoğunluğunun nedeniyle, dalışlarda deniz dibindeki atıkları bulmakta zorlandıklarını söyleyen Vardar; “atıkların üstleri bir örtü şeklinde müsilajla kapanmış durumda” dedi.

İşte USAT tarafından çekilen görüntüler;

Rekabet.net

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bursa’da müsilaj seferberliği başladı

HIZLI YORUM YAPVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.